سایه بنیان‌گذار «مایکروسافت» بر بازار هنر

«مریلین مونرو» ‌(۱۹۶۴) اثر اندی وارهول

قیمت: ۱۹۵ میلیون دلار

تاریخ فروش: نهم مه

محل فروش: حراجی کریستیز نیویورک

این اثر هنری که به سال ۱۹۶۴ تعلق دارد، چهره «مریلین مونرو» را در یک پس‌زمینه آبی به تصویر می‌کشد و یکی از مجموعه پرتره‌هایی است که وارهول از این بازیگر پس از مرگش در سال ۱۹۶۲ خلق کرد و از آن زمان به یکی از شناخته‌شده‌ترین آثار پاپ آرت تبدیل شده است. این اثر هنری در حراجی کریستیز در حالی به قیمت ۱۹۵میلیون دلار فروخته شد که پیش از این قیمت ۲۰۰میلیون دلار برای آن برآورد شده بود. فروش این اثر هنری رکورد قبلی یک اثر هنری ایجاد‌شده در قرن بیستم را شکست که پیش از این در اختیار «پابلو پیکاسو» و یک اثر نقاشی از مجموعه «زنان الجزایر» در سال ۱۹۹۵ بود که در سال ۲۰۱۵ به قیمت ۴/ ۱۷۹میلیون دلار با احتساب هزینه‌های اضافی فروخته شد. نقاشی پرتره «اندری وارهول» از «مریلین مونرو» همچنین رکورد گران‌ترین اثر آمریکایی فروخته‌شده در یک حراجی را نیز به نام خود ثبت کرد؛ رکوردی که قبلا متعلق به نقاشی «ژان میشل باسکیا» در سال ۱۹۸۲ بود که در سال ۲۰۱۷ به قیمت ۵/ ۱۱۰ میلیون دلار فروخته شد.

 

«مدل‌ها در کنار یکدیگر» (۱۸۸۸) اثر ژرژ سورا

قیمت: ۲/ ۱۴۹ میلیون دلار

تاریخ فروش: نهم نوامبر

محل فروش: حراجی کریستیز نیویورک

«مدل‌ها در کنار یکدیگر»‌ یک نقاشی رنگ روغن است که با فروش حدود ۱۵۰میلیون‌دلاری در سال ۲۰۲۲‌، رکورد گران‌ترین نقاشی «سزان» را جا‌به‌جا کرد.

 

«کوه سن ویکتور» (۱۸۸۸) اثر پل سزان‌

قیمت: ۸/ ۱۳۷ میلیون دلار

تاریخ فروش:‌ نهم نوامبر

محل فروش:‌ حراجی کریستیز نیویورک

پل آلن‌ این تابلوی نقاشی منظره اثر «سزان»‌ را در سال ۲۰۰۱ به قیمت ۵/ ۳۸میلیون دلار در حراجی فیلیپس خریداری کرد. پس از گذشت حدود دو دهه، این نقاشی در سال ۲۰۲۲ حدود چهار برابر قیمت قبل فروخته شد. با فروش این نقاشی به قیمت ۸/ ۱۳۷میلیون دلار رکورد گران‌ترین نقاشی «سزان»‌ که پیش‌تر یک نقاشی ۵/ ۶۰‌میلیون‌دلاری بود نیز شکسته شد.

 

«سرو و باغ میوه‌»‌ (۱۸۸۸) اثر ونسان ون‌گوگ‌

قیمت: ۲/ ۱۱۷ میلیون دلار

تاریخ فروش:‌ نهم نوامبر

محل فروش: حراجی کریستیز نیویورک

تابلوی نقاشی «باغ میوه و سرو» در ماه نوامبر در حراجی کریستیز به قیمت ۱۷ میلیون دلار فروخته شد. این نقاشی یکی از آثار هنری بود که از مجموعه متعلق به «پل آلن»، بنیانگذار فقید مایکروسافت در حراجی ارائه شد. با این فروش رکورد جدیدی برای آثار «ون‌گوگ» به ثبت رسید. هویت خریدار جدید این نقاشی مشخص نیست. پیش از این عنوان گران‌ترین نقاشی فروخته‌شده این هنرمند به «پرتره دکتر گاشه» تعلق داشت که در سال ۱۹۹۰ میلادی به قیمت ۵/ ۸۲میلیون دلار به فروش رسیده بود.

 

مادرانگی شماره ۲» ‌(۱۸۸۹) اثر پل گوگن

قیمت: ۷/ ۱۰۵میلیون دلار

تاریخ فروش: نهم نوامبر

محل فروش:‌ حراجی کریستیز نیویورک

این نقاشی اثر «گوگن» که یکی از مجموعه نقاشی‌های «تاهیتیایی» او به شمار می‌رود، درحالی در حراجی به قیمت ۷/ ۱۰۵میلیون دلار فروخته شد که «آلن» آن را در سال ۲۰۰۴ میلادی به قیمت ۲/ ۳۹میلیون دلار خریده بود. رکورد پیشین آثار حراج‌شده گوگن با فروش نقاشی به قیمت ۴۰میلون دلار در سال ۲۰۰۶ ثبت شد. نقاشی «مادرانگی شماره ۲»‌ اکنون گران‌ترین اثر این هنرمند محسوب می‌شود.

