*توصیه اول: همیشه خودتان را به سمت چشم‌انداز‌های بلندمدت حرکت دهید

خیلی‌ها هستند که که به‌دلیل داشتن اهداف و خواسته‌های محدود و کوتاه‌مدت، اغلب اوقات در حال درجا زدن و عقب افتادن از دیگران هستند درحالی‌که اگر چشم‌اندازهای بلندمدت و بلند نظرانه‌ای را دنبال کنند به‌طور حتم موفق‌تر خواهند بود. تجربه ثابت کرده که متمرکز شدن بیش از حد روی مسائل و موارد جزئی و اضطراری شاید در کوتاه‌مدت بعضی از مشکلات افراد و کارکنان سازمان را حل کند؛ اما در بلندمدت باعث درجا زدن آنها و دور شدنشان از آرمان‌ها و پیشرفت خواهد شد. بنابراین همیشه به یاد داشته باشید که بدون داشتن برنامه و چشم‌انداز بلندمدت هیچ گاه نمی‌توانید به پیشرفت‌های بزرگ دست یابید.

*توصیه دوم: توفان ذهنی در محل کار فراموش نشود

یکی از الزامات رسیدن به احساس شادی در محل کار، داشتن توفان ذهنی و باز کردن ذهن به روی ایده‌های نو و بدیع است. اگر می‌خواهید به یک فرد موفق و زبده در محل کارتان تبدیل شوید همیشه یک خودکار و چند ورق کاغذ در کنارتان داشته باشید تا به محض اینکه ایده و فکری به ذهن تان خطور کرد آن را یادداشت کنید و به‌طور متناوب آنها را مرور کنید؛ چرا که از میان همین یادداشت‌هاست که ایده‌های بزرگ و پیروزی‌آور نمایان می‌شود. شادکاران موفق کسانی هستند که به ایده‌هایی که از توفان‌های مغزی شان تراوش کرده‌اند، اجازه جولان دادن و عرض اندام می‌دهند و بهترین آنها را به ارزش‌های کاری و حرفه‌ای خود تبدیل می‌کنند. تجربه ثابت کرده که همین ایده‌ها و نکات هستند که پس از تبدیل شدن به ارزش‌ها، اهداف کاری مدیران و کارمندان شاد و با روحیه را شکل می‌بخشند و آنها را از سایر کارکنان و مدیران متمایز می‌سازند.

*توصیه سوم: اهداف شخصی و کاری‌تان را مکتوب کنید

یکی از مشکلات بسیاری از کارمندان و حتی مدیران این است که به‌طور کلی اهداف مشخصی در کار و حتی زندگی‌شان ندارند و در نتیجه تلاش‌ها و فعالیت هایشان غالبا بی‌ثمر باقی می‌ماند. برای اجتناب از این حالت لازم است که افراد اهداف و خواسته‌هایشان را روی کاغذ بنویسند و آنها را به‌طور مرتب مورد بازبینی و کنترل قرار دهند. برایان تریسی بزرگ در این مورد می‌گوید: لازم است که هر کارمندی به مدت ۳۰ روز، هر روز اهداف کاری‌اش را روی کاغذ بنویسد و آن را در محل کارش در معرض دید خود قرار دهد، با ادامه یافتن این عمل در روزهای متمادی، آن اهداف به بخشی جدایی‌ناپذیر از فعالیت‌های کاری افراد تبدیل خواهد شد و آنها هیچ‌گاه چیزهایی را که در ذهن شان حک شده است، فراموش نخواهند کرد.

alavitarjomeh@gmail.com