به گزارش «ایسنا» سید نواب حسینی‌منش از ارتقای سطح کیفی و نظارتی آزمون‌های معاینه فنی خودروهای سنگین در مراکز معاینه فنی شهر تهران خبر داد و گفت: در آزمون آلایندگی خودروهای سنگین، میزان کدری دود خروجی از خودروی دیزل در حداکثر دور موتور مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در همین ارتباط این مجموعه با هدف نظارت بر رویه تست و به صفر رساندن خطای آزمون‌گر در صحت ثبت نتیجه نسبت به تجهیز کلیه مراکز معاینه فنی خودروهای سنگین به دورسنج دور موتور اقدام کرده است. به گفته وی، در حال حاضر کلیه مراکز معاینه فنی ملزم به استفاده از دورسنج در آزمون آلایندگی بوده و بررسی آلایندگی در خودروهای دیزل با دقت مضاعف و نظارت بیشتر در حال انجام است.

حسینی‌منش درخصوص اعمال قانون خودروهای فاقد معاینه فنی افزود: با عنایت به تشدید آلودگی هوا در ۶ ماه دوم سال براساس تصمیم دولت از ابتدای آبان ماه، در قالب اجرای فاز دوم طرح کاهش، معاینه فنی خودروها در تمامی ساعات شبانه‌روز در شهر تهران با دوربین کنترل و به‌صورت مکانیزه خودروهای فاقد معاینه فنی اعمال قانون خواهند شد. وی یادآور شد: انجام فاز اول طرح کاهش و کنترل مکانیزه معاینه فنی در محدوده زوج و فرد و طرح ترافیک از ابتدای آبان ماه سال ۹۵ آغاز شده و اجرای این طرح موجب شده تعداد خودروهای فاقد معاینه فنی حداقل ۳۳ درصد کاهش یابد. ضمنا از ابتدای این طرح تاکنون بالغ بر ٤ میلیون و ٤٠٠ هزار خودروی فاقد معاینه فنی از طریق دوربین‌های ثبت تخلف محدوده زوج و فرد و محدوده طرح ترافیک اعمال قانون شده‌اند.

حسینی‌منش درخصوص تاثیر معاینه فنی در کاهش آلودگی هوا اظهار کرد: براساس آمار مراکز ۲۷ درصد از خودروهای مراجعه‌کننده به مراکز معاینه فنی، به علت آلایندگی مردود و پس از رفع ایراد موفق به اخذ معاینه فنی شده‌اند. در صورت تعمیم این سهم به تعداد دو و نیم میلیون دستگاه خودروی مشمول معاینه فنی در شهر تهران، با انجام معاینه فنی دوره‌ای آلایندگی ۶۷۵ هزار دستگاه خودرو برطرف خواهد شد. بدیهی است یکی از مهم‌ترین کارکردهای انجام معاینه فنی کنترل وضعیت تولید آلاینده‌ها در خودروها بوده و خودروها برای تردد در شهر باید دارای تولید آلایندگی در شرایط استاندارد باشند.