شماره روزنامه ۴۴۷۵
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۴۷۵

 • استراتژی فراتر از چوب هاکی

  مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: McKinsey, Marketing Journal: «در اتاق استراتژی»، عنوان یکی از پادکست‌های وب‌سایت مک کینزی است. در این مجموعه، از مدیران ارشد شرکت‌های مشهور دعوت می‌شود تا دیدگاه‌های خود را درباره استراتژی مطرح کنند و توصیه‌های خود را در اختیار مخاطبان بگذارند. در این قسمت، مک کینزی، سراغ «دیانا مولیگن» رفته. دیانا مدیر ارشد اجرایی شرکت بیمه «گاردین» است. او که اخیرا در مراسم رونمایی از کتابی به نام «استراتژی فراتر از چوب هاکی» سخنرانی کرده، در این مصاحبه توضیح می‌دهد که در یک صنعت پر چالش مثل بیمه، چطور با مقوله استراتژی برخورد می‌کنند. اما پیش از آن، شرح مختصری از کتاب را خواهیم خواند، از زبان نویسندگانش:
 • آینده کسب‌وکار یعنی پلت‌فرم‌ها و اکو سیستم‌ها

  نویسندگان: Michael Jacobides-Dan Atkinson مترجم: مریم رضایی
  منبع: London Business School: ترکیب غیرقابل توقفی از تغییرات تکنولوژیک و انتظارات و تقاضای رو به رشد مصرف‌کننده در حال متحول کردن اقتصاد دنیا است. مرزهایی که کسب‌وکار سنتی و بخش‌های صنعتی را از هم جدا می‌کنند از بین می‌روند و تکنولوژی به مشتریان امکان می‌دهد به نیروهایی بپیوندند که انواع جدیدی از شرکت‌ها در آن مدل‌های کسب‌وکار موجود را به چالش می‌کشند، مثل تاکسی‌های اینترنتی.الان در عصر پلت‌فرم دیجیتال هستیم؛ پلت‌فرم‌هایی که همه روزهای هفته و ۲۴ ساعته برای نسل جدیدی از مشتریان که خدمات فوری می‌خواهند، کار می‌کنند. این پلت‌فرم‌ها در کلیه عملیاتی که باید در آن با مشتری مواجه شد وجود دارند، از خدمات مالی گرفته تا بهداشت و درمان و گردشگری و توریسم. پایان همه این تغییرات کجا است؟ کارشناسان اتفاق نظر دارند که نباید ناامید شد. دوره جدیدی از همکاری و مشارکت در حال شکل‌گیری است که در آن کسب‌وکارهای نوآورانه مرزهای صنایع سنتی را درمی‌نوردند. مایکل جاکوبایدز، استادیار استراتژی و کارآفرینی در مدرسه کسب‌وکار لندن، می‌گوید: «هر چه بیشتر می‌گذرد، کمتر از تعاریف موجود برای بخش‌های مختلف استفاده می‌کنیم. در عوض، سعی می‌کنیم بفهمیم مشتریان از کسب‌وکار ما چه می‌خواهند و محصولاتی که بتواند نیاز آنها را برطرف کند کدامند؟»
 • مدیریت سطحی به اندازه مدیریت خرد مشکل‌ساز است

  نویسنده: Victor Lipman مترجم: آناهیتا جمشیدنژاد
  منبع: HBR: در دنیای کسب‌‌و‌کار، واژه مدیریت خرد(Micromanagement) بیشترین توجه را به خود اختصاص داده است؛ اما شاید مدیریت سطحی یا غیر کاریزماتیک(under-management) درست به اندازه مدیریت خرد مشکل‌زا باشد.

بیشتر