 

«جنگل توس»‌ (۱۹۰۳) اثر گوستاو کلیمت

قیمت: ۶/ ۱۰۴ میلیون دلار

تاریخ فروش: نهم نوامبر

محل فروش: حراجی کریستیز

تابلوی نقاشی «جنگل توس‌» که در سال ۱۹۰۳ میلادی توسط «گوستاو کلیمت»‌ خلق شده است و منظره‌ای از درختان با برگ‌های نارنجی را به تصویر می‌کشد، یکی دیگر از آثار ارزشمندی است که از مجموعه «پل آلن» در کریستیز فروخته شد. ارزش این نقاشی بیش از ۹۰میلیون دلار برآورد شده بود. «آلن»‌ برای خرید این نقاشی ۴۰میلیون دلار در سال ۲۰۰۶ پرداخت کرده بود.

 

«فضای داخلی بزرگ» (۱۹۸۱) اثر لوسین فروید

قیمت: ۳/ ۸۶ میلیون دلار

تاریخ فروش: نهم نوامبر

محل فروش: حراجی کریستیز نیویورک

تابلوی نقاشی «فضای داخلی بزرگ»‌ که به قیمت ۳/ ۸۶میلیون دلار فروخته شد رکورد گران‌ترین نقاشی «فروید»‌ را شکست. پیش‌تر نقاشی‌ای که در سال ۲۰۱۵ به قیمت ۵۶میلیون دلار فروخته شده بود به عنوان گران‌ترین اثر این هنرمند شناخته می‌شد. این نقاشی از مجموعه «پل آلن»‌ در حراجی کریستیز ارائه شد. «آلن»‌ این اثر هنری را در سال ۱۹۹۸ به قیمت ۸/ ۵میلیون دلار از حراجی ساتبیز نیویورک خرید.

 

فاجعه سفید» ‌(۱۹۶۳)‌ اثر اندی وارهول

قیمت: ۵/ ۸۴ میلیون دلار

تاریخ فروش: شانزدهم نوامبر

محل فروش: حراجی ساتبیز نیویورک

تابلوی «فاجعه سفید» اثر اندی وارهول، هنرمند پیشرو آمریکایی، در حراجی هنر معاصر ساتبیز به قیمت ۸۵میلیون دلار فروخته و به گران‌ترین آثار فروخته‌شده «وارهول» ملحق شد. ارتفاع این تابلوی بزرگ ۵/ ۳ و عرض آن ۸/ ۱متر است و «وارهول» آن را در سال ۱۹۶۳ خلق کرد. کارشناسان ارزش تخمینی این نقاشی را ۸۰میلیون دلار برآورد کرده بودند. «فاجعه سفید» که صحنه‌ای از تصادف یک اتومبیل را ۱۹ بار به تصویر کشیده است، یکی از آثار مجموعه «مرگ و فاجعه» وارهول در دهه ۶۰ میلادی است که در آن «وارهول» از روش سریالی معروف خود در بازتولید تصویر، برای خلق آثاری مرتبط با خشونت، مرگ و تخریب استفاده کرد. تابلوی «فاجعه سفید» بیش از ۲۵ سال در یک مجموعه خصوصی نگهداری می‌شد و نقش مهمی را در نمایشگاه‌های انحصاری آثار «وارهول» داشت.

 

«بدون عنوان» ‌(۱۹۸۲) اثر ژان میشل باسکیا

قیمت: ۸۵ میلیون دلار

تاریخ فروش: هجدهم مه

محل فروش: حراجی فیلیپس نیویورک

نقاشی بدون عنوان اثر «باسکیا» که در سال ۱۹۸۲ خلق شده است و با نام «شیطان» هم شناخته می‌شود، در حراجی فیلیپس توسط یک میلیاردر ژاپنی ارائه و به یک خریدار آسیایی به قیمت ۸۵میلیون دلار فروخته شد. او این نقاشی را شش سال پیش در حراجی کریستیز به قیمت ۳/ ۵۷میلیون دلار خریداری کرده بود. این تابلوی نقاشی اکنون گران‌ترین اثری محسوب می‌شود که تاکنون در حراجی «فیلیپس» فروخته شده است.

 

«قلمرو نور» (۱۹۶۱) اثر رنه ماگریت

قیمت: ۸/ ۷۹میلیون دلار

تاریخ فروش: هشتم مارس

محل فروش: حراجی ساتبیز لندن

تابلوی نقاشی «قلمرو نور» اثر «رنه ماگریت» در حراجی هنر مدرن ساتبیز به قیمت ۸/ ۷۹میلیون دلار معادل ۴/ ۵۹میلیون پوند فروخته شد و رکورد جدیدی برای آثار فروخته‌شده این هنرمند سوررئال بلژیکی به ثبت رسید. ارزش «قلمرو نور» بیش از سه برابر ارزش تابلوی نقاشی‌ای است که پیش از این به عنوان گران‌ترین اثر این هنرمند شناخته می‌شد. پیش‌تر، تابلوی نقاشی‌ای که در سال ۲۰۱۸ در حراجی ساتبیز به قیمت ۸/ ۲۶میلیون دلار فروخته شده بود، به عنوان گران‌ترین اثر «ماگریت» محسوب می‌شد. تابلوی نقاشی «قلمرو نور» که در سال ۱۹۶۱ خلق شده است، یکی از مجموعه تابلوهای ۱۷عددی رنگ روغن مشابه و یکی از ۱۰ تابلوی نقاشی با موضوع مشابهی است که در فاصله بین دهه ۴۰ تا ۶۰ توسط «ماگریت» خلق شده است.