اگر وقت‌تان را مدیریت نکنید او شما را مدیریت خواهد کرد

شاید برای شما هم پیش آمده است که با وجود کار زیاد و انجام فعالیت‌های متعدد باز هم وقت کم آورده‌اید و به خیلی از کارهایتان نرسیده‌اید. به عقیده بسیاری از بزرگان مدیریت‌زمان، این مشکل ریشه در پرداختن بیش از حد به مسائل خرد دارد که افراد را از مسائل کلان و بلندمدت بازمی‌دارد و احساس شادی در کار را از آنها خواهد گرفت و به جای آن، موجی از استرس و اضطراب ناشی از به پایان نرسیدن به موقع و درست کارها کارکنان را فرا خواهد گرفت. پس بدانید که اگر جزو کسانی هستید که تا ۸۰ درصد وقت‌شان را صرف امور پیش پا افتاده و روزمره کاری‌شان می‌کنند، خودتان را از شادکاری دور کرده و می‌کنید، چرا که در این حالت این شما نیستید که وقت‌تان را مدیریت می‌کنید بلکه این وقت و سایر عوامل هستند که شما را مدیریت می‌کنند. برای اجتناب از این وضعیت توصیه می‌شود به‌طور پیوسته در مورد چگونگی مدیریت زمان و استفاده بهینه از زمان و ساعات کاری‌تان مطالعه کنید و یاد بگیرید.

اگر مواظب سلامتی‌تان نباشید او هم مواظب شما نخواهد بود

بعضی‌ها فکر می‌کنند که جدی کار کردن به معنای فراموش کردن همه چیز و خود را وقف شغل و وظیفه کردن است و در این میان آنچه در اغلب موارد قربانی می‌کنند سلامت‌شان است. اصول خودمدیریتی در محل کار به ما حکم می‌کند که توجه به سلامت جسم و روان، تغذیه مناسب و ورزش کردن در محل کار از مهم‌ترین اولویت‌های کاری هر کارمند و مدیری محسوب می‌شود، چرا که تا جسم و روح یک فرد سلامت و آماده کار نباشد توقع بهره‌وری و بازدهی بالا داشتن از او بیهوده و گاه محال است. کارمندی که به سلامتی‌اش بی‌اعتناست خود را در معرض انواع بیماری‌ها و اختلالاتی قرار می‌دهد که تا حد بسیار زیادی توانمندی و بازدهی کاری او را کاهش می‌دهند.

اگر نتوانید عاشق کارتان شوید، او عاشقتان نخواهد شد

یکی از پیش‌نیازهای اصلی و کلیدی موفقیت در هر کاری و رسیدن به احساس شادکاری این است که عاشق آن کار باشید و آن را با کمال میل انجام دهید. البته در این میان نباید خیلی ایده‌آل‌گرایانه و آرمانی برخورد کرد و برای عاشق کاری شدن به دنبال فراهم بودن تمام جنبه‌های آن بود بلکه کافی است برخی از جنبه‌های یک کار را مطلوب و جذاب یافت، پس از آن است که دلبستگی به کار به تدریج پدیدار خواهد شد. پس از عاشق کار شدن است که پیشرفت‌های خیره‌کننده و بزرگ انتظارتان را خواهد کشید.

alavitarjomeh@gmail.com