به گزارش «دنیای اقتصاد»، روز گذشته ابتدا اخباری به نقل از استاندار تهران در گفت‌وگو با «خانه ملت» منتشر شد که طی آن انوشیروان محسنی‌بندپی ابتدا ارتباط موضوع بوی بد تهران با فعال شدن گسل‌های زلزله را به کلی منتفی اعلام کرد و گفت: نه تنها تغییری در سطح آب‌های زیرزمینی مشاهده نشده، بلکه لرزه‌های خفیف هم در هفته‌های اخیر مورد ارزیابی قرار گرفته که نتیجه این بررسی نشان می‌دهد استشمام بوی نامطبوع در تهران ارتباطی با وقوع زلزله ندارد.

وی در ادامه ارتباط بوی نامطبوع تهران با فعال شدن آتشفشان دماوند را نیز کاملا رد شده اعلام کرد و گفت: جهت غالب وزش باد از غرب به شرق بوده و دماوند در شرق تهران واقع شده است. در این خبر به نقل از استاندار تهران منشأ بوی نامطبوع تهران پسماندهای مجتمع آرادکوه (کهریزک) اعلام و متن خبر این طور منتشر شده بود که وی گفته: فاضلاب ناشی از شیرابه‌ پسماند‌های آرادکوه و تخمیر و تجزیه مواد غذایی فسادپذیر صنایع لبنی و کشتارگاه‌ها آلودگی بسیار بالایی ایجاد می‌کند و بوی ناشی از این آلودگی به هوا متصاعد و در اثر وزش باد پراکنده می‌شود.

با وجود این، خبر مذکور در ساعت ۱۲:۳۳ ظهر روز گذشته از سوی کانال تلگرامی شورای اطلاع‌رسانی استان تهران تکذیب شد. استاندار تهران در گفت‌وگو با برخی رسانه‌ها با اشاره به اینکه جهت وزش باد تهران غرب به شرق است و مجتمع پردازش و بازیافت زباله آرادکوه در جنوب تهران واقع شده است، تاکید کرد که با این حساب منشأ بوی نامطبوع استشمام شده در مرکز تهران نمی‌تواند پسماند این مرکز باشد. محسنی‌بندپی با اعلام اینکه پژوهشکده محیط زیست دانشگاه تهران در حال بررسی درباره منشأ این بو است، گفت: احتمالا این بو ناشی از افزایش غلظت گاز دی‌اکسید گوگرد (SO۲) در هوای شهر بوده است. بررسی «دنیای اقتصاد» از غلظت این گاز در مرکز شهر تهران نشان می‌دهد در بعد از ظهر روز چهارشنبه، ۱۲ دی‌ماه در فاصله ساعت ۱۶ تا ۱۸ غلظت دی‌اکسید گوگرد در هوای تهران به میزان دو تا چند برابر روزهای معمول در بسیاری از نقاط شهر از جمله مناطق مرکزی همچون منطقه ۶ پایتخت افزایش یافته و در ادامه به تدریج از غلظت آن کاسته شده است.

 بررسی داده‌های ایستگاه‌های مختلف سنجش آلودگی هوای پایتخت نشان می‌دهد در آن روز غلظت گاز دی‌اکسید گوگرد در بامداد همچون رویه روزهای معمول از کمتر از ۵ذره در میلیارد (ppb) در اغلب ایستگاه‌ها آغاز شد و در بیشتر ساعات نیز غلظت آن کمتر از ppb ۱۰ بوده است، اما از ساعت ۱۶ به بعد غلظت این گاز که اگرچه بی‌رنگ است، اما بویی تند و محرک دارد، در بیشتر ایستگاه‌ها از جمله ایستگاه‌های مرکزی شهر افزایش یافته است. در ایستگاه تربیت مدرس غلظت این گاز بین ساعت ۱۶ تا ۱۷ به ۲۱ و بین ساعت ۱۷ تا ۱۸ به ۲۳ ذره در میلیارد رسید.

 این میزان در همین ساعات در بسیاری از ایستگاه‌های دیگر شهر به ویژه در محدوده مرکزی شهر و برخی دیگر از مناطق در شمال، شرق و جنوب تهران نیز به همین شکل در ساعات مذکور با افزایش ناگهانی همراه بوده است؛ طوری که در برخی ایستگاه‌ها غلظت این گاز در ساعات مذکور از ppb ۳۰ نیز فراتر رفته بوده است.

هرچند افزایش غلظت گاز دی‌اکسید گوگرد ناشی از فعالیت آتشفشان دماوند از ابتدا به‌عنوان یکی از مظنونان این پرونده معرفی شد، اما با توجه به تکذیب آن از سوی کارشناسان و مقامات گوناگون از جمله رئیس مرکز زمین‌شناسی و زلزله‌نگاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، به نظر می‌رسد اگر این گاز پس از اتمام بررسی‌ها به‌عنوان عامل بوی بد تهران معرفی شود، در گام بعدی باید نسبت به شناسایی منشأ انتشار آن اقدام و مشخص شود که اگر فعالیت کوه دماوند عامل افزایش غلظت انتشار این گاز در تهران نبوده، پس چه عاملی باعث افزایش غلظت آن در آسمان تهران شده است؟ کمااینکه بررسی غلظت این گاز در روزهای پیش از ۱۲ دی ماه نشان می‌دهد غلظت متعارف آن در جو عموما و در اغلب ساعات شبانه‌روز کمتر از ۱۰ ذره در میلیارد بوده است.

 

07-02