به گزارش «ایسنا» بررسی یک فوریت طرح الزام شهرداری تهران به انتشار اطلاعات شهرسازی روی میز بررسی شورای شهر قرار گرفت و بهاره آروین به‌عنوان پیشنهاد‌دهنده این طرح گفت: بر اساس این طرح پیشنهاد شده است که اطلاعات شهرسازی از ابتدای سال ۹۷ بر روی سامانه قرار گیرد تا از این طریق نظارت همگانی مردم افزایش یابد.

وی با بیان اینکه یکی از راه‌های افزایش شفافیت، انتشار عمومی اطلاعات در یک بازه زمانی مشخص و در یک دوره مسوولیتی است، گفت: هر روزی که از انتشار اطلاعات دورتر می‌شویم، نظارت نیز کاهش می‌یابد و امکان بروز تخلفات بیشتر می‌شود. آروین با بیان اینکه در حوزه شهرسازی شاهد تصمیمات سلیقه‌ای و خلاف قانون هستیم، گفت: تخلفات خرد اما گسترده در حوزه شهرسازی تهران ایجاد شده و هدف اصلی انتشار عمومی اطلاعات نیز نظارت همگانی است.

به گزارش «دنیای‌اقتصاد» یکی از مهم‌ترین دلایل بررسی و تصویب این طرح ایجاد انگیزه در سازندگان برای پایبندی به ساخت وساز‌های خلاف طرح تفصیلی و پیشگیری از فروش اضافه تراکم غیرمجاز ساختمانی و همچنین ایجاد شفافیت در واگذاری‌ها و تهاترهای انجام شده مابین شهرداری، پیمانکاران، سازندگان و سایر ذی‌نفعان عنوان شده است. براساس این طرح شهرداری تهران موظف شده حداکثر ظرف دو ماه از ابلاغ این مصوبه، اطلاعات تغییر یا تثبیت کاربری تمامی پرونده‌هایی را که از ابتدای سال‌جاری به بعد عوارض تغییر کاربری پرداخت کرده‌اند به‌صورت برخط در دسترس شهروندان قرار دهد. در این سامانه قرار است اطلاعات مربوط به مختصات طرح تفصیلی، بر و کف، عرض گذر و کد ارتفاعی ملاک عمل منتشر شود.