بسیاری از اوکراینی‌‌‌‌‌‌ها قبلا عادت نداشتند کتاب خریداری کنند چراکه تحقیقات نشان می‌دهد میانگین مطالعه اوکراینی‌‌‌‌‌‌ها، یک کتاب در سال‌است، اما از زمان پیوستن کریمه به روسیه و اشغال بخش‌هایی از دونباس توسط روسیه در سال‌۲۰۱۴، مقامات اوکراین قوانین مختلفی را درباره کتاب وضع کردند. بر اساس یکی از این قوانین واردات کتاب‌‌‌‌‌‌هایی که در روسیه چاپ شده‌‌‌‌‌‌اند ممنوع شد و برنامه‌‌‌‌‌‌هایی برای حمایت از نویسندگان داخلی و ترجمه آثار نویسندگان خارجی به زبان اوکراینی اجرا شد. این مساله به پیشرفت انتشاراتی‌‌‌‌‌‌ها در اوکراین و ظهور نویسندگان جدید منجر شد.

نویسندگان اوکراینی در حال‌حاضر نیز در کتاب‌‌‌‌‌‌هایی درباره حمله «پوتین» نوشته‌‌‌‌‌‌اند که از جمله آنها به «زنبورهای خاکستری» نوشته «آندری کورکوو» و «یتیم‌‌‌‌‌‌خانه» نوشته «سری زادان» می‌توان اشاره کرد، با این‌حال اوکراین در نخستین روز حمله روسیه با کتاب وداع کرد. در حال‌حاضر زمانی برای نوشتن و یا مطالعه کردن وجود ندارد، چراکه مردم در تلاش برای حفاظت از جان خود و عزیزان‌‌‌‌‌‌شان هستند. زمانی که در ۲۴ فوریه، روسیه حمله نظامی را آغاز کرد، شهروندان مجبور شدند روش‌های جدیدی برای محافظت از خود پیدا کنند.

«لو شوچونکوو» که یک محقق است تصویری را به ثبت رسانده که نشان می‌دهد چطور ساکنان شهر «کی‌‌‌‌‌‌یف» برای خودشان با استفاده از کتاب‌‌‌‌‌‌ها سنگر ساخته‌اند.

 این تصویر، انبوهی از کتاب‌‌‌‌‌‌ها را نشان می‌دهد که از بالا تا پایین در یک پنجره چیده شده‌‌‌‌‌‌اند. اغلب کتاب‌‌‌‌‌‌ها به نحوی چیده‌‌‌‌‌‌ شده‌‌‌‌‌‌اند که تشخیص عنوان آنها غیرممکن است اما یکی از این آثار به «ایلیا گلازنف» هنرمند روسی تعلق دارد.

نکته جالب اینکه نقاش روس که در دوران نوجوانی شاهد جنگ‌جهانی دوم بوده و سقوط اتحاد جماهیر شوروی را دیده، به‌طور آشکارا از سیاست‌های «پوتین» حمایت کرده بود و نقاشی‌‌‌‌‌‌هایی در ستایش عظمت روسیه خلق کرده است.

حالا مردم «کی‌‌‌‌‌‌یف» از یکی از کاتالوگ‌‌‌‌‌‌های نقاشی‌‌‌‌‌‌های این هنرمند برای حفاظت از خودشان دربرابر حملات هوایی ارتش روسیه استفاده می‌کنند.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند