این آمارها یعنی از نظر جشنواره کن، دوران پاندمی سرآمده است. طبق اعلام رسمی جشنواره، میهمانان دیگر نیازی به نشان دادن گواهی واکسیناسیون یا نتیجه آزمایش کرونا برای شرکت در این جشنواره ندارند و استفاده از ماسک در فضاهای داخلی اجباری نخواهد بود اما البته به‌شدت توصیه می‌شود. پوستر هفتاد و پنجمین دورۀ جشنواره فیلم کن ۲۰۲۲ با الهام از صحنۀ معروفی از فیلم «نمایش ترومن (Truman Show) به کارگردانی «پیتر ویر» در سال ١۹۹۸ که در آن شخصیت ترومن با بازی جیم کری در حال بالا رفتن از پله‌‌‌ها به سوی آسمان و لمس کردن ابرها به تصویر کشیده است، طراحی شده است. جشنواره فیلم کن با انتشار پوستر این دوره خود، این رویداد سینمایی را «جشنی شاعرانه در جست‌وجوی بی‌‌‌نظیر برای آزادی بیان» دانسته و آن را «سفری صعودی برای اندیشیدن به گذشته و نویدبخش حیاتی نو» توصیف کرده است و افزوده: «درست همان‌طور که انگشت‌های شخصیت فراموش‌نشدنی «ترومن» با نقش‌آفرینی «جیم کری»، افق را لمس می‌کنند، این جشنواره نیز طبیعت افراطی جهان کنونی و نگرانی‌ها از بحران اقلیمی، فجایع انسانی و درگیری‌های مسلحانه را در نظر می‌گیرد تا به درکی دوباره از جهان برسد.»

نخل طلایی‌ الماس‌نشان

کمپانی جواهرسازی سوئیسی شوپارد امسال طرح جدیدی برای نخل طلا، مهم‌ترین جایزه جشنواره فیلم کن تدارک دیده و در طرح جدیدش از دو برگ طلایی الماس‌نشان استفاده کرده که روی یک برگ با ۷۵ الماس به مناسبت هفتاد و پنجمین دوره کن و روی برگ دیگری، ۲۵ الماس برای گرامیداشت سالگرد همکاری جشنواره کن و کمپانی شوپارد در جشن سینما قرار داده شده است.  همچنین سنگ رُز کوارتز جایگزین کریستال سنگی سنتی شده است. نخل طلای سفارشی امسال جشنواره کن که دارای  ۱۹ برگ طلایی است حاصل ۷۰ ساعت کار شش صنعتگر است و از ۱۱۸ گرم طلای ۱۸عیار در ساخت آن استفاده شده است.

فرهادی در تیم داوری

اصغر فرهادی که از جمله چهره‌‌‌های مورد وثوق جشنواره کن است امسال یکی از داوران بخش مسابقه اصلی در کنار «وینسنت لیندون»، «ربکا هال»، «دیپیکا پادوکونه»، «یاسمینه ترینکا»، «لاج لی»، «جف نیکولز» و «یواخیم تریه» خواهد بود که ۲۱ فیلم این بخش را داوری خواهند کرد و مسوولیت انتخاب برنده نخل طلای بهترین فیلم، جایزه بزرگ هیات داوران، جایزه ویژه هیات داوران و جوایز بهترین کارگردانی، فیلم‌‌‌نامه و بازیگران مرد و زن جشنواره را بر عهده دارند. اصغر فرهادی سال گذشته با فیلم «قهرمان» موفق به کسب جایزه بزرگ هیات داوران از این جشنواره شده بود.

32 (6) copy

فیلم افتتاحیه

«میشل آزاناویسوس» کارگردان فرانسوی که بیشتر برای ساخت فیلم برنده اسکار «هنرمند» شناخته می‌شود، امسال با فیلم جدیدش آغازگر هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن خواهد بود. نام این فیلم در ابتدا «Z» عنوان شده اما از آنجا که «Z» به عنوان نماد حمایت از روسیه در جنگ علیه اوکراین استفاده می‌شود، نام این فیلم به «کات آخر» تغییر یافت. فیلم سینمایی «کات آخر» نسخه فرانسوی‌زبان و بازسازی فیلم ژاپنی «One Cut Of The Dead» ساخته «شینیچیرو اوئدا» در سال ۲۰۱۷ است، که در آن بازیگرانی چون «برنیس بژو»، «فینیگان اولدفیلد»، «ژان پاسکال زادی»، «لیز سالم» و «لوانا باجرامی» ایفای نقش کرده‌‌‌اند.

دو ایرانی در یک رقابت

بخش مسابقه اصلی هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن ۲۰۲۲ شاهد رقابت ۲۱ فیلم از سینماگران شناخته‌‌‌شده و جوان است و سینمای ایران نیز پس از موفقیت سال گذشته با فیلم «قهرمان»، امسال با فیلم «برادران لیلا» از سعید روستایی در مهم‌ترین بخش جشنواره حضور دارد و رقابت سختی با آثار فیلمسازان مطرحی چون برادران «داردن»، «دیوید کراننبرگ»، «آرنو دپلشن»، «هیروکازو کورئیدا»، «کلر دنی»، «کلی رایکارد» و «پارک چان ووک» دارد. فیلم فارسی‌‌‌زبان «عنکبوت مقدس» ساخته علی عباسی کارگردان ایرانی‌‌‌ ـ دانمارکی نیز یکی از فیلم‌‌‌های بخش اصلی جشنواره است که با بازی زهرا امیرابراهیمی روایتگر داستانی درباره قاتل زنجیره‌ای در یکی از شهرهای ایران است. فیلم ۱۶۵دقیقه‌‌‌ای «برادران لیلا» درباره شخصیتی به نام لیلا با بازی ترانه علیدوستی است که در ۴۰سالگی تمام زندگی خود را صرف مراقبت از پدر و مادر و چهار برادرش کرده و در کشوری که درگیر تحریم‌‌‌های اقتصادی بین‌المللی است، خانواده‌‌‌اش زیر بار سنگین بدهی‌‌‌ و مشکلات مالی است. اما لیلا تلاش می‌‌‌کند با راه‌اندازی یک تجارت خانوادگی آنها را از فقر نجات دهد و...

نوید محمدزاده، سعید پورصمیمی، فرهاد اصلانی، پیمان معادی، محمد علیمحمدی، نیره محمدی و مهدی حسینی‌‌‌نیا بازیگران این فیلم هستند و کمپانی فرانسوی «Wild Bunch» نیز بخش بین‌المللی این فیلم را بر عهده دارد. دیگر فیلم ایرانی حاضر در جشنواره کن امسال، «تصور» اولین ساخته علی بهراد است که به عنوان یکی از ۷ فیلم بلند در بخش مسابقه هفته منتقدین جشنواره کن به نمایش گذاشته می‌شود و نخستین تجربه حضور سینمای ایران در بخش جنبی هفته منتقدین را در ۲۰ سال اخیر رقم می‌‌‌زند. لیلا حاتمی و مهرداد صدیقیان بازیگران اصلی این فیلم هستند. بخش جنبی هفته منتقدین کن ویژه فیلم‌‌‌های اول و دوم کارگردانان است. «تصور» به عنوان یک فیلم اول، یکی از نامزدهای جایزه دوربین طلایی کن محسوب می‌شود.