بر‌خلاف آگهی‌های تبلیغاتی که در آنها می‌توان فضای رسانه‌ای را با پول خرید، در روابط‌عمومی، با استفاده از زمانی که صرف می‌کنید و قوه تفکرتان، به رسانه‌ها راه می‌یابید. در اینجا ۱۰ پیشنهاد برای کمک به شما جهت تبدیل شدن به بهترین متخصص روابط‌عمومی ممکن برای تجارت‌تان آورده شده است.

چه روابط‌عمومی‌کار حرفه‌ای تمام‌وقت باشید و چه مدیرعامل، یا کارآفرینی که مسوولیت امور روابط‌عمومی شریک خود را به عهده گرفته‌اید، این پیشنهادها به‌عنوان یکی از ابزارها و اطلاعات بی‌نهایت زیادی که در اختیار دارید، به شما کمک می‌کنند.

  مدیرعامل شرکت را تحت‌تاثیر قرار دهید

این نکته، مخصوص خوانندگانی است که برای شرکت‌های روابط‌عمومی کار می‌کنند، چه در بخش‌های روابط‌عمومی و چه به‌طور خصوصی قبل از ملاقات مهم با مشتری، مثل مدیرعامل، یا مدیران دیگری که قرار است با آنها همکاری کنید، سعی کنید بفهمید او به چه چیزهایی علاقه‌مند است (معمولا می‌توانید از روی برگه سوابق یا زندگی‌نامه او، در وب‌سایت شرکت، این موضوع را بفهمید)، در کدام کالج تحصیل کرده، یا اطلاعات جالب دیگر. اگر بتوانید یکی، دو جمله در مورد چیزی که شخصا برای وی جالب باشد، بپرانید، به شما کمک می‌کند روی او تاثیر بگذارید.

  عضو یک باشگاه روابط‌عمومی شوید

 انجمن‌های روابط عمومی یا باشگاه روابط‌عمومی محلی‌تان، به شما کمک می‌کنند در راس وقایع جاری در صنعت روابط‌عمومی قرار بگیرید. این‌گونه گروه‌ها، همچنین ابزار شبکه‌سازی خوبی هم هستند، همچنین، به باشگاه‌ها یا انجمن‌های تبلیغاتی و بازاریابی هم سری بزنید. هرچند آنها به‌طور محض به روابط‌عمومی اختصاص ندارند، غالبا گروه، بخش سازمانی، سمینار، یا نشریاتی دارند که به‌طور مفصل و عمیق به روابط‌عمومی می‌پردازند.

اگر تازه به حرفه روابط‌عمومی وارد شده‌اید، این‌گونه گروه‌ها می‌توانند به منزله وقایع جاری معدن طلا برای شما باشند. اجازه ندهید این واقعیت که اعضای بسیاری باتجربه‌تر از شما هستند، به هیچ‌وجه شما را بترساند؛ مردم از نشان دادن دانش خود به دیگران و کمک به آنها، به‌خصوص مبتدیان، لذت می‌برند. انجام این کار باعث می‌شود ‌احساس باهوش بودن کنند و اگر از آنها سوال بپرسید، ذوق‌زده می‌شوند. رابطه‌سازی در جلسات، توصیه‌های روابط‌عمومی‌ای را برای شما فراهم می‌آورد که در غیر این صورت می‌توانست  بسیار هزینه داشته باشد.

  برای خودتان بوق بزنید

برای خودتان هم تبلیغ کنید، نه فقط برای مشتری یا کارتان، برای اینکه به مشتریان بالقوه یا ناظران نشان دهید می‌توانید مطالبی در مورد شرکت تجاری آنها در مطبوعات به چاپ برسانید، چه راهی بهتر از به چاپ رساندن مطالبی در مورد خودتان در مطبوعات؟ وقتی مشتری بالقوه، شما را از طریق دیدن یا خواندن مطلبی در مورد شما در رسانه‌ها بشناسد، امتیاز مهمی به‌دست آورده‌اید.

  در مورد خود و کسب‌وکارتان در جمع صحبت کنید

 برای دستیابی سریع به شهرت چه راهی بهتر از تبدیل شدن به یک سخنران وجود دارد؟ شروع کنید به صحبت، تا مردم گوش بدهند و شما را بشناسند.

دفاتر سخنرانی‌ها همیشه به‌دنبال منابع با معلوماتی در زمینه‌های متنوع هستند و می‌توانند شما را مقابل بسیاری از گروه‌ها و صنایع مختلف قرار دهند. این سخنرانی‌ها فرصت رابطه‌سازی عالی دیگری هستند. با تعدادی کافی از مردم، در مورد وقایعی بسیار صحبت کنید و حتی در زمینه کاری خودتان، مشهور هم بشوید.

  نگرش مثبتی داشته باشید

خودتان را باور کنید. در حرفه روابط‌عمومی، با افراد بسیاری ملاقات خواهید کرد- مشتریان، همکاران و ناظران- که آن کارهایی را که نمی‌شود انجام داد، به شما می‌گویند. اگر اجازه بدهید شک و تردید نسبت به خودتان، سر راه غرایزتان قرار گیرد طول عمر حرفه‌ای کوتاه، یا حداقل، نه چندان رضایت‌بخش خواهید داشت.

 اجازه ندهید دیگران به جای شما در مورد این مساله تصمیم بگیرند که آیا موافقید یا نه. وقتی آنچه می‌خواهید، دارید و صادقانه، بدون صدمه زدن به دیگران به آن به‌دست می‌یابید، پس موفقید. موفقیت و شکست بیشتر شرایطی موقتی است تا دائمی. در تجارت همواره فراز و نشیب وجود دارد. درست همان‌طور که شما مشتری را به این خاطر از دست می‌دهید که رابطتان در شرکت، موقتا از کار برکنار شده است، این امکان هم وجود دارد یک شرکت رقیب بزرگ‌تر، شما را با حق‌الزحمه‌ای بالاتر استخدام کند. اگر مشتریانتان می‌گویند شما بهترین متخصص روابط‌عمومی‌ای هستید که تا به‌حال استخدام کرده‌اند، به خودتان مغرور نشوید؛ به همین ترتیب، اگر هم مشتری دیگری از شما و کارتان راضی نبود، افسرده و ناامید نشوید. همان‌گونه که سر وینستون چرچیل گفت: «موفقیت عبارت است از توانایی تحمل شکست پشت شکست، بدون از دست دادن حرارت و انگیزه.»

باب کالیان، نویسنده و کارآفرین موفق می‌گوید: «من دریافته‌ام تنها رازی که موفقیت را قطعی می‌کند، این است که نتوانید شکست بخورید، مگر در صورتی که کار را رها کنید، حقیقتا به همین سادگی است.» به تعریفی از موفقیت برای خودتان برسید. تعریف من از موفقیت این است: «انجام آنچه می‌خواهم انجام دهم، در همان زمان و مکانی که می‌خواهم آن را انجام دهم و دریافت پول خوب- گاهی هم خیلی خیلی خوب- به ازای آن.»

منبع: کتاب روابط عمومی به زبان آدمیزاد

انتشارات کاروان

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند