امسال سینمای ایران و ژاپن هر کدام با نامزدی در ۷ شاخه، پیشتاز نامزدهای امسال جوایز آسیاپاسیفیک بودند. فیلم ژاپنی «ماشین من را بران» ساخته «ریوسوکی هاماگوچی» موفق به کسب جایزه بهترین فیلم از جوایز سالانه آسیاپاسیفیک شد و جایزه بزرگ هیات داوران نیز به فیلم «رحانا» ساخته عبداللله محمد ساد محصول مشترک بنگلادش، قطر و سنگاپور رسید. «ماشین من را بران» علاوه بر کسب جایزه بهترین فیلم، جایزه بهترین فیلم‌نامه را نیز به خود اختصاص داد؛ جایی که اصغر فرهادی برای فیلم «قهرمان» و نسیم احمدپور و شهرام مکری نیز برای «جنایت بی‌دقت» از نامزدهای کسب جایزه بودند. در شاخه بهترین فیلم بلند جوانان این جوایز که فیلم سینمایی «وقت جیغ انارها» ساخته گراناز موسوی نیز یکی از نامزدها بود، فیلم کره‌ای «حرکت به جلو» ساخته «یون دان‌بی» به‌عنوان برنده انتخاب شد. همچنین «دماغ یا توطئه ماوریکس» ساخته «آندری کرژانوفسکی» جایزه بهترین مستند بلند و «سابایا» به کارگردانی «هوجیر سیروری» از سوئد نیز جایزه بهترین انیمیشن این رویداد را به خود اختصاص داد. در سایر بخش‌ها، جایزه بهترین بازیگر زن و مرد جشنواره به ترتیب به «آزمری هالک بادون» برای فیلم «رحانا» و «مراب نینیدزه» برای فیلم روسی «حصر خانگی» اعطا شد. همچنین فدراسیون بین‌المللی انجمن تهیه‌کنندگان سینما (FIAPF) نیز جایزه خود را به «سرگی سالیانوف» برای دستاورد قابل ملاحظه در سینمای منطقه آسیاپاسیفیک اعطا کرد.

همزمان با اعلام برندگان چهاردهمین دوره جوایزسینمایی آسیاپاسیفیک، چهار پروژه سینمایی نیز برای دریافت کمک مالی صندوق آکادمی سینمایی آسیاپاسیفیک (APSA) و انجمن فیلم (MPA) انتخاب شدند که یکی از آنها پروژه جدید رخشان بنی‌اعتماد سینماگر ایرانی با عنوان «مه گرفتگی» است. این کمک ۲۵ هزار دلاری به پروژه‌هایی منتخب سینمایی تعلق می‌گیرد که در مرحله توسعه فیلم‌نامه قرار دارند.

«۹ معبد به بهشت» به کارگردانی «آپیچاتپونگ ویراستاکول» سینماگر سرشناس تایلندی «طلسم کننده تامونتاکا» به کارگردانی «گوتیرز مانکانساکان» از فیلیپن و «تاریخ» از «دا کولومبگاشویلی» از گرجستان دیگر پروژه‌های سینمایی برگزیده صندوق آکادمی جوایز سینمایی آسیاپاسیفیک (APSA) و انجمن تصاویر متحرک (MPA) هستند.

 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند