علاوه بر شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر، این کمپ استارت‌آپی با شرکت‌های بزرگ و دانشگاه‌ها همکاری می‌کند تا آنها بتوانند انکوباتورهای خود را در این مکان مدیریت کنند. در واقع، بخشی از کالبد و ماموریت استیشن اف این است که شرکت‌ها، سازمان‌ها و دانشگاه‌ها را به بیش از هزار استارت‌آپی که در حال فعالیت در آن هستند، متصل کند.

در این فضا همچنین امکان برگزاری کارگاه‌ها و معرفی به شرکای بالقوه در جامعه تکنولوژی در سطح گسترده وجود دارد. علاوه بر تلویزیون نصب شده در فضای عمومی، یک استودیو ضبط پادکست در اختیار افراد قرار می‌گیرد تا بتوانند پادکست‌های باکیفیت ضبط کنند یا رویدادهای استارت‌آپ خود را به صورت زنده منتشر کنند.

این قطب استارت‌آپی در سال ۲۰۱۷ تاسیس شده و استارت‌آپ‌ها باید از طریق انکوباتورها یا برنامه‌های خاص، درخواست خود را برای حضور و فعالیت در استیشن اف اعلام کنند. این فضا فقط برای فعالیت استارت‌آپ‌های تکنولوژی نیست و شرکت‌هایی مثل لورئال، LVMH و بی‌ان‌پی پاریباس هم در آن حضور دارند.

رکسانا ورزا، مدیر برنامه استیشن اف، درباره استارت‌آپ‌ها و کارآفرینان این کمپ می‌گوید: «آنها دوست دارند با افرادی که قبلا مشکلات مشابهی را تجربه کرده‌اند صحبت کنند و درباره منابع و ارتباطات آنها بدانند. آنها همه چیز را با هم به اشتراک می‌گذارند و من فکر می‌کنم این مهم‌ترین منبعی است که می‌توانید در اینجا پیدا کنید.» استیشن اف، با حمایت خاویر نیل، میلیاردر فرانسوی حوزه مخابرات تاسیس شد. او ۲۸۵ میلیون دلار سرمایه به این پروژه تزریق کرد.

بنجامین ژوف، از شرکای شتاب‌دهنده سخت‌افزاری HAX که جزئی از شرکت سرمایه‌گذاری خطر‌پذیر SOSV محسوب می‌شود، پیشرفت‌های فرانسه در پرورش استعدادها، حمایت دولتی و دسترسی به سرمایه‌ در مراحل اولیه تاسیس شرکت را ستوده است. او می‌گوید: «فرانسه حالا عناصر زیادی برای ایجاد شرکت‌های جدید در اختیار دارد.» البته در حالی که هدف استیشن اف این است که فرانسه را وارد نقشه استارت‌آپی بین‌المللی کند، از نظر ژوف، هنوز موانع بالقوه‌ای وجود دارند. او می‌گوید: «چیزهایی که این اکوسیستم همچنان کم دارد، عبارتند از مهارت‌های رشد مثل مهارت‌های بازاریابی، دانش بازارهای بین‌المللی، و همچنین عادت‌ها و دانش خروج از کسب‌وکار. خیلی از استارت‌آپ‌ها ایجاد می‌شوند، اما مشکلات واقعی وقتی بروز می‌کنند که می‌خواهند از کسب‌وکار خارج شوند.»

 برنامه‌های ویژه

استیشن اف اخیرا برنامه جدیدی موسوم به «فم‌تک» (FemTech) را برای استارت‌آپ‌های نوپایی که می‌خواهند به این جامعه بپیوندند، معرفی کرده است. قرار است تیم استیشن اف با این برنامه جدید، بر استارت‌آپ‌هایی که از تکنولوژی در جهت ارتقای سلامت زنان استفاده می‌کنند، تاکید خاصی داشته باشد.

خانم ورزا در رابطه با برنامه فم‌تک می‌گوید: «وقتی عنوان آن را بررسی کردیم، به این نتیجه رسیدیم که این برنامه علاوه بر اینکه یک فرصت است، به کمک‌رسانی فوری به استارت‌آپ‌ها هم نیاز دارد، چون دسته‌بندی ناشناخته‌ای است.»

وقتی یک استارت‌آپ فم‌تک ایجاد می‌کنید، فرصت‌های بازار گسترده‌ای وجود دارد، اما کارآفرینان خیلی زود متوجه می‌شوند که باید بر موانعی غلبه کنند؛ از جمله اینکه فعالان اکوسیستم تکنولوژی – و سرمایه‌گذاران به‌طور خاص – عمدتا مردان هستند، بنابراین محصولات خدماتی را که صرفا بر زنان متمرکز می‌شوند، نادیده می‌گیرند.

در نیمه نخست ۲۰۲۱، استیشن اف تعدادی از استارت‌آپ‌های فم‌تک را انتخاب کرد تا اجرای این برنامه را امتحان کند که از جمله آنها می‌توان به استارت‌آپ‌های سونیو (Sonio، نرم‌افزار مبتنی بر هوش مصنوعی برای بررسی‌های دقیق‌تر جنین در دوران بارداری)، تالم (talm، برند مراقبت از پوست که هدف آن حمایت از زنان قبل، در حین و بعد از دوران بارداری است) و اینتیمتلی (Intimately) اشاره کرد.

پیش از این هم تیم استیشن اف، برنامه‌های ویژه دیگری اجرایی کرده بود؛ از جمله «برنامه مبارزان» که برای کارآفرینان مهاجر و آنهایی که در گذشته از مزیت‌های اجتماعی و اقتصادی محروم بوده‌اند ایجاد شده و امکان فعالیت را با کمترین هزینه برای آنها فراهم می‌کنند. یا «برنامه بنیان‌گذاران» برای شرکت‌هایی که تازه شروع به کار کرده‌اند و بلندپروازی‌های زیادی دارند. استارت‌آپ‌ها در این برنامه این فرصت را دارند که یک فضای کار در کمپ برای خود اجاره کنند که شامل امکاناتی مثل مبل و میز و اتاق جلسه و زمین ورزش است.

برای اطمینان از اینکه دانش به شکل کارآمدی به اشتراک گذاشته می‌شود، استارت‌آپ‌ها به «صنف‌ها» تقسیم‌بندی می‌شوند؛ یک ساختار اجتماعی بر مبنای چشم‌انداز صنعت بازی که به همکاری و مشارکت پاداش می‌دهد. یک صنف به‌طور میانگین از هفت استارت‌آپ با زمینه‌های کاری مختلف تشکیل شده است. این تقسیم‌بندی باعث می‌شود بین زمینه‌های مختلف مثل غذا، مد و لباس، بلاک‌چین، تجارت الکترونیک و امنیت سایبری، نوعی گرده‌افشانی جالب اطلاعات صورت بگیرد.

 

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند