او در این بیانیه اظهار کرده است: هرگز مستقیما در مورد این موضوع صحبت نکرده‌‌‌ام. بسیاری از اطلاعاتی که در اختیارتان است در روزنامه منتشر شده و اطلاعات نادرست بود و بعدا اصلاح شد. بنابراین فکر می‌‌‌کنم باید با توجه به اطلاعات صحیح، وضعیت را اصلاح کنیم. این مستند (مستند «دو سر برد، دو سر باخت» ساخته آزاده مسیح‌‌‌زاده) چیزی بود که من در یک کارگاه دیدم. من در مورد آن با دانشجو صحبت کردم اما خیلی بعد، فیلم «یک قهرمان» را ساختم و نمی‌توان به آن به عنوان یک سرقت ادبی نگاه کرد. در واقع در «قهرمان» آنچه در فیلم وجود دارد چیزی کاملا متفاوت است.

فرهادی همچنین گفته است: باید ببینیم چرا برخی روزنامه‌‌‌نگاران این اطلاعات نادرست را منتشر کرده‌‌‌اند. کاری که ما انجام می‌‌‌دهیم ساختن فیلم‌‌‌های داستانی است و کاری که من در فیلم «قهرمان» انجام دادم به کارگاهی که به آن اشاره کردم مربوط نیست و بر اساس یک رویداد جاری بود. این مستند و فیلم من صرفا بر اساس اتفاقی است که دو سال قبل از برگزاری کارگاه اتفاق افتاده است و وقتی رویدادی رخ می‌دهد و توسط مطبوعات کشف می‌شود، آنگاه به اطلاعات عمومی تبدیل می‌شود و می‌توانید کاری را که دوست دارید انجام دهید - می‌توانید داستانی بنویسید یا فیلمی درباره آن رویداد بسازید بدون اینکه یکی کپی دیگری باشد.

او تاکید کرده: می‌توانید اطلاعات مربوط به این رویداد را مشاهده کنید. «قهرمان» تنها یک تفسیر از این رویداد است؛ در حالی که مستند یک مستند بود و اصلا همان برداشتی از آن نبود. روزنامه‌‌‌ای که به آن اشاره می‌‌‌کنید در مورد سرقت ادبی صحبت کرده است. این در واقع صحت ندارد و به همین ترتیب این مورد توسط مراجع دینی بررسی می‌شود. یک هیات منصفه برای قضاوت در این پرونده وجود خواهد داشت اما نمی‌‌‌دانیم که این پرونده چه زمانی رسیدگی خواهد شد و یک فرآیند بسیار طولانی دارد.فرهادی همچنین افزود: مشخصا این ماجرا یک مقدار احساس ناخوشایندی ایجاد کرده است، اما فیلم من بر اساس مستند ساخته نشده و حتی پیشنهاد شد که درآمد فیلم بین ما تقسیم شود. فکر می‌‌‌کنم بدون شک موضوع روشن خواهد شد و متاسفم که این قدر احساس ناخوشایند ایجاد کرده است اما امیدوارم این اطلاعات اشتباهی که در مورد این موضوع نوشته شده اصلاح شود. حتی گفته‌‌‌اند که من محکوم شده‌‌‌ام که اشتباه است.

هفتادوپنجمین جشنواره فیلم کن از ۲۷ اردیبهشت (۱۷ مه) کلید ‌‌‌خورد و تا ۷ خرداد (۲۸ مه) در جنوب فرانسه ادامه خواهد داشت.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند