به گزارش خبرگزاری مهر، دومین نشست کارگروه تخصصی شورای ساماندهی و تمرکززدایی مرکز سیاسی- اداری پایتخت به ریاست فرزانه صادق‌مالواجرد، معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی و با حضور نمایندگانی از شورای شهر تهران، وزارت کشور، وزارت نیرو، سازمان برنامه و بودجه، سازمان حفاظت از محیط‌زیست، سازمان میراث‌فرهنگی، شهرداری تهران، مجلس‌شورای اسلامی، ستاد کل نیروهای مسلح فرماندهی کل قوا و وزارت اطلاعات در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد. غلامرضا کاظمیان، مدیرکل دفتر طرح‌ریزی شهری و طرح‌های توسعه و عمران درخصوص این نشست و مواردی که مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت گفت: در جلسه دوم کارگروه تخصصی شورای ساماندهی و تمرکز زدایی مرکز سیاسی- اداری پایتخت، دو طرح تهیه شده (‌طرح ساماندهی شهر تهران و طرح ارزیابی تحقق طرح مجموعه شهری تهران در استان تهران) توسط وزارت راه و شهرسازی مورد بررسی قرار گرفت.

وی با اعلام اینکه در جلسه آینده ارزیابی مجموعه شهری تهران در مسیر استان البرز ارائه و مورد بحث و تبادل‌نظر قرار خواهد گرفت، افزود: تلاش داریم تا بررسی و جمع‌بندی این مطالعات و بررسی‌های تکمیلی تا پایان تابستان انجام شود. بر همین اساس، سند سیاستگذاری و برنامه‌ریزی برای ساماندهی و تمرکززدایی از شهر تهران، تابستان امسال به شورای ساماندهی ارائه می‌شود.

کاظمیان تصریح کرد: هرگونه تفکر درخصوص سیاستگذاری و برنامه‌ریزی برای تهران، نمی‌تواند جزیره‌ای و تنها به شهر تهران بپردازد بلکه باید کل منطقه شهری یا مجموعه شهری تهران باشد. بنابراین ضرورت دارد تا تصمیم‌گیری یکپارچه برای تهران انجام شود. وی افزود: در بحث ساماندهی و تمرکززدایی از شهر تهران، تمامی موضوع‌ها از جمله، بحث انتقال مراکز سیاسی- اداری از شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت. مدیرکل دفتر طرح‌ریزی و طرح‌های توسعه و عمران همچنین گفت: اغلب مطالعات کارشناسی چندان با انتقال مرکز سیاسی- اداری از شهر تهران موافقت نداشته است. با این وجود، منتظر هستیم تا مطالعات بعدی را بررسی کنیم و در نهایت به جمع‌بندی برسیم و جمع‌بندی را به شورای ساماندهی پایتخت ارائه کنیم. وی افزود: به نظر می‌رسد درباره موضوع ساماندهی مراکز سیاسی- اداری نیاز به مطالعه جدید نیست و بر اساس مطالعات قبلی که انجام شده است و همچنین، تحلیل محتوایی که انجام می‌شود، در اسرع وقت به سند واحد می‌رسیم تا بررسی و مراحل بعدی به شورای ساماندهی ارائه شود. گفتنی است شورای ساماندهی تهران ۱۳ عضو دارد و از مجلس شورای اسلامی نیز دو نفر در این شورا، عضویت دارند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند