نویسنده: Drew Welton
مترجم: آناهیتا جمشیدنژاد

واژه «فرهنگ محیط کار نوآور» به شدت کلیشه‌ای شده است؛ درحالی‌که در مورد معنای عملی آن فکر چندانی نمی‌شود. فرهنگ موفق در محیط کار، یک الزام برای شرکت‌هایی محسوب می‌شود که انتظار دارند مسیر طراحی و نوآوری را در اقتصاد امروز هدایت کنند. من با ایده گرفتن از تجربیاتم به‌عنوان یک استفاده‌کننده از طراحی، استراتژی و نوآوری، 5 استراتژی کلیدی برای ایجاد یک فرهنگ کاری موفق را جمع‌آوری کرده‌ام.

۱- بر مبنای دیدگاه آرمانی، ارزش‌های برجسته ایجاد کنید. اینکه تصور کنید اگر کلماتی مانند «نوآورانه» یا «خلاقانه» را در فرهنگ محیط کار وارد کنید، کافی است، قطعا اشتباه خواهد بود. امروزه تعاریفی مانند نوآورانه و خلاقانه، به‌خصوص در بخش طراحی خدمات فراگیر شده‌اند. آنچه مشتریان و کارمندان موثر در آینده به آن علاقه دارند چیزی است که شما را از همه دیگر شرکت‌های خلاق و نوآور متمایز می‌سازد. فرهنگ عامل بزرگی هم در تصمیم یک مشتری برای انتخاب شرکت شما و هم در تصمیم یک نفر برای اینکه توسط شما استخدام شود، محسوب می‌شود. فرهنگ در مورد ارزش‌هاست؛ اینکه چه اصول و ایده‌آل‌هایی در کسب‌وکار شما مهم است؟ 

فرهنگ و ارزش‌ها مهم هستند؛ چرا که مشتریان و متقاضیان کار در عصر امروز خواستار کار با کسب‌وکارهایی هستند که با آنها هم‌فکر باشند. به‌عنوان مثال کسب‌وکارهایی که فرهنگ و ارزش‌های خود را به اشتراک می‌گذارند. مدارس و دانشگاه‌ها از طریق یک شعار ارزش‌های خود را اعلان می‌کنند. به استثنای شرکت‌های بزرگ چندملیتی مانند فورد با شعار «یک تیم. یک برنامه. یک هدف»، به‌نظر می‌رسد شعارها یا بیانیه رسالت شرکت‌ها از مد افتاده است. گرچه ممکن است کیفیت بیانیه هدف شرکت‌های بزرگ به نظر پایین بیاید، اما اشتراک ارزش‌ها و بینش در سراسر سازمان ایده بسیار خوبی است.

یک مثال مشهور از کتابی در زمینه ارزش‌ها «کتاب کوچک ۱IDEO» است که توسط مدیر ارشد اجرایی آن، تیم براون نوشته شده است. هیچ‌یک از هفت «اصل متعارف انسان‌محور» که او مطرح می‌کند، (مانند «کمتر صحبت کنید، بیشتر کار کنید» یا «خوش‌بین باشید») به‌طور خاص نوآورانه نیستند و هنوز این سادگی آنهاست که آنها را بسیار منطقی می‌کند: «براون آنها را به‌عنوان «روابطی که به‌عنوان یک فرهنگ ما را به هم مرتبط می‌کند» توصیف می‌کند». شرکت نتفلیکس نیز هفت جنبه از فرهنگ شرکتی خود را در بیانیه معروف خود مطرح می‌کند که شامل «آزادی و مسوولیت‌پذیری» و «عملکرد بالا» می‌شود. ارزش‌های نتفلیکس به‌عنوان مهارت‌ها و رفتارهایی توصیف می‌شود که شرکت آنها را تشویق می‌کند و به آنها پاداش می‌دهد. این بیانیه جای هیچ گونه شکی باقی نمی‌گذارد که نتفلیکس به‌عنوان یک شرکت برای چه می‌کوشد یا چه انتظاراتی از کارمندان خود دارد.

