به گزارش پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی،فرزانه صادق‌مالواجرد با اعلام اینکه تدوین و تعریف ساختار اجرایی یکپارچه برای روددره‌های پایتخت ضرورت دارد گفت: تعریف ساختار اجرایی منسجم برای روددره‌ها و پیرامون آنها، با هدف کنترل و پایش اقدامات آتی و همچنین بازنگری اقداماتی که تاکنون انجام گرفته است ضروری است.

صادق‌مالواجرد درخصوص تدوین سیاست‌ها، برای اصلاح دست‌انداز‌هایی که ساخت و سازهای سال‌های اخیر به بستر و حریم رودخانه‌‌ها وارد آورده‌ است گفت: شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران به‌عنوان سیاست کلان خود همواره در طرح‌های جامعی که تصویب می‌کند، به صیانت از محیط زیست توجه فراوانی معطوف داشته است. وی با اشاره به اینکه در سیل اخیر، مغایرت‌های طرح‌های تفصیلی و اقدامات اجرایی با طرح‌های جامع، بر افزایش قابل ملاحظه شدت آسیب‌های وارده نقش فراوانی داشت، افزود: تهران هفت روددره دارد و اتفاقاتی که در شهر تهران رخ داده، به دلیل اهمیتی که تهران به جهت پایتخت بودن دارد، باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. صادق‌مالواجرد ادامه داد: دست‌اندازی و تخریب‌هایی که طی سال‌های گذشته در بستر و حریم روددره‌های تهران وارد آمده، قابل‌ملاحظه است و در صورت بروز سیل، تهران خسارات جبران‌ناپذیری می‌بیند.

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه وشهرسازی تصریح کرد: قطعا درخصوص بازنگری ساخت و سازهایی که در حریم روددره‌های تهران رخ داده، شهرداری تهران مسوولیت دارد. اما در عین حال به نظر می‌رسد که تعریف ساختار اجرایی منسجم برای روددره‌ها و پیرامون آنها، با هدف کنترل و پایش اقدامات آتی و همچنین بازنگری اقداماتی که تاکنون انجام گرفته است ضروری است. وی یادآور شد: همه واقف هستیم که متاسفانه در شهر تهران، بستر رودخانه‌ها اعم از فصلی و دائمی، کانالیزه و بتنی شده و در این بستر، پارک و فضای عمومی یا حتی بزرگراه احداث شده که همه اینها در درازمدت و با بروز حوادث طبیعی همچون سیلاب می‌تواند خطرآفرین باشد.  از جمله تغییراتی که در بستر رودها ایجاد شده، ساخت بوستان نهج‌البلاغه و بوستان جوانمردان و قسمتی از بزرگراه‌های شهری در تهران است. قطعا بازنگری در ساخت‌و‌ساز و توجه به ملاحظات فنی در این خصوص ضروری است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند