لورین آسئو: طعم خوش موفقیت با غذاهای ارگانیک

در منوی آنها برای همه سلیقه‌ها غذا هست: غذاهای پروتئین‌دار، غذاهای گیاهی استاندارد و با کربوهیدرات پایین و غذاهای مخصوص رژیم‌های مختلف از جمله کتو و پالئو. همه چیز سال ۲۰۱۰ شروع شد، وقتی لورین فقط ۱۸ سال داشت. او که در دانشگاه، در رشته تولید پوشاک و مدیریت کسب‌وکار تحصیل می‌کرد، آرزو داشت یک روز کسب‌وکار خودش را در زمینه مد پایدار راه بیندازد. اما ناگهان پدرش که سال‌ها غذای ناسالم خورده بود و تحرک نداشت، به مرور با مشکلات متعددی از جمله کلسترول بالا مواجه شد و جانش به خطر افتاد. لورین کمک کرد پدرش به مرور با کنار گذاشتن غذاهای ناسالم و روی آوردن به غذاهای ارگانیک و بهبود سبک زندگی، دوباره سلامتی‌اش را به دست آورد.

همه از تغییر سبک زندگی پدرش شگفت‌زده شده بودند. آنجا بود که لورین تصمیم گرفت دستور غذاهایش را بنویسد. به مرور، یک طرح کسب‌وکار در ذهنش شکل گرفت. او سال‌های جوانی‌اش را با خرد کردن سبزیجات و غذا درست کردن گذراند درحالی‌که دوستانش، در میهمانی‌ها بودند. اما این تلاش‌ها نتیجه داد. کسب‌وکارش به سرعت رشد کرد و طبق گفته خودش، طی سه سال اخیر، رشد درآمد ۵۰۰ درصدی داشته. او می‌گوید: «کارم را از آپارتمانم شروع کردم. یک تیم پنج نفره بودیم. روزی ۲۰ ساعت کار می‌کردم، از نوشتن برچسب‌ها گرفته تا ظرف شستن و تحویل غذاها. کارمان آسان نبود چون سرمایه‌گذار خارجی نداشتیم. اما حالا پس از ۱۰ سال، در یک آشپزخانه صنعتی بزرگ کار می‌کنیم.» او هم مثل بقیه کارآفرینان تازه‌کار، گاهی مرتکب اشتباهاتی شده که با یادآوری آنها، خنده‌اش می‌گیرد. مثلا یک بار، روی برچسب یک سالاد نوشته بود «حاوی عدس بلوگا» و مشتری فکر کرده بود از گوشت نهنگ بلوگا استفاده شده. او از این اشتباه، درس بزرگی گرفت: «فهمیدیم که باید در نوشتن برچسب‌ها دقت کنیم و درباره موادی که در ترکیبات غذاها به کار رفته، بیشتر تحقیق کنیم تا شک و شبهه‌ای وجود نداشته باشد و غذا، دقیقا مطابق با مشخصات رژیمی‌اش باشد.» مثلا تمام محتویات یک غذای گیاهی، باید کاملا گیاهی باشد. آنها در تولید غذاهای خود از هیچ مواد فرآوری شده‌ای استفاده نمی‌کنند.

 همه چیز ارگانیک است. و این، وجه تمایز آنهاست. در ابتدای کار، مردم به مدل کسب‌وکار آنها، یعنی ارسال بدون واسطه غذا و سفارش از طریق تلفن، اعتماد نداشتند. اما به مرور زمان، این روش بین مردم جا افتاد، مخصوصا در دوران کرونا. قرنطینه، تعطیلی رستوران‌ها و شعار «در خانه بمانیم» باعث شد خیلی از مردم به سفارش آنلاین غذا رو بیاورند و برای افرادی که به سلامت تغذیه خود اهمیت می‌دادند، Fresh ‘n Lean، گزینه فوق‌العاده‌ای بود. به همین علت در دوران کرونا، حجم سفارش‌های شرکت به‌طرز چشمگیری افزایش یافت. لورین ۲۸ ساله، چون تجربه کار در همه زمینه‌ها، از پخت و تحویل غذا تا شست‌وشوی ظروف را دارد، قدر تک تک کارمندهایش را می‌داند، اسم همه را بلد است و هر کجا کمک نیاز باشد، دریغ نمی‌کند. نیازها و مشکلات کارمندها را درک می‌کند و معتقد است که تک تک آنها در موفقیت شرکت نقش دارند. او طی این سال‌ها با چالش‌های متعددی روبه‌رو بوده، از مشکلات مالی گرفته تا تبعیض جنسیتی.

در ابتدای کار، خیلی‌ها او را به‌خاطر سن و جنسیتش جدی نمی‌گرفتند. اما او به مرور یاد گرفت که همهمه‌ها و انرژی‌های منفی را دفع کند. او که شکل‌گیری شرکتش را مدیون تغییر سبک زندگی پدرش است، می‌گوید که پدرش، بهترین معلمش بوده و به او کمک کرده که در عرصه کسب‌وکار، گلیم خودش را از آب بیرون بکشد. Fresh ‘n Lean یکی از شرکت‌هایی است که فعالیت‌هایش، «برهم زننده» یا ساختار شکنانه بوده. یعنی دست به نوآوری زده. لورین در این باره می‌گوید: «برهم زدن یعنی تغییر. و تغییر، راحت نیست. باید حواستان باشد که تغییر چه زمانی رخ می‌دهد و چرا.

خیلی از شرکت‌ها ایجاد تحول را به تعویق می‌اندازند و به جای رفتن به سمت تغییر، به روش‌های قدیمی می‌چسبند چون همیشه جواب داده. در نتیجه به مشکل برمی‌خورند. بر هم زدن، کمک می‌کند هنجارهای جدید ایجاد کنید، مثل سرویس‌های آنلاین تماشای فیلم. مثلا نتفلیکس. قبل از آن، همه ما فیلم اجاره می‌کردیم. از میان رفتن این روش، باعث تعطیلی بسیاری از کسب‌وکارها و از بین رفتن مشاغل شد. این تغییر، سخت است. اما در ازای آن، فرصت‌های جدیدی پیش آمد. حالا تماشای فیلم از هر زمانی آسان‌تر شده.» او معتقد است که تغییر اجتناب‌ناپذیر است و اگر خودمان عامل تغییر نیستیم، وقتی تغییر رخ داد، باید به‌جای مقاومت، خودمان را با آن سازگار کنیم. به اعتقاد او، شرکت‌هایی موفقند که خود را با تغییرات متعدد، از نحوه مصرف محصولات گرفته تا نوسانات اقتصادی و صنعتی، همگام کرده‌اند. آنها هستند که رکودها ، پاندمی‌ها و جنگ‌ها را تاب می‌آورند.

لورین که با برادرش توماس، مدیریت شرکت را بر عهده دارند، به کارآفرینان جوان توصیه می‌کند که هیجانات و استرس خود را کنترل کنند، کارکنان را درک کنند، صبور باشند، متواضع بمانند، برای توانمندسازی کارکنان تلاش کنند و موقع تصمیمات مهم، آدم‌های منفی را نادیده بگیرند.