به گزارش «دنیای اقتصاد»، هر قدر بازار مسکن در مناطقی که دامنه قیمت آپارتمان در آنها حول و حوش متوسط قیمت در تهران است، گرم و پر جنب‌وجوش شده، خبری از بازارگرمی در مناطق شمالی پایتخت نیست. میانگین قیمت آپارتمان‌ در تهران در حال حاضر حدود ۵ میلیون تومان است که به این ترتیب برای خرید یک آپارتمان ۱۲۰ مترمربعی در این محدوده قیمتی، بودجه ۶۰۰ میلیون تومانی می‌تواند کافی باشد. این در حالی است که در گران‌ترین مناطق تهران شامل مناطق یک، دو و سه برای خرید یک واحد مسکونی ۱۲۰ مترمربعی به ویژه اگر نوساز باشد شاید بودجه کمتر از ۲ میلیارد تومان هم کفایت نکند.

تحقیقات «دنیای اقتصاد» از واسطه‌های ملکی حاکی از این است که سایه رکود همچنان بر سر بازار آپارتمان‌های لوکس‌متراژ مناطق برخوردار وجود دارد به نحوی که تعداد معاملات در این مناطق به ویژه در حوزه آپارتمان‌های سه‌خوابه و بیشتر که عمدتا بیش از ۱۲۰ مترمربع مساحت دارند، بسیار اندک است.

بررسی فایل‌های موجود در این مناطق نیز تصویری از وضعیت بازار مسکن آپارتمان‌های گران‌قیمت شمال تهران ارائه می‌دهد. بخش قابل توجهی از آپارتمان‌های لوکس‌متراژ در مناطق یک، دو و سه تهران با قیمت‌های متعارف در بازار مسکن عرضه شده‌ است. این در حالی است که در اغلب مناطق دیگر شهر، در هفته‌های اخیر قیمت پیشنهادی فروشنده‌های آپارتمان‌های نوساز بیش از سطح مورد انتظار افزایش یافته است. حتی به گفته واسطه‌ها، شرایط پرداخت بهای ملک نیز برای متقاضیان خرید آپارتمان‌های گران‌قیمت شمال شهر تا حدی تسهیل شده و پرداخت در چند فقره و تسویه بعضا تا ۶ ماه بعد از ثبت مبایعه‌نامه ممکن است. اگرچه فایل‌های موجود در موتورهای جست‌وجوی معتبر ملکی و بنگاه‌های املاک در این مناطق عمدتا عنوان «نوساز» را یدک می‌کشد، اما واقعیت این است که سن بنای واقعی این بناها اغلب بین دو تا چهار سال است که با توجه به کلیدنخورده باقی ماندن در این مدت، با عنوان «نوساز» فایل شده‌اند.

مشاوران املاک در شمال تهران اگرچه با واسطه‌گری حتی یک فقره معامله مسکن در ماه، درآمد خوبی کسب می‌کنند که از متوسط درآمد بسیاری از همکاران‌شان در مناطق دیگر بیشتر است، اما از آنجا که مشتریان آنها یک گروه اقلیت خاص با سطح ممتازی از درآمد هستند، هنوز نتوانسته‌اند ترفندهای موثری برای جذب آنها به بازار مسکن پیاده کنند و در نتیجه از وضعیت رکود معاملات در محدوده فعالیت خود گلایه‌مند هستند.

07-03