سبقت کتاب‌های صوتی از ای‌بوک‌ها

درآمد تولید کتاب‌های صوتی، حدود ۸/ ۳درصد از درآمد انتشار کتاب در سال ۲۰۲۲ را تشکیل می‌دهد و پیش‌بینی می‌شود سال ۲۰۲۳ به ۷۳/ ۴درصد افزایش یابد. سال ۲۰۲۷، سهم کتاب‌های صوتی در بازار نشر جهانی، نخستین‌بار به بیش از ۱۰درصد خواهد رسید. همچنین پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تا سال ۲۰۳۰ کتاب‌های صوتی بیش از ۳/ ۲۱درصد از درآمد جهانی انتشار کتاب را به خود اختصاص دهند. درآمد کتاب‌های صوتی نخستین‌بار در سال ۲۰۱۹ از درآمد کتاب‌های الکترونیکی گذشت و از آن زمان تاکنون این شکاف بیشتر شده است؛ بیش از ۷۴هزار کتاب صوتی در سال ۲۰۲۲ در ایالات متحده منتشر شد.

بزرگ‌ترین بازار کتاب صوتی پس از ایالات متحده امریکا، مربوط به چین است؛ همچنین کشورهای شمال اروپا بازارهای محبوبی برای کتاب‌های صوتی هستند و پیش‌بینی می‌شود در بخش کتاب‌های صوتی یکی از سریع‌ترین بازارهای در حال رشد باشند. بیش از ۵۶۹میلیون شهروند چینی، سال ۲۰۲۰ به یک کتاب صوتی گوش دادند که بیش از دو برابر سال ۲۰۱۶ است. بازار کتاب‌های صوتی اروپا بیش از ۸۵۰میلیون دلار ارزش دارد و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۵ هر سال ۶/ ۱۸درصد رشد کند. آلمان بیش از ۳۲درصد از بازار کتاب‌های صوتی اروپا را در اختیار دارد.

فرمت کتاب‌های صوتی به شنوندگان، این امکان را می‌دهد که حین گوش دادن از زمان خود برای فعالیت‌های دیگر استفاده کنند، که به کتاب‌های صوتی مزیت منحصر به فردی نسبت به فرمت‌های چاپی و کتاب الکترونیکی می‌دهد. به همین دلیل، گوش دادن به کتاب‌های صوتی در موقعیت‌های روزمره قابل‌دسترس‌تر است و کاربران را قادر می‌سازد تا عادت‌های منحصربه‌فردی را حین مصرف کتاب ایجاد کنند. تولید کتاب صوتی یک فرآیند چندمرحله‌ای است که به تجهیزات، نرم‌افزار، استودیو و راوی نیاز دارد. بسته به هزینه و در دسترس بودن هر یک از این جنبه‌ها، قیمت تولید یک کتاب صوتی می‌تواند متفاوت باشد؛ به‌طور کلی، حدود ۹۳۰۰ کلمه متن، معادل یک ساعت زمان کتاب صوتی است.

متوسط کتاب صوتی حدود ۱۰ ساعت طول می‌کشد و نزدیک به ۱۰۰هزار کلمه دارد. راوی به‌طور متوسط برای هر ساعت، حدود ۲۰۰ دلار دستمزد می‌گیرد، به این معنی که هزینه‌های راوی برای ضبط یک کتاب صوتی به ۲۰۰۰ دلار می‌رسد. علاوه بر این، یا باید استودیویی را برای ضبط اجاره یا روی تجهیزات و تولید صدا سرمایه‌گذاری کرد. در هر صورت، تولید یک کتاب صوتی بین ۴۰۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار هزینه خواهد داشت. برخی از شرکت‌ها، خدمات کامل تولید را با قیمت ثابت، معمولا در محدوده ۶۰۰۰ دلار ارائه می‌دهند.