این چشم‌انداز، چندان هم وحشتناک به نظر نمی‌رسد. انتظار می‌رود در دهه آینده، تکنولوژی به جای اینکه نقش‌ها را حذف کند، فرصتی برای ایجاد آن دسته از مشاغل که از نظر اجتماعی-اقتصادی جامع‌تر هستند، ایجاد کند.

در قرن گذشته، موفقیت یک فرد در زندگی، تا حد زیادی به موقعیت اجتماعی-اقتصادی او در تولدش وابسته بوده است. تحقیقات نشان می‌دهند کودکانی که در خانواده‌های طبقه متوسط به بالا به دنیا می‌آیند، دسترسی بیشتری به فرصت‌های شغلی بهتر و موفق‌تر دارند، چون می‌توانند در مدارس و دانشگاه‌های بهتری تحصیل کنند و از حمایت مالی بیشتری برخوردارند. اما معیار موفقیت کاری در آینده، «مهارت» است که فرصتی برای دسترسی به یک سیستم عادلانه‌تر را فراهم می‌کند. اگر هوش مصنوعی به منبع بزرگی از تخصص تبدیل شود (یعنی تشخیص بیماری‌ها، تحقیق بازار، تجزیه و تحلیل و...)، افراد برای سازگار کردن خود، باید مجموعه مهارت‌هایشان را تغییر دهند تا بتوانند استخدام شوند.

در نتیجه این تغییرات، همه باید مهارت‌های خود را ارتقا دهند. یعنی فرمولی که همه باید اول تحصیلات خود را تمام کنند و بعد وارد بازار کار شوند، تغییر می‌کند و به یادگیری مداوم در طول عمر تبدیل می‌شود.

همان‌طور که مدیر عامل شرکت آپ‌ورک (Upwork)، یکی از پلت‌فرم‌های مطرح دنیا که به سرعت در حال رشد است، دو سال پیش گفته بود: «چیزی که برای من مهم است، این نیست که کسی مدرک مهندسی کامپیوتر داشته باشد، بلکه مهم این است که افراد بتوانند به خوبی فکر و کدنویسی کنند.» مدیرعامل جی‌پی مورگان هم اظهارنظر مشابهی داشته و گفته: «واقعیت این است که دنیای جدید کار یعنی داشتن مهارت‌ها، نه لزوما مدرک دانشگاهی.» البته که مدرک تحصیلی همچنان ارزشمند خواهد بود. اما از آنجا که داشتن مهارت مهم‌تر است، مسیرهایی که از چهار سال درس خواندن در دانشگاه نمی‌گذرد هم در مناسب بودن برای یک شغل، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته، دنیای کار را متحول خواهد کرد. در واقع، تعریف ما از کار کاملا عوض خواهد شد. نحوه واکنش دولت‌ها و کارفرماها به این تغییرات، تاثیر بسزایی در حصول نتیجه مثبت برای افراد خواهد داشت.

منبع: fa.ieb.today

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند