به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدرضا شاملو با اعلام اینکه ۷۴۶ میلیاردتومان برای جبران خسارات به تاسیسات در مناطق سیل‌زده و عمران روستایی پیش‌بینی شده است از تخصیص ۳۶ درصدی آن به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تاکنون خبر داد. وی درخصوص آخرین اقدامات بنیاد مسکن در مناطق سیل‌زده گفت: تقریبا پرونده تمامی متقاضیان تشکیل شده است. بیش از ۱۵۰ هزار واحد آسیب‌دیده به‌صورت جزئی و کلی شناسایی شده‌اند که تاکنون برای بیش از ۷۰ هزار واحد مسکونی تسهیلات تعیین شده و تامین اعتبار انجام گرفته و از طریق ستادهای معین، کار آغاز شده است.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی یادآور شد: برای واحدهای مسکونی روستایی تخریب شده از سیل ۴۰ میلیون تومان تسهیلات، برای واحدهای شهری ۵۰میلیون تومان، برای واحدهای روستایی ۱۰ میلیون تومان و شهری ۱۲ میلیون تومان وام بلاعوض در نظر گرفته شده است. به گفته شاملو، کمک‌های تامین معیشتی و تامین لوازم خانگی در شهرها و روستاها تا ۵ میلیون تومان است و ۱۵میلیون تومان برای تامین معیشتی و لوازم خانگی تسهیلات پرداخت می‌شود. وی همچنین اعلام کرد: مبلغ مورد نیاز برای تامین اجاره واحدهای ۱۰۰ درصد تخریب که نیاز به اسکان موقت دارند به ازای هر واحد روستایی ۶ میلیون تومان و به ازای هر واحد شهری ۱۲ میلیون تومان است. شاملو گفت: در بحث عمران روستایی، به موازات بازسازی و نوسازی واحدهای آسیب‌دیده از سیل، تامین اعتبار ۷۴۶میلیاردتومانی برای تاسیسات روبنایی و امکاناتی که قبل از سیل در روستا وجود داشت پیش‌بینی شده است.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ادامه داد: حدود پنج هزار روستا از سیل اخیر دچار آسیب شدند اما روستاهایی که به تاسیسات آنها آسیب وارد آمده ۱۵۰۰روستا هستند که برای جبران خسارات تاسیسات آنها از سوی دولت ۷۴۶ میلیاردتومان اعتبار مصوب شده است. از اعتبار مصوب شده فوق تاکنون حدود ۳۶ درصد تخصیص در مرحله نخست در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار گفته است. وی افزود: کارهای مقدماتی برای تهیه طرح‌ها و انتخاب پیمانکار به منظور شروع عملیات اجرایی آغاز شده است. به گفته شاملو، بخشی از این اعتبارات مربوط به تامین زمین و بخشی نیز مربوط به آماده‌سازی مناطقی است که جابه جایی کلی یا موضعی دارند که در این بخش نیز فعالیت‌هایی آغاز شده و در دست انجام است.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند