مترجم: سیدحسین علوی لنگرودی

alavitarjomeh@gmail.com

قسمت هشتم 

شاید شما هم جزو آن دسته از کسانی باشید که عاشق بیشتر کار کردن، ‌انجام کارهای جالب و شادی در کار باشید، به‌طوری‌که به آنچه انجام می‌دهید، ‌به‌عنوان یک کار نگاه نمی‌کنید، بلکه آن را فرصتی برای مفید بودن می‌دانید.

من قبلا فکر می‌کردم اگر به خود سخت بگیرم و کارها را خیلی جدی دنبال کنم، ‌به تمام نتایج مورد انتظارم دست خواهم یافت. اما در عمل دیدم که هر چه بیشتر بر سخت و جدی بودن کار اصرار می‌کردم، بیشتر تحت فشار قرار می‌گرفتم و انجام آن «کار» برایم سخت‌تر می‌شد. به کار کردن هیچ گاه نباید به‌عنوان یک اجبار و اضطرار نگاه کرد و همه ما برای شروع یک کار به یک واژه یا فکر زیبا و مهربانانه نیاز داریم تا ما را برای انجام آن تشویق کند. این یک نیاز طبیعی است و این خود ما هستیم که به خود انگیزه کافی را هدیه می‌دهیم و در عین حال، نباید ‌به عوامل خارجی کشنده انگیزه، اجازه عرض اندام بدهیم.

توانایی شما برای دستیابی به نتایج درخشان نیازمند طراحی سیستمی است که از اقدامات شما پشتیبانی کند، چرا که اگر شما روی فعالیت‌های کلیدی و بسیار مهم تمرکز کافی داشته باشید، ‌خواهید توانست کل کار را به نحو احسن انجام دهید، اما مشکل اینجاست که ما این واقعیت ساده را فراموش می‌کنیم و تمرکز ذهنی خود را به خاطر انجام کارهای متفرقه مثل وبگردی، ‌تماشای تلویزیون یا انجام فعالیت‌های حاشیه‌ای، ‌از دست می‌دهیم و در نتیجه از رسیدن به نتایج مورد انتظار خود ناتوان می‌شویم.

تا چندی پیش، عادت داشتم روزم را با چک کردن ایمیل‌ها و جواب دادن به نامه‌های ارسالی شروع کنم، اما پس از مدتی تصمیم گرفتم این عادت را کنار بگذارم، چون فهمیدم این کار مثل دنبال کردن سایه خودم است و پس از پاسخ دادن به یک ایمیل، ‌دو ایمیل دیگر روی صفحه کامپیوترم پدیدار می‌شد و در نتیجه وقت زیادی از من برای این کار غیر ضروری هدر می‌رفت، اما حالا روزم را با نگاهی گذرا به ایمیل‌هایم شروع می‌کنم، اما از بررسی دقیق و پاسخ دادن به تک تک آنها خودداری می‌کنم و فقط ایمیل‌های فوری را پاسخ می‌دهم. پس از آن، ‌انجام فعالیت‌های اصلی خود مثل بازاریابی یا فروش را شروع می‌کنم و پرداختن کامل‌تر به ایمیل‌ها را به غروب موکول می‌کنم. من دریافته‌ام انجام دادن کارهایی که به تمرکز و انرژی ذهنی کمتری نیاز دارند، در ساعات عصر برای من ایده‌آل است و با ریتم بدن من، مطابقت بیشتری دارد.

البته ریتم بدن هر کسی متفاوت است و هر کدام از شما باید پس از شناسایی ریتم خود، آن را با دقت رعایت کنید تا بهترین عملکرد کاری را از خود بروز دهید. شاید شما جزو کسانی باشید که در اواخر روز و اوایل شب از تمرکز کافی برای انجام فعالیت‌های حساس و مهم برخوردارند. ‌پس بر همین اساس عمل کرده تا به اوج بهره‌وری خود دست یابید و این کار را برای روزهای بعد نیز تکرار کنید. اگر زمان ایده‌آل کار کردن از نظر شما ساعات ۹ صبح تا ۱ بعد از ظهر است، ‌به خود بگویید: «من در این ساعات یک سوپر قهرمان هستم.» مطمئن باشید در آن زمان بهترین دستاوردها را خواهید داشت.

منبع: کتاب Work Happy now