در ادامه چند تکنیک برای تیم‌‌‌سازی موثرتر بیان می‌‌‌شود:

اهداف، نقش‌ها و مسوولیت‌‌‌ها را به وضوح مشخص کنید. وقتی همه ما از نقش خود آگاه هستیم، همکاری در اهداف مشترک تیمی آسان‌‌‌تر می‌‌‌شود. برای اینکه تیم خود را به یک واحد منسجم تبدیل کنید، مهم است که نه تنها دلیل حضور تیم را بیان  کنید، بلکه باید به وضوح مشخص کنید که هر یک از اعضای تیم چه نقشی در تصویر بزرگ‌‌‌تری از اهداف ایفا می‌‌‌کند. شخصیت‌‌‌های مختلفی مورد نیاز است تا تیم بتواند به طور موثر کار کند. برخی از افراد ارتباطات بهتری دارند، برخی ایده‌‌‌های روشن‌‌‌تری دارند و برخی کارآمدتر و سازمان یافته‌‌‌تر عمل می‌‌‌کنند. با تعریف مسوولیت‌‌‌هایی فراتر از وظایف خاص و تفکر جامع در مورد نقش‌‌‌های تیم، یک تیم می‌‌‌تواند استعدادهای تک‌‌‌تک اعضای خود را به حداکثر برساند و در عین حال یک واحد یکپارچه با قدرت دستیابی به اهداف بزرگ را تشکیل دهد.

تشویق‌کننده باشید. ایجاد انگیزه در تیم اغلب کار دشواری است. چرا؟ زیرا ابتدا باید وابستگی متقابل، احترام و اعتماد را در تیم ایجاد کنید. وقتی برای گوش دادن به تیم خود وقت می‌‌‌گذارید، برای مثال با برگزاری جلسات توفان فکری گروهی، به آنها نشان می‌‌‌دهید که نظرات و دانش آنها برای کل گروه و هدف نهایی، مهم است. وقتی برای تقویت تیم خود از طریق تشویق و تجلیل از دستاوردها وقت می‌‌‌گذارید، عزت نفس و وفاداری را در آنان ایجاد می‌‌‌کنید.

تیم مورد نیاز خود را بسازید. وقتی روی اعضای تیم خود سرمایه‌گذاری می‌‌‌کنید، اعضای تیم نیز مصمم می‌‌‌شوند. این کار از طریق آموزش مهارت‌‌‌های رهبری و ارائه فرصت‌‌‌های رهبری محقق خواهد شد. تیم خود را راهنمایی کرده و از آنها حمایت کنید. در زمینه‌‌‌هایی که اعضای تیم نیاز به توسعه دارند، آموزش‌‌‌های لازم را ارائه دهید. رهبری سازمانی یک مهارت است و همیشه جایی برای پیشرفت وجود دارد.

یک جامعه بسازید. جامعه به صورت یک مجموعه منسجم کار می‌‌‌کند و به نتایجی می‌‌‌رسد که یک نفر به تنهایی نمی‌‌‌تواند به آن دست یابد. برای جامعه خود قوانین رفتاری ایجاد کنید. اعضای تیم را تشویق کنید تا در فرآیند ایجاد این جامعه شرکت کنند. جامعه مانند یک دستگاه که خوب روغن کاری شده است، عمل می‌‌‌کند. هر یک از اعضای تیم دارای مکان و عملکردی است که به کل دستگاه متحد کمک می‌‌‌کند. وقتی شرایط سختی پیش بیاید، خوشحال خواهید بود که جامعه‌‌‌ای ایجاد کرده‌‌‌اید.

 واسطه شوید نه قاضی. افراد اهمیت دارند و یافتن حد وسط در هنگام درگیری به تیم شما کمک می‌‌‌کند تا از هرتوفانی عبور کنند. به جای تمرکز صرف بر تصمیم‌‌‌گیری، طرحی ایجاد کنید که به تنوع اعضا و نظرات، دیدگاه‌‌‌ها یا ایده‌‌‌های آنها احترام بگذارد. تعارضات اجتناب‌ناپذیر هستند. نحوه مدیریت این تعارضات است که موفقیت یا عدم موفقیت در آنها را مشخص می‌‌‌کند.

موفقیت‌ها را جشن بگیرید.هرگز تاثیر تقویت مثبت به میزان کافی را دست کم نگیرید. ستایش از کاری که به خوبی انجام شده است نه تنها باعث می‌‌‌شود که کارکنان شما ارزشمند و شناخته شوند، بلکه انگیزه‌‌‌ای برای موفقیت در آنها ایجاد می‌‌‌کند. از کسانی که بسیار سخت تلاش می‌‌‌کنند و فراتر از انتظارات پیشرفت می‌‌‌کنند، از طریق گرفتن جشن‌‌‌ یا اعطای مدرک، تجلیل کنید. هنگامی که اهداف تیم برآورده می‌‌‌شود، جشن‌‌‌هایی را در محل کار برنامه‌‌‌ریزی کنید. این گردهمایی‌‌‌های ویژه باعث تحسین همکاران از یکدیگر و تقویت روحیه شرکت می‌‌‌شوند. جشن گرفتن دستاوردها یکی از معنادارترین و انگیزه‌دهنده‌‌‌ترین روش‌‌‌های تشکر است.

تیم‌سازی را به‌عنوان یک فعالیت تمام وقت پیگیری کنید.

اثربخشی تیم چیزی نیست که شما از بین موضوعات دیگر به صورت ناخواسته به آن فکر کنید. این موضوع باید تمرکز شما باشد. پروژه‌‌‌ها می‌‌‌آیند و می‌‌‌روند، اما تیم موتور محرکه نتیجه کسب‌‌‌وکار است و درست همانند موتورهایی که برای کارکرد موثر نیاز به تعمیر و نگهداری دارند، تیم‌‌‌ها نیز باید با مرور بهترین شیوه‌‌‌های کار، از بهینه بودن اثربخشی اطمینان حاصل کنند. این کار مهم‌ترین سرمایه‌‌‌گذاری است که می‌‌‌توانید برای تیم خود انجام دهید.

ایجاد تقویت ذهنی در تیم شما زمان‌‌‌بر است و همه از نظر ذهنی مستحکم نخواهند بود، اما شما می‌‌‌توانید مهارت‌‌‌های خاصی را در بین اعضای تیم ایجاد کنید که دارای بخش‌‌‌هایی از یک کل هستند. با توزیع ویژگی‌‌‌های تقویت ذهنی در اعضای تیم خود به گونه‌‌‌ای که از خود پشتیبانی کنند، می‌‌‌توانید یک شبکه ایمنی ایجاد کنید تا همیشه کسی باشد که شرایط را قبل از اینکه از کنترل خارج شوند، کنترل کند.

بدانید چه زمانی باید رهبری کنید و چه زمانی کناره‌گیری.

رهبران نقش مهمی در توسعه تیم ایفا می‌‌‌کنند. آنها این استاندارد را برای پاسخگویی، تسهیل ارتباطات یا میانجیگری تعارضات استفاده می‌‌‌کنند. آنها همچنین شیوه کار اعضای مختلف تیم را همان‌طور که سبک خود را می‌‌‌شناسند، می‌‌‌دانند. با این حال، مهم است که نقاط قوت و محدودیت رهبران در کنار سایر افراد بیان شود و آنها مایل به بهبود مشارکت خود و افزایش خودآگاهی باشند. در نهایت، اعضای تیم فقط به اندازه رهبر متعهد به توسعه تیم خواهند بود. یک رهبر واقعی در یک تیم موثر سعی نمی‌‌‌کند همه مسوولیت‌‌‌ها را بر عهده بگیرد. از طرف دیگر اعضای تیم تصمیم بگیرد یا مشارکت آنها را کاملا کنترل کند. انجام این کار ارزش ساختار مسطح و چند منظوره تیم را از بین می‌‌‌برد. همچنین ارتباطات را قطع می‌‌‌کند و تعاملات را محدود می‌‌‌کند.

برای تأمل وقت بگذارید. گرفتار شدن در مهلت پروژه‌‌‌ها، لیست وظایف و به انجام رساندن کارها آسان است، زیرا همیشه چالش‌‌‌های بیشتری برای جایگزینی تکالیف انجام شده وجود دارد.

متأسفانه در این شرایط ممکن است عادات بد ایجاد ‌‌‌شوند و فرصت‌‌‌هایی برای بهبود سیستم‌‌‌ها یا فرآیند کار از دست می‌‌‌روند. به عنوان یک تیم، وقت بگذارید و در مورد دستاوردها و شکست‌‌‌ها فکر کنید. در مورد اولی، برای تقویت و بهبود آنچه که قابل پیشرفت است و برای دومی، تمرکز بر جایی که فرصت‌‌‌هایی برای بهبود وجود دارد. زمان مناسب برای انجام این کار اواسط و پایان هر سال است. این کار به تیم اجازه می‌‌‌دهد تا در مورد جایی که بوده، اکنون در کجا هست و در آینده به کجا می‌‌‌رود، تأمل کند. فراموش نکنید در مورد دستاوردهای فردی نیز فکر کنید.

برای اعضای جدید، مربی قرار دهید. کارمندان ارشد را به عنوان مربی برای مبتدیان انتخاب کنید تا نقش‌‌‌ها و مسوولیت‌‌‌های آنها را مشخص کرده و بتوانند به راحتی در محیط همکاری تیمی ادغام شوند. رهبری تیمی را در بین کارکنان خود تقویت کنید.

در نظر داشته باشید که کارمندان به طور دوره‌‌‌ای جلسات را اداره کنند. از کارمندان دعوت کنید تا دستور کار جلسه را به همراه مدیران تنظیم کنند.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند