دنیای اقتصاد: شورای شهر تهران روز گذشته در جریان یک جلسه غیرعلنی دو فوریت تهیه شناسنامه مشجر برای ساختمان‌های در حال ساخت پایتخت را به تصویب رساند.

به گزارش «دنیای اقتصاد» براساس این مصوبه قرار است تمامی مشخصات «سبز» ملک شامل فضای سبز یا باغ بودن، تعداد درختان موجود در محدوده ملک و همچنین تعداد درختان از بین رفته ملک در قالب یک برگه شناسنامه واحد ثبت و به برگه مجوز پروانه ساختمانی اضافه شود. دو فوریت این طرح که روز گذشته به تصویب شورای شهر تهران رسید برای املاک کمتر از ۵۰۰ مترمربع پیش‌بینی شده ‌است. رئیس شورای شهر تهران درباره این طرح به خبرگزاری مهر گفت: این طرح که روز گذشته وقت زیادی از صحن شورا را به خود اختصاص داد بررسی دو فوریت تهیه شناسنامه از وضعیت ساختمان‌های در حال ساخت است.

مهدی چمران ادامه داد: این شناسنامه به پروانه ساخت اضافه می‌شود. براساس این شناسنامه، مشخصات ملک، فضای سبز یا باغ بودن، تعداد درختان موجود و تعداد درختان از بین رفته براساس مستندات کمیسیون ماده ۷ و آرای شورا، مشخص می‌شود. البته پیش از این نیز در پروانه ساختمان‌ها این موضوع وجود داشت اما پراکنده بود که براساس این دو فوریت، تمامی موارد در یک برگه شناسنامه ثبت می‌شود.

رئیس شورای شهر تصریح کرد: این تصمیم برای املاک زیر ۵۰۰ متر پیش‌بینی شده است.

به گزارش «دنیای اقتصاد» در حالی که تصمیم برای نگهداری از درختان و فضای سبز ساختمان‌های در حال ساخت به ویژه در پروژه‌های کمتر از ۵۰۰ مترمربع که تاکنون کمتر مورد توجه مدیران شهری قرار داشته است یکی از مهم‌ترین تصمیمات درخصوص صیانت از درختان شهری محسوب می‌شود اما بازهم تصمیم‌گیری درخصوص آن در جلسه غیرعلنی پارلمان محلی پایتخت اتفاق افتاد. به نظر می‌رسد شورای شهر چهارم همچنان درنظر دارد تا پایان این دوره پارلمان محلی پایتخت به این روند تصمیم‌گیری که اطلاعات دقیق و روشنی در مورد چگونگی آن به شهروندان ارائه نمی‌شود، ادامه دهد.