طرفداران فیلم در چین در آخر هفته متوجه شدند که نسخه‌‌‌ای از فیلم «باشگاه مشت‌‌‌زنی» با بازی «برد پیت» و «ادوارد نورتون» که به تازگی در سامانه نمایش آنلاین «Tencent» در دسترس قرار گرفت تغییر پیدا کرده تا پیام آنارشیستی و ضد سرمایه‌‌‌داری این فیلم که آن را به یک موفقیت جهانی تبدیل کرد، حذف شود.

در صحنه‌‌‌های پایانی نسخه اصلی فیلم، شخصیت «ادوارد نورتون» (راوی) همزاد خیالی خود «تایلر داردن» با بازی «برد پیت» را از بین می‌‌‌برد و سپس انفجار چند ساختمان را تماشا می‌کند که نشان می‌دهد نقشه شخصیت او برای نابود کردن تمدن مدرن در حال انجام است اما نسخه دستکاری شده این فیلم در چین کاملا متفاوت است. در نسخه چینی راوی باز هم «داردن» را می‌کشد، اما صحنه انفجار ساختمان با یک صفحه سیاه و یک پیام جایگزین می‌شود: «پلیس به سرعت کل نقشه را کشف و همه جنایتکاران را دستگیر کرد و با موفقیت مانع از انفجار بمب شد.»

پایان‌بندی جدید این فیلم که در آن دولت پیروز می‌شود، خشم بسیاری از تماشاگران چینی را برانگیخته چراکه بسیاری از آنها پیش از این نسخه‌‌‌های اصلی فیلم را با دانلود غیرقانونی و بدون سانسور تماشا کرده بودند. استودیوهای هالیوودی برای اینکه آثارشان به بازار بزرگ مخاطبان چینی برسد معمولا با ایجاد تغییراتی به میل مقامات چینی در فیلم‌‌‌هایشان موافقت می‌کنند. در سال ۲۰۱۹ نیز صحنه‌‌‌های زیادی از فیلم «راپسودی بوهمی» که درباره زندگی «فردی مرکوری» خواننده معروف بود برای اکران در سینمای چین حذف شد. در دوران ریاست جمهوری «شی جین پینگ» مقامات چینی فعالیت زیادی برای پاک‌سازی جامعه از آن چه عناصر ناسالم می‌خوانند، از جمله صحنه‌‌‌های فیلم، تلویزیون و بازی‌‌‌های ویدئویی، انجام می‌دهند.

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند