رویکرد سازمان‌های امروزی به انگیزه‏‌بخشی کارکنان

  آموزش کارکنان

  سهیم بودن کارکنان در شرکت

  مزایای زندگی کاری

  پرورش کارکنان دانش‌محور

۱) آموزش کارکنان: شرکت‌‌هایی که فرصت‌‌های آموزشی را برای کارکنان خود فراهم می‌کنند از مزایای نیروی کار با‌انگیزه‌‌تر و ماهرتر بهره‌‌مند می‌شوند. باتوجه به رشد سریع تکنولوژی، کارکنانی که به درستی در زمینه فناوری‌‌های جدید آموزش دیده‌‌اند، بهره‌‌وری بیشتری دارند. آموزش با افزایش احساس شایستگی و ارزشمندی در کارکنان، مزایای بیشتری را به همراه دارد. وقتی شرکت‌‌ها برای ارتقای دانش و مهارت‌‌های کارکنان هزینه می‌کنند، این پیام را به آنان منتقل می‌کنند که ما برای شما ارزش قائل هستیم و به رشد و توسعه شما به عنوان یک کارمند متعهدیم.

۲) سهیم بودن کارکنان در شرکت: روندی که به‌نظر می‌‌رسد کاهش یافته است، مالکیت کارکنان است که معمولا به عنوان طرح‌های مالکیت سهام کارکنان ESOP) Employee Stock Ownership Plan) اجرا می‌شود. با این حال، ESOPها مانند گزینه‌های سهام نیستند.  در یک‌ESOP، کارکنان غرامتی را در قالب سهام شرکت دریافت می‌کنند. به یاد داشته باشید که اختیار خرید سهام به کارکنان این فرصت را می‌دهد که سهام شرکت را با قیمت تعیین شده خریداری کنند، حتی اگر قیمت سهام در بازار بالاتر باشد. از آنجا که کارکنان، ESOPدریافت می‌کنند، با گذشت زمان می‌توانند مالک شرکت شوند که یک استراتژی خروج جذاب برای مالکان فعلی شرکت است که به دنبال انتقال آرام شرکت هستند. پشت برنامه‌های مالکیت کارکنان، این باور وجود دارد که کارکنانی که مانند مالک فکر می‌کنند، انگیزه بیشتری برای رسیدگی به نیازهای مشتریان، کاهش هزینه‌های غیرضروری، چابک‌‌تر کردن عملیات و ماندگاری طولانی‌ مدت در شرکت دارند. مطالعات متعدد در طول ۳۰ سال به‌طور قطعی به این نتیجه رسیده‌‌اند که مالکیت کارکنان در صورت ترکیب با مدیریت مشارکتی، به یک ابزار رقابتی قدرتمند منجر می‌شود. با این حال، ESOP‌ها دارای اشکالاتی نیز هستند. بزرگ‌ترین نگرانی این است که برخی از کارکنان مقدار زیادی از ثروت خود را برای ESOP شرکتشان داده‌‌اند. اگر عملکرد شرکت ضعیف شود، آنها در معرض خطر از دست دادن بخش قابل توجهی از ثروت خود قرار خواهند گرفت. این چیزی است که در شرکت PWC که یک فروشگاه موادغذایی است اتفاق افتاد. دارایی فروشگاه‌های زنجیره‌‌ای مواد غذایی، شروع به کاهش کرد. کارکنان و بازنشستگان شاهد تصمیمات مدیریت ارشد برای افزایش قیمت‌‌ها و سپس فروش فروشگاه‌ها بودند. هر ساله ارزش سهام شروع به کاهش کرد و ۹۰ درصد از ارزش خود را از دست داد تا اینکه کارکنان متوجه شدند شرکت ارزش کافی برای پرداخت سود آن سال را ندارد. در این اطلاعیه آمده بود که متولیان قصد دارند به فروش دارایی‌‌ها به امید پرداخت‌‌های آینده ادامه دهند. کارکنان سابق شکایتی را مبنی بر اینکه تصمیمات مدیریت ارشد منجر به به‌خطر انداختن ارزش شرکت شده است، تنظیم کردند. با این حال، بسیاری از شرکت‌‌ها ESOP را با موفقیت پیاده‌سازی می‌کنند. مطالعات نشان می‌دهد شرکت‌‌های تحت مالکیت کارکنان، افزایش رضایت آنان، حفظ و بقای آنان در سازمان و همچنین بهره‌‌وری کارکنان را به همراه دارد.

۳) تعادل بین کار و زندگی: در روند رو به رشد امروزی، شرکت‌‌ها به کارکنان خود کمک می‌کنند تا خواسته‌های متعدد و گاه رقابتی زندگی خود را مدیریت کنند. سازمان‌ها نقش فعال‌‌تری در کمک به کارکنان برای دستیابی به تعادل بین مسوولیت‌های کاری و تعهدات شخصی خود دارند. نتیجه مطلوب این است که کارکنانی که استرس کمتری دارند، بهتر می‌توانند روی شغل خود تمرکز کنند و در نتیجه بهره‌‌وری بیشتری دارند.

یکی از ابزارهایی که شرکت‌‌ها برای کمک به کارکنان خود برای دستیابی به تعادل بین کار و زندگی استفاده می‌کنند، تعطیلات است. امروزه، تعطیلات می‌تواند به معنای مرخصی یک ماه یا بیشتر، با حقوق یا بدون حقوق باشد. اکثر شرکت‌‌ها در حال تقلب در کاهش هزینه‌ها و افزایش سود خود هستند و در عین حال، برای حفظ انگیزه و مثبت بودن روحیه کارکنان مبارزه می‌کنند. تعطیلات می‌تواند ابزار مهمی برای کمک به مدیران برای دستیابی به تعادل بین کار و زندگی شخصی کارکنان باشد. گزارش‌ها درباره اینکه آیا استفاده از تعطیلات در سازمان‌ها افزایشی یا کاهشی است، متفاوت است اما همه موافقند که وقتی کارکنان از تعطیلات استفاده می‌کنند، شرکت نیز اثر مثبت آن را خواهد دید. دیوید بورکوس می‌گوید: «تحقیقات نشان می‌دهد که سازمان‌ها زمانی که کارکنانشان در تعطیلات هستند نیز سود می‌‌برند.» یکی از مزایای تعطیلات این است که وقتی کارکنان از مرخصی یا تعطیلات به کار خود مراجعه می‌کنند، روحیه بسیار بهتری دارند و انرژی مثبتی را از خود منتقل می‌کنند. Morris Financial Concepts) MFC) که یک شرکت برنامه‌ریزی مالی کوچک است به کارکنان تمام وقت خود، هر پنج سال یک بار، تعطیلی یک‌ماهه با حقوق می‌دهد. یکی از مزیت‌‌های تعطیلات، فرصت یادگیری مهارت‌‌های جدید است که می‌تواند جایگزینی برای اخراج باشد. بافر، یک پلتفرم مدیریت رسانه‌های اجتماعی، با ایجاد یک تعطیلی ۱۲هفته‌‌ای و با پرداخت ۵۰ درصد دستمزد کارکنان، برای یادگیری مهارت‌‌های جدید (مهارت‌‌هایی که شرکت به آن نیاز داشت) برای انتقال موفقیت‌آمیز به بخش دیگر، از اخراج کارکنان خود جلوگیری کرد.

۴) پرورش کارکنان دانش‌محور: اکثر سازمان‌ها کارکنان متخصصی دارند و مدیریت موثر آنها یک چالش بزرگ است. در بسیاری از شرکت‌‌ها، کارکنان دانش‌محور ممکن است یک سرپرست داشته باشند، اما آنها «زیردست»  نیستند. آنها «همکار»  هستند. از آنجا که دانش تنها در صورت تخصصی بودن موثر است، کارکنان دانش‌محور به سرعت در حال رشد هستند، مانند متخصصان سیستم‌‌های کامپیوتری، وکلا، برنامه‌نویسان و ...

از نظر کیفی نیروی کار مبتنی بر دانش با نیروی کار کم‌‌مهارت متفاوت است. به‌طور فزاینده‌‌ای، موفقیت یا در واقع بقای هر کسب‌‌وکاری به عملکرد نیروی کار دانش‌محور آن بستگی دارد. بخش چالش‌برانگیز مدیریت کارکنان دانش‌محور، یافتن راه‌هایی برای ایجاد انگیزه در متخصصان مجرب، ماهر و زبده برای به اشتراک گذاشتن تخصصشان و همکاری با سایر کارکنان است به گونه‌‌ای که مرزهای دانش خود را به نفع شرکت و به‌طور کلی جامعه پیش ببرند. کارفرمایانی که به دنبال جلوگیری از موج فزاینده غیبت هستند، به دنبال توسعه مزایای نوآورانه و انعطاف‌‌پذیر برای کارکنان خود هستند. اس سی جانسون به کارکنان خود، خدمات مراقبت از کودکان در محل کار، پزشک داخلی و مرخصی برای پدران را ارائه می‌دهد. پرودنشال به کارکنان اجازه می‌دهد تا برای مراقبت از کودکان بیمار و والدین مسن خود مرخصی بگیرند. هیولت پاکارد، دارای طیف وسیعی از گزینه‌های کاری انعطاف‌پذیر است که متناسب با زندگی پرمشغله کارکنان باشد.