چند ساعت بعد از انتشار الکترونیکی این نقشه، کارشناسان شهری و شهرسازان با بیان اینکه این نقشه سال‌ها پیش تهیه شده بود، اعلام کردند: محتوای این نقشه در حال حاضر -با لحاظ تغییرات نامطلوب در شهر ناشی از تغییر کاربری‌های عمده طی سال‌های اخیر- با وضعیت موجود شهر مغایرت دارد و ناهمخوان است.  سازمان مدیریت بحران روز گذشته در توضیح مکتوب خود، درباره مهم‌ترین اشکال وارد شده به نقشه، ضمن تشریح «هدف شهرداری از طراحی نقشه اماکن امن»، عنوان کرد: طبیعی است به‌روزرسانی این نقشه‌ها به‌صورت مستمر پیش‌بینی شده است و راهنمایی شهروندان و بازخوردهای دریافت شده، در به‌روزرسانی و انجام اصلاحات، مدنظر قرار می‌گیرد. متن کامل توضیح سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران درخصوص نقدهای طرح شده به انتشار نقشه‌های تخلیه امن اضطراری به شرح زیر است:

ضمن تشکر از استقبال شهروندان تهرانی از نقشه‌های تخلیه امن اضطراری محلات تهران، توضیحات لازم در این خصوص به شرح ذیل ارائه می‌شود.

۱- هدف از تهیه نقشه تخلیه امن اضطراری محلات شهر تهران، شناسایی و انتخاب مکان‌های امن و دردسترس برای تخلیه و استقرار شهروندان برای ۷۲ ساعت پس از بحران است تا شهروندان بدانند در ساعت‌های اولیه زلزله در کدام مکان عمومی مثل بوستان‌ها، مساجد، مدارس و مجموعه‌های ورزشی می‌توانند حضور یابند تا اضطراب و استرس کمتری داشته باشند. خانواده‌ها بدانند دست کم کجا یکدیگر را پیدا کرده و از سلامت هم با خبر شوند. این مراکز حتی می‌تواند مورد استفاده امدادگران رسمی برای ثبت‌نام و ارائه اقلام اضطراری در صورت استمرار وضعیت بحرانی قرار گیرد. آشنایی با این نقشه‌ها بخشی از فرآیند آموزش، اطلاع‌رسانی و مانور مردمی در محلات است. بدیهی است زمان مراحل بعدی فرآیند شامل آموزش، تمرین و مانور از طریق سرای محلات، شبکه‌های اجتماعی، رسانه ملی و پرتال رسمی سازمان به شهروندان اطلاع‌رسانی خواهد شد.

۲- فضاهای امن و قابل اتکا در این نقشه‌ها از قبل توسط کارشناسان شناسایی شده است. اولویت اول پارک‌ها و فضاهای روباز موجود هستند و در صورت کمبود این فضاها اولویت دوم فضاهای باز یا بسته، مجموعه‌های ورزشی، مدارس یا اماکن عمومی دیگر است.

۳- امتیاز اصلی این نقشه‌ها در واقع شناسایی و معرفی مکان‌هایی است که برای تخلیه امن در ۷۲ ساعت اول می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

۴- در این نقشه‌ها حدود ۲۴۰۰ نقطه شناسایی و معرفی شده است. بدیهی است با توجه به آنکه شهر پویا و در حال تغییر و تحول است، میان فرآیند برداشت تا مراحل تهیه نقشه، بروز تغییرات در شهر یا لحاظ نشدن بعضی از موارد محتمل و طبیعی است. اما هدف اصلی تهیه این نقشه‌های ساده صرفا آگاهی بخشی بیشتر در مورد محل سکونت شهروندان است.

۵- طبیعی است به‌روزرسانی این نقشه‌ها به‌صورت مستمر پیش‌بینی شده است و راهنمایی شهروندان و بازخوردهای دریافت‌شده در به‌روزرسانی و انجام اصلاحات مد نظر قرار می‌گیرد.

۶- شهروندان محترم می‌توانند نظرات، سوالات و پیشنهادهای خود را به مرکز سامانه مدیریت شهری (تلفن ۱۳۷) منتقل کنند.

۷- شهروندان برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به آدرس پورتال TDMMO.TEHRAN.IR مراجعه کنند.

۸- از شهروندان محترم تقاضا می‌شود در گام‌های بعدی این برنامه (آموزش، تمرین و مانور محلی) مشارکت و حضور فعال داشته باشند.

۹- اشاره به ناامن بودن مدارس نقد واردی نیست؛ چراکه اکثر مدارس مشخص در این نقشه‌ها از فضای باز مناسب برای تجمع شهروندان برخوردارند.

۱۰- در مورد نقد طرح‌شده به مسیرهای تخلیه اضطراری، ذکر این نکته ضروری است که در این نقشه‌ها مسیر مشخصی تعیین نشده است و صرفا از فلش‌های راهنما برای نشان دادن جانمایی مکان‌های امن استفاده شده است.