به گزارش «دنیای اقتصاد» علیرضا تابش در این باره اعلام کرد: تاکنون بازسازی بیش از ۹۰ درصد واحدهای تعمیری و تخریبی مسکونی در مناطق روستایی و همچنین بازسازی بیش از ۵۰ درصد از این واحدها در مناطق شهری غرب کشور که در جریان زلزله سال قبل کرمانشاه تخریب یا دچار آسیب شدند به اتمام رسیده است و به‌طور کلی پیشرفت فیزیکی بازسازی مناطق آسیب‌دیده غرب کشور بر اثر زلزله سال گذشته، حدود ۷۵درصد برآورد می‌شود.

وی با اشاره به جریان روان پرداخت تسهیلات به افراد آسیب‌دیده بر اثر زلزله سال گذشته مناطق غرب کشور گفت: طی یک سال گذشته تاکنون، مجموعا بیش از ۲ هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان تسهیلات ساخت‌وساز و همچنین مبالغ بلاعوض به منظور کمک به آسیب دیدگان پرداخت شده است که جریان پرداخت تسهیلات به متقاضیان واجد شرایط و مردم آسیب دیده همچنان ادامه دارد و هر روز بر این میزان افزوده می‌شود. از این میزان هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان مربوط به تسهیلات بانکی ساخت مسکن و۳۲۰ میلیارد تومان مربوط به مبالغ بلاعوض پرداختی به خانوارهای آسیب‌دیده بوده است. تابش گفت: در جریان زلزله سال گذشته غرب کشور، مجموعا حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکونی آسیب دید که با انجام کارشناسی‌های فنی و دقیق‌تر برخی از آنها به‌عنوان واحدهای تعمیری و برخی به‌عنوان واحدهای نیازمند تخریب و احداث مجدد در دستور کار دولت و بنیاد مسکن قرار گرفتند. این ۱۰۰ هزار واحد مجموعا در ۱۰ شهر و ۱۶۲۳ روستا قرار داشتند.

از مجموع این واحدها حدود ۳۷ هزار واحد به‌عنوان واحدهای تخریبی و نیازمند احداث مجدد و ۶۳ هزار واحد به‌عنوان واحدهای تعمیری و نیازمند مقاوم‌سازی شناسایی شدند که از این تعداد ۱۰ هزار واحد احداثی در مناطق شهری، ۲۷ هزار واحد احداثی در مناطق روستایی، ۲۰ هزار واحد تعمیری در مناطق روستایی و ۴۳ هزار واحد تعمیری در مناطق شهری شناسایی شدند. وی اعلام کرد: برای واحدهای شهری تخریب‌شده و نیازمند احداث مجدد مجموعا علاوه بر ۵۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی، ۱۱ میلیون تومان وام بلاعوض به همراه ۱۰ میلیون تومان تسهیلات معیشتی و همچنین دو میلیون تومان دیگر تسهیلات بلاعوض جمعا به مبلغ ۷۳ میلیون تومان در نظر گرفته و پرداخت شد که روند پرداخت این تسهیلات همچنان ادامه دارد.

این در حالی است که با توجه به اعطای مجوز ساخت واحدهای دو طبقه و الزام به احداث یک پیلوت در هر ساختمان، به آسیب‌دیدگانی که با این الگو اقدام به ساخت واحد مسکونی می‌کنند مجموعا ۲۵۰ میلیون تومان تسهیلات(شامل تسهیلات برای ساخت دو واحد و یک پیلوت) پرداخت می‌شود که بخشی از آن در قالب تسهیلات بلاعوض و بخشی دیگر در قالب تسهیلات بانکی ساخت مسکن به آنها تعلق می‌گیرد. وی افزود: تسهیلات روستایی بازسازی واحدهای تخریب شده ونیازمند احداث نیز شامل ۳۵ میلیون تومان تسهیلات بانکی به علاوه ۱۰ میلیون تومان مبلغ بلاعوض به همراه ۱۰ میلیون تومان وام معیشتی و ۲ میلیون تومان مبلغ بلاعوض است. این در حالی است که به هر کدام از واحدهای مسکونی که نیازمند مقاوم‌سازی و بهسازی لرزه‌ای هستند علاوه بر پرداخت ۴۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی معادل ۵/ ۴ میلیون تومان به‌عنوان بلاعوض پرداخت می‌شود.

تابش اعلام کرد: هم‌اکنون عملیات تعمیر ۵۵ هزار واحد تعمیری در مناطق شهری و روستایی به اتمام رسیده است که از این تعداد ۳۸ هزار واحد شهری و ۱۶ هزار واحد روستایی هستند.  همچنین از میان واحدهای احداثی نیز در مناطق شهری و روستایی مجموعا حدود ۱۸ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی نیز به اتمام و به مرحله بهره‌برداری رسیده است. این در حالی است که کار بازسازی در مناطق زلزله‌زده شهری و روستایی غرب کشور معادل ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و این پیشرفت در مناطق روستایی بیشتر از مناطق شهری است.