۱-بهترین استعدادها را استخدام کنید

شاید برای خیلی از شما جای تعجب باشد که بدانید بهترین و کارآمدترین افرادی که در یک بخش یا صنعت شناخته شده هستند برای شادکاری بیش از سایر فاکتورها از جمله میزان دریافتی و مزایای مالی مربوط به کارشان اهمیت قائل هستند.

۲-روحیه مثبت‌گرایی را در محیط کاری تان گسترش دهید

تحقیقات نشان داده که شرکت‌هایی با کارکنان شاد و مثبت‌اندیش تا ۱۰ درصد نسبت به رقبایی که فاقد چنین کارکنانی هستند موفق ترند. به‌طور کلی راه‌های بسیار متنوعی برای ایجاد یک محیط کاری مملو از مثبت‌گرایی و تزریق روحیه مثبت‌اندیشی در کارکنان وجود دارد که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

*برای قدردانی و سپاسگزاری از نیروهای خود هیچ محدودیتی قائل نشده و آرامش در محیط کار را به آنها هدیه دهید.

*گفت‌وگوهای باز و بدون تعارف را بین کارکنان امکان پذیر‌سازید تا افراد بتوانند به راحتی دغدغه‌ها و نارضایتی‌هایشان را بیان کنند.

*نقاط قوت کارکنان‌تان را برجسته کنید، نه نقاط ضعف‌شان را.

*مدیرانی مثبت‌اندیش باشید. اگر وظیفه مدیریت یک تیم کاری یا یک شرکت و سازمان بر عهده شماست لازم است که در ابتدا خودتان مثبت‌اندیش باشید و این مساله را به کارکنان‌تان نشان دهید و پس از آن باید در جهت حرکت دادن کارکنان در جهت مثبت‌اندیشی اقدام کنید.

*بردها و موفقیت‌های کوچک و بزرگ کاری‌تان را جشن بگیرید و برای برگزاری این جشن‌های کوچک هیچ گاه کوچک‌ترین تردیدی به خود راه ندهید.

*هر فردی به شکلی خاص به مثبت‌اندیشی و در نتیجه آن شادی در کار دست می‌یابد. پس ضمن احترام گذاشتن به این تنوع، سعی کنید فرهنگ سازمانی شادی‌محوری را ایجاد کنید که در آن امکان رسیدن به شادی در کار از راه‌های مختلفی وجود داشته باشد.

alavitarjomeh@gmail.com