به گزارش «ایسنا» غلامرضا گلپایگانی در جلسه بررسی و امکان‌سنجی توسعه آرامستان در پایتخت درخصوص آخرین وضعیت و ظرفیت دفن اموات در بهشت زهرا(س) اظهار کرد: باتوجه به راهبردهای طرح جامع تهران و مصوبه شورای اسلامی شهر تهران مبنی بر ضرورت مکان‌یابی برای توسعه آرامستان در پایتخت، مطالعاتی از سوی معاونت‌های شهرسازی و معماری و خدمات شهری انجام شده است که بر این اساس مکان‌های پیشنهادی جدید در شمال، جنوب و شرق پایتخت برای ساخت آرامستان جدید مشخص شده است.

وی با بیان اینکه در این خصوص توسعه اراضی بهشت زهرا(س) از طریق تملک، مطالعات مکان‌یابی و دفن چند گزینه‌ای، ساخت آرامستان جدید در پیرامون بهشت زهرا(س) در کنار سایر گزینه‌های پیشنهادی ارائه شده است، گفت: در توسعه فضای کنونی و ساخت آرامستان جدید باید تمامی پیوست‌های شهرسازی اعم از اجتماعی، خدماتی، زیست‌محیطی، ترافیکی و سایر عوامل مدنظر قرار گیرد تا مشکلی در این زمینه پیش نیاید.

گلپایگانی افزود: بر این اساس کمیته راهبری مکان‌یابی آرامستان‌های جدید پایتخت با مشخص شدن اعضا تشکیل شده است تا پس از مطالعات کارشناسی، گزینه‌های مناسب به شورای اسلامی شهر ارائه و پس از تایید جهت طی شدن مراحل قانونی به شورای برنامه‌ریزی استان تهران و شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور ارائه شود.

در این جلسه همچنین سعید خال، مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا(س) با اشاره به اقدامات صورت‌گرفته برای جبران کمبود قبر در آرامستان بهشت زهرا(س) افزود: با تدابیر جدید مدیریت شهری تا ۳ سال آینده مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت و این امر از طریق تدابیر مدیریتی در داخل بهشت‌زهرا و همچنین زمین‌های خودِ آرامستان حل خواهد شد.

خال افزود: بر این مبنا باید برای آینده آرامستان جدید پایتخت، فکری اساسی شود و با مکان‌یابی جدید و توسعه زیرساخت‌ها، شرایط برای دفن اموات آماده شود. تیم کارشناسی اکنون در حال بررسی و مکان‌یابی برای آرامستان جدید شهر تهران است چراکه ضوابط مکان‌یابی آرامستان به لحاظ شهرسازی، معماری، جنس خاک، دسترسی‌ها، ترافیک و وزش باد نیاز به کار کارشناسی دارد. وی گفت: یکی از نیازهای مدیریت بحران در شهر‌های کشور، توجه به فضای آماده برای دفن در حجم بالا است، در مدیریت جدید شهرداری تهران آماده‌سازی ۲۵ هزار قبر در دستور کار سازمان بهشت زهرا (س) قرار گرفته و بخش قابل‌ملاحظه‌ای از آن آماده شده است.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند