مدیران عامل و سایر رهبران ارشد باید بدانند تکنولوژی‌‌هایی که دگرگونی‌های دیجیتال امروز را به پیش می‌‌برند، بیشتر از گذشته موردنیاز و ضروری هستند؛ چرا که دگرگونی دیجیتال عمیق‌تر از موج‌های پیشین تطبیق تکنولوژی، در تاروپود همه سازمان‌ها نفوذ کرده و خواهد کرد. در این حالت، وظیفه اصلی مدیران عامل و رهبران سازمان‌ها و شرکت‌ها طرح پرسش‌‌هایی است که به معنای واقعی کلمه، پیونددهنده تکنولوژی‌های دیجیتال به فرآیندها و عملیات کاریشان باشد؛ چرا که پاسخ به آنها می‌‌تواند تا حد زیادی مشخص کند که تکنولوژی‌های جدید چگونه بازارها و کسب‌وکارها را تحت‌تاثیر قرار خواهند داد. با این همه باید دانست که عمق و ابعاد این تاثیرگذاری، هیچ‌گاه به این اندازه وسیع و همه‌جانبه نبوده است و موج جدید ناشی از دگرگونی دیجیتال با خود دریایی خروشان از فرصت‌‌ها و البته ریسک‌های هولناک را همراه دارد. من خودم که در حال کار کردن با چند شرکت بزرگ هستم، به‌روشنی این تحول را لمس کرده‌ام؛ جایی که در شرکتی مانند رویال‌داچ‌شل، ارزش اقتصادی به‌کارگیری اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی و اینترنت اشیا از چندصد میلیون دلار به چند میلیارد دلار افزایش یافته است. به‌عنوان مثال، اپلیکیشن پیش‌بینی و نگهداری از شیرهای نفت روی ۵۰۰هزار شیر نفت پالایشگاه‌های مختلف شرکت در سراسر جهان نصب شده که از جدیدترین تکنولوژی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی برخوردار است و باعث کاهش چشمگیر هزینه‌های نگهداری و تعمیر این شیرها شده و کارآیی آنها را نیز به میزان چشمگیری افزایش داده است.

علاوه بر این، شرکت شل قصد دارد بسیاری دیگر از اپلیکیشن‌های مبتنی بر هوش مصنوعی را در تاسیسات نفتی و پالایشگاهی و تحقیقاتی خود نصب کند و از این طریق، میلیاردها دلار در سال سود کند؛ بله میلیاردها دلار!!

اجرای کامل دگرگونی دیجیتال در یک سازمان به این معناست که باید هزاران یا حتی میلیون‌‌ها اپلیکیشن مبتنی بر تکنولوژی‌های هوش مصنوعی، اینترنت‌اشیا، دیتای بزرگ و محاسبات ابری را در تمام بخش‌های سازمان، اعم از خط تولید، منابع انسانی، طراحی محصول، مالی، روابط با مشتریان، زنجیره تامین و... به کار بگیرید و هیچ بخشی در سازمان نباید فاقد این تکنولوژی‌‌ها باشد، به همین دلیل است که در این کتاب بارها تاکید شده که ورود به عرصه دگرگونی دیجیتال بدون موافقت و اعتقاد عمیق و همه‌جانبه مدیران عامل و رهبران شرکت‌ها و سازمان‌ها بی‌فایده و شاید غیرممکن باشد.

بنابراین توصیه من به مدیران ارشد و رهبران سازمان‌ها این است که ابتدا با دقت در مورد چیستی و چرایی دگرگونی دیجیتال اطلاعات کسب کنند و در وهله اول به نتایج و پیامدهای مثبت فراوان آن آگاه شوند و بر دامنه دانسته‌‌های خود در این زمینه بیفزایند و پس‌‌ازآن نسبت به آگاه‌‌سازی مدیران میانی و کارکنان و سایر دست‌‌اندرکاران امر اقدام کنند و نوعی آگاهی و شناخت عمیق سازمانی در خصوص عصر اطلاعات و برون‌داد اصلی آن، یعنی دگرگونی دیجیتال ایجاد کنند.

 چالش‌‌هایی که دلهره‌‌آورند و راه‌‌حل‌‌هایی که در دسترس هستند

تکنولوژی‌‌هایی که دگرگونی دیجیتال را به‌‌پیش می‌‌برند، به معنای واقعی کلمه می‌‌توانند تاثیرگذار و تاریخ‌‌ساز باشند و قواعد بازی را تغییر دهند. با این‌‌همه باید دانست که ما هنوز در مراحل ابتدایی این بازی بزرگ هستیم و پتانسیل‌‌ها و فرصت‌‌ها نیز در این میان عظیم و اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی و اینترنت‌اشیا بی‌‌انتها هستند.

در این میان، آنچه بیش از هر چیز موردنیاز است، تجمیع و پردازش حجم عظیم و در حال رشد داده‌‌هایی است که از سیستم‌های IT پرشمار، اینترنت و شبکه‌‌های تشکیل‌‌شده از میلیون‌‌ها حسگر تراوش می‌کنند.

در این ابرسیستم‌ها یک‌سری ریزسیستم‌های مرتبط با مشتریان، سفارش‌گیری، قیمت‌گذاری، طراحی محصول، مهندسی، برنامه‌‌ریزی، تولید، کنترل سیستم، حسابداری، منابع انسانی، لجستیک، کانال‌‌های ارتباط با مشتریان و خطوط تولید وجود دارند که حجم عظیمی از اطلاعات را تولید کرده و برای پردازش به ابرسیستم مرکزی ارسال می‌کنند.

تکنولوژی‌های موردنیاز برای تجمیع، ارتباط‌دادن و استخراج ارزش از این داده‌‌ها و به‌‌کارگیری آنها برای متحول کردن کسب‌وکار تا یک دهه قبل اصلا وجود نداشتند؛ اما امروزه حسگرهای ارزان‌‌قیمت به‌‌وفور در همه‌‌جا پیدا می‌‌شوند و ابرکامپیوترهایی به‌‌اندازه یک‌کارت اعتباری که از طریق شبکه‌‌های سریع به هم متصل شده‌‌اند، درمجموع زیرساخت‌‌هایی را به وجود آورده‌‌اند که سازمان‌ها را به ساختارهای تطبیقی واقعی و کاملا به‌‌روز تبدیل می‌کنند. براساس پیش‌بینی موسسه مکنزی، هوش مصنوعی، اینترنت‌اشیا، دیتای بزرگ و محاسبات ابری در کنار هم قادرند تا سال ۲۰۳۰ ارزش‌‌آفرینی سالانه‌‌ای معادل ۲۳تریلیون دلار را به ثبت برسانند.

چالش اصلی برای سازمان‌ها در این میان این است که چگونه باید این تکنولوژی‌‌ها را با هم ترکیب و ارزش معناداری ایجاد کرد و از سرمایه‌گذاری‌‌های انجام‌‌شده به سود بیشتری دست ‌‌یافت. خبر خوب این است که ابزارهای کاربردی و دانش تخصصی خوبی برای بهره‌‌گیری کامل از دگرگونی دیجیتال وجود دارد که می‌‌تواند خیال ما را از نتایج موفقیت‌‌آمیز ورود به این عرصه آسوده سازد که در ادامه به این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت.

ادامه دارد