به گزارش شهرنوشت، زهرا صدراعظم نوری با اشاره به اینکه بازار تهران یکی از محل‌هایی است که ضریب ریسک بالا و ایمنی بسیار پایینی دارد، اظهار کرد: بازار تهران پتانسیل بروز حادثه و خطر را در هر لحظه دارد و در این میان جان و مال بسیاری از افراد به خطر می‌افتد. وی با بیان اینکه بازار تهران یکی از قدیمی ترین بازارهای ایران است، اضافه کرد: این مکان به لحاظ تاریخی حائز اهمیت ویژه بوده و بخشی از هویت تهران به آن گره خورده است.از طرف دیگر، بخشی از اقتصاد کشور در بازار تهران رقم می‌خورد و در آنجا داد و ستد اقتصادی به شکل وسیع صورت می‌گیرد.

رئیس کمیسیون محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه بازار تهران محلی برای گردشگری هم محسوب می‌شود، گفت: بخشی از گردشگران خارجی و برخی از گردشگران داخلی حتما هنگام سفر به تهران از بازار بازدید می‌کنند. صدراعظم نوری با اشاره به جمعیت زیاد در حال تردد و ساکن در بازار تهران عنوان کرد: انتظار و اقتضا این است که ایمنی بازار به‌صورت جدی مورد توجه قرار گیرد و برای آن برنامه ریزی شود.

وی تصریح کرد: در این ارتباط سازمان خدمات ایمنی و آتش‌نشانی شهرداری تهران مانند سایر نهادهای مسوول، بازدیدهایی را از بازار تهران انجام داده و بخش‌های پرریسک و دارای ضریب خطر بالا را شناسایی کرده است. همچنین کمیته ایمنی منطقه ١٢ در این باره فعال شده است. این عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه یکسری از پاساژها و واحدهای با ضریب خطر بالا اخطار گرفته‌اند، گفت: بر اساس دستورالعمل برخی از این واحدها نسبت به ایمن‌سازی اقدام کرده‌اند و آنهایی که به دستورالعمل توجهی نکنند با هماهنگی صورت گرفته با مراجع قضایی پلمب می‌شوند. البته برخی از این واحدها و پاساژها پلمب شده‌اند و برای رفع پلمب نسبت به اجرای دستورالعمل اقدام کردند.

صدراعظم نوری با تاکید بر اینکه این اقدامات کافی نیست، اضافه کرد: باید گسترده‌تر عمل شود و هیات امنای بازار، اتحادیه‌های ذی‌ربط، اصناف و بهره‌برداران برای حفظ جان و مال خود تلاش کنند. رئیس کمیسیون محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه رفع خطرات بعضا هزینه‌بر نیست، گفت: این در حالی است که وقوع یک حادثه می‌تواند نتایج جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد، بنابراین با همکاری شهرداری منطقه و سازمان آتش‌نشانی و البته همراهی مردم و بازاریان، امیدواریم مشکلات بازار بزرگ تهران به حداقل برسد.

این مطلب برایم مفید است