همیشه و در همه حال پرتکاپو و پویا باشید: کار کردن پیوسته و پر تکاپو اما با ریتم آرام نه‌تنها فرد را خسته نمی‌کند، بلکه به او احساس مفید و سرزنده بودن در محیط کار می‌دهد و در این حالت، ساعات طولانی کاری به گونه‌ای برای فرد سپری می‌شود که گویی فقط چند دقیقه گذشته است. تغییر وضعیت نشستن، قدم زدن در اتاق کار و در راهروها، پرسیدن سوالات تشریحی از دیگران و گفت‌وگو با آنها و تنوع در کارهایی که در طول یک روز کاری انجام می‌دهید، از جمله ابزار‌هایی است که برای ریتم دادن به کار می‌توان از آنها بهره برد.

همیشه به دنبال یادگیری فعال باشید: یادگرفتن چیزهای جدید در محل کار و به چالش کشیدن دانسته‌ها و آموزه‌های قبلی می‌تواند به افراد احساس سرزندگی و تحریک دهد به ویژه زمانی که بتوان آموخته‌های جدید را بلافاصله مورد استفاده قرار داد. پس همیشه از یادگیری چیزهای جدید استقبال کنید چه به صورت شرکت در کلاس‌های ضمن خدمت باشد و چه مشارکت در گفت‌وگوهای غیررسمی در محل کار. نظر خواهی از همکاران و مطالعه مقالات کاربردی نیز می‌تواند در این میان مفید باشد.

به همکاران‌تان توجه و از آنها ستایش کنید: اینکه به دیگران کمک کنید تا روز کاری بهتری داشته باشند برای شما نیز بسیار خوب و سازنده است. پس اگر هر کدام از همکاران، مافوق‌ها و زیردستان‌تان در حال انجام کاری مهم است یا دستاورد فوق‌العاده‌ای داشته است، نظر مثبت‌تان را درباره آن بیان کنید. این کار به شما نیز انرژی مثبت می‌دهد و بعدها همین واکنش را از طرف آنها نسبت به شما به دنبال خواهد داشت.  

به دنبال انجام کارهای پرانرژی و مطلوب‌تان باشید: همیشه آن کاری را انجام دهید که عاشقش هستید. راستی چه چیزی شما را در محل کارتان بر سر ذوق می‌آورد؟ آیا عاشق انجام پروژه‌های بزرگ هستید یا به چالش کشیده شدن را دوست دارید؟ آیا از گفت‌وگو با ارباب رجوع لذت می‌برید یا همکاری با یک گروه زبده و حرفه‌ای؟ به هر کاری که علاقه دارید بپردازید و از آن نهایت لذت را ببرید.

نقش فردی خود را برای شادتر کردن محل کارتان  به طور کامل ایفا کنید: حتی اگر در یک محیط کاری خشک و بی‌روح کار می‌کنید باز هم ناامید نباشید و به‌نوبه خود برای بهتر شدن شرایط گام بردارید. برای این کار از یک لبخند ساده و انرژی مثبت دادن به دیگران شروع کنید و با صورتی گشوده با دیگران برخورد کنید. وقتی افراد و به ویژه مدیران در محل کار پرانرژی باشند، انرژی، علایق و قدرت‌شان به دیگران نیز سرایت می‌کند..

alavitarjomeh@gmail.com