حبیب‌الله طاهرخانی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در گفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به آخرین وضعیت پروژه‌های مسکن مهر شهرهای جدید بیان کرد: هم‌اکنون حدود ۸۸ هزار واحد از سایت مسکن مهر شهرهای جدید در سطح کشور باقی مانده که برخی دارای مشکلات عدیده‌ای با پیمانکاران طرح هستند. طاهرخانی با تاکید براینکه از زمان آغاز طرح تاکنون ۶۰ هزار واحد از مساکن شهرهای جدید افتتاح ولی به دلیل برخی مشکلات هنوز به متقاضیان تحویل داده نشده‌اند، گفت: این درحالی است که تعداد ۶۰هزار واحد فاقد متقاضی نیز در شهرهای جدید وجود دارد که باید مورد توجه قرار گرفته و تعیین تکلیف شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه با بیان اینکه افتتاح یکصد مدرسه در سال جاری در شهرهای جدید ضروری است، گفت: درحال حاضر عملیات ساخت ۹۵ مدرسه در شهرهای جدید سطح کشور در حال انجام است که باید هرچه سریع‌تر اتمام و به بهره‌برداری برسد. مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با اشاره به ضرورت کمک تمامی دستگاه‌ها برای تامین خدمات زیربنایی در شهرهای جدید خاطرنشان کرد: گسترش و توسعه مراکز محله و پارک‌های علم و فناوری در سطح شهرها دارای تاثیرات بسیار خوبی برای کیفیت زندگی و بهبود شرایط برای شهروندان هستند که درحال حاضر شهرهای جدید بهارستان و پرند این زمینه را خواهند داشت. وی ساخت نمایشگاه دائمی ساختمان در شهر جدید پرند را گزینه بسیار خوبی برای پررنگ شدن نقش این شهر جدید در اطراف کلان‌شهر تهران دانست و افزود: ما قطعا در مسیر توسعه شهرهای جدید باید وارد حوزه‌های تامین مالی جدید شده و روش‌های گذشته را کنار بگذاریم. طاهرخانی با تاکید بر لزوم بازنگری در رویکردهای اقتصادی و زیست‌محیط شهرهای جدید در این دوره بیان کرد: قطعا خلاقیت و نوآوری اصل ویژه‌ای در تامین مالی و نحوه پیشبرد پروژه‌ها خواهد بود که باید در دوره جدید فعالیت‌ها به آن توجه شود. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به پروژه‌های شاخص این شرکت در شهرهای جدید طی سال ۹۷ بیان کرد: قطعا باید با مدنظر قرار دادن این پروژه‌ها در سال جدید، در صورت لزوم به اصلاح آنها پرداخته و همچنین نظارت کامل را در فرآیند اجرای آنها داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در ادامه با تاکید براینکه مسیر سال‌های آتی این شهرها باید امروز و به کمک طرح‌های شاخص مشخص شود، گفت: به عقیده من خلاقیت و نوآوری اصل ویژه‌ای در تامین مالی و نحوه پیشبرد پروژه‌ها خواهد بود که باید در سال جدید به این مطلب نیز توجه شود. طاهرخانی همچنین با تاکید بر اهمیت توجه به موضوعات اجتماعی و فرهنگی در فرآیند توسعه‌ای شهرهای جدید بیان کرد: قطعا عدم توجه به این موارد، مسائل پیچیده‌ای را با خود به همراه خواهد داشت. وی توجه به شفافیت مالی و استاندارد‌سازی در شرکت‌های عمران تمامی شهرهای جدید را امری مهم و ضروری دانست و گفت: ما همچنین باید به مساله تهاتر به‌عنوان یکی از رویکردهای اصلی شرکت عمران نیز توجه کرده و این اقدام را تنها در اراضی آماده‌سازی‌شده و در چارچوب دقیق به انجام برسانیم. طاهرخانی با تاکید بر لزوم بازنگری جدید در رویکردهای اقتصادی و زیست‌محیطی شهرهای جدید در این دوره بیان کرد: قطعا خلاقیت و نوآوری اصل ویژه‌ای در تامین مالی و نحوه پیشبرد پروژه‌ها خواهد بود که باید در دوره جدید فعالیت‌ها به آن توجه شود.