۲- محیطی ایجاد کنید که کارآفرینی، خلاقیت و آزادی را پرورش دهد. برای طراحان و نوآوران، کار روزانه یعنی بزرگ فکر کردن و محدود نشدن با ساختارها و فرآیندها؛ بنابراین محیط کاری شرکت شما باید بازتاب‌دهنده این موضوع باشد. کسب‌وکارهایی که به پرسنل خود برای مشارکت در همه جنبه‌های کسب‌وکار اعتماد دارند و به آنها قدرت می‌دهند، موفق‌تر هستند؛ به این دلیل که اگر کارمندان احساس باارزش بودن کنند، بیشتر خواهان تعهد و درگیر شدن در شرکت خواهند بود. گوگل که به‌طور مداوم در فهرست برترین شرکت‌ها برای کار کردن قرار دارد، همواره بازخورد کارمندان را در هر چیزی از حق‌الزحمه‌ها تا طراحی دوچرخه‌های دفتر کار جویا می‌شود. این شرکت در مورد اشتراک نتایج مالی نیز نگاه آزادانه‌ای دارد.

۳- تنوع افراد را تشویق کنید. عموما این‌گونه پذیرفته شده است که تنوع فرهنگی گسترده‌تر با تشویق تفکر متفاوت و ایجاد خلاقیت، نوآوری را ترغیب می‌کند. اینها به علاوه مخاطب رو به رشد که تنوع و گوناگونی را افزایش می‌دهند، به کسب‌وکارها کمک شایانی می‌کند. سازمان‌ غیرانتفاعی Catalyst تحقیقات ناشی از مطالعات موثر جهانی را ترکیب کرده است تا یک فهرست اینفوگرافیک از 39 مزیت ناشی از نیروی کار متنوع‌تر را بیان کند. اینها از عملکرد مالی بهتر به نوآوری و خلاقیت افزون‌تر دسته‌بندی می‌شوند. تنوع و گوناگونی این اطمینان را ایجاد می‌کند که فرصت‌های برابر برای همه استعدادها اعم از زنان و اقلیت‌ها وجود دارد؛ اما از اینها هم فراتر می‌رود.

۴- اعتبار دیجیتال خود را مدیریت کنید. وب‌سایت‌هایی مانند لینکدین و گلاسدور نشان‌دهنده عملکرد شرکت‌های مختلف هستند و نشان می‌دهند آنچه کارمندان سابق در مورد فرهنگ شرکت‌تان می‌گویند به اندازه آنچه خودتان می‌گویید مهم است. مدیریت اعتبار دیجیتال شرکت‌تان بسیار مهم و کلیدی است؛ به طوری که هر چیزی می‌تواند به تلاش‌های شما برای جذب و نگهداری بهترین متقاضیان و مشتریان‌تان آسیب برساند. بسیار ارزشمند است که به کارمندان اطمینان دهیم که فرصت کافی برای ارائه بازخورد صادقانه دارند؛ به این ترتیب مقدار شکایات آنها افزایش نمی‌یابد. همچنین توصیه می‌شود یک Google Alert۲ برای یادآوری کسب‌وکارتان در رسانه‌های اجتماعی ایجاد کنید تا در صورت بروز دیدگاه‌های منفی، بتوانید به سرعت واکنش نشان دهید.

۵- از چشم‌اندازهای خارجی نیز استفاده کنید. دریافت بازخوردهای شخص ثالث در مورد فرهنگ شرکت‌تان ممکن است به دور از عقل به نظر بیاید اما شرکت‌های کاریابی می‌توانند بازخورد واقعی و مفیدی در مورد اینکه کسب‌وکار شما از نظر متقاضیان کار چه وجهه‌ای داشته است، ارائه دهند. مشارکت با مسوولان استخدام شما نیز بسیار مهم است تا کاندیداهایی را استخدام کنید که بهترین تناسب را با کسب‌وکار شما دارند. از مسوول استخدام دعوت کنید تا زمانی را در دفتر کار شما بگذرانند، تا با آنچه کسب‌وکار شما را در رقابت برجسته می‌سازد آشنا شوید. بدون شک شرکت‌هایی مانند Smart Design و Fjord در مورد اینکه فرهنگ برای طراحی و نوآوری «بسیار مهم» است، بسیار صحبت می‌کنند. فرهنگ درست بهترین مشتریان و متقاضیان را جذب خواهد کرد و به حفظ مشتریان و پرسنل کمک خواهد کرد، همچنین این اطمینان را ایجاد می‌کند که تیم شما به‌طور بهینه و برای مدت طولانی به‌کار خود ادامه خواهد داد.

پی‌نوشت:

1- شرکت مشاوره و طراحی بین‌المللی

2- با این سرویس می‌توانید برای یک یا چندین کلید واژه یک آلرت بگذارید و هر وقت موضوعی با این محتوا در وب منتشر شد، گوگل آن را به ایمیل شما میل کند.

منبع: innovationmanagement