به گزارش «دنیای اقتصاد» اخیرا شورای شهر تهران در قالب تدوین و تصویب سیاست‌ها و الزامات تدوین لایحه بودجه سال آینده اداره پایتخت، شهرداری تهران را ملزم کرد در راستای کاهش هزینه‌ها و حذف موازی‌کاری، برخی سازمان‌ها و معاونت‌های مجموعه شهرداری را ادغام کند. در این راستا روز گذشته محمدعلی نجفی شهردار تهران در گفت‌وگو با «ایسنا» اعلام کرد: یکی از اشکالات ساختار شهرداری گستردگی بیش از حد آن است؛ به گونه‌ای که با این شهر نباید این قدر از نظر تعداد مدیریت‌ها، ساختار گسترده‌ای طراحی می‌شد.

او افزود: تداخل و استهلاک بین بخش‌های مختلف شهرداری به وفور دیده می‌شود به گونه‌ای که موردی داریم که یک موضوع واحد در چند دفتر در شهرداری دنبال می‌شود که این قابل قبول نیست. شهردار تهران با بیان اینکه ساختار شهرداری باید با یک نگاه علمی جامع‌اندیش مورد توجه قرار گیرد، گفت: برهمین اساس از معاونت برنامه‌ریزی درخواست کردیم که شورای علمی‌ در این زمینه تشکیل دهد و استاد برجسته یکی از دانشگاه‌ها را نیز به‌عنوان رئیس شورای علمی انتخاب کردیم تا در سه فاز ۶ ماهه تغییر ساختار شهرداری را بررسی کنند.

او تصریح کرد: همچنین در یک فرصت یکساله باید ساختار نهایی شهرداری شکل بگیرد که در کنار آن یک کار ضربتی نیز درخصوص جایگاه زنان و ساختار مرتبط با آن در شهرداری و همچنین موضوع خزانه متمرکز نیز در دستور کار قرار گرفته است، چراکه باید این دو موضوع در شهرداری با فوریت بیشتری به نتیجه برسد و از این شورا خواسته‌ایم که درخصوص این دو موضوع راه‌حل‌هایی ارائه دهند. شهردار تهران در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است برخی سازمان‌ها یا معاونت‌های شهرداری در ساختار جدید ادغام شود، گفت: در حال بررسی موضوع تغییر ساختار هستیم و اگر لازم باشد معاونت‌ها، ادارات کل سازمان‌ها و شرکت‌ها ادغام می‌شوند اما در حال حاضر این مساله در فاز بررسی و مطالعه قرار دارد.