15

در همین دوره افزایش استقبال از کتاب‌های صوتی و نسخه‌های دیجیتالی کتاب نیز رونق بسیار قابل توجهی پیدا کرد؛ اما همچنان کتاب کاغذی، بیش از سایر انواع، مورد توجه بود. در تازه‌ترین گزارشی که سازمان فرهنگ شهرهای جهان وابسته به سازمان ملل متحد (WCCF) منتشر کرده است، اسامی کتاب‌خوان‌ترین شهرهای جهان بر اساس میزان امانت گرفتن کتاب از کتابخانه‌ها فهرست‌بندی شده است.

این گزارش تاکید کرده که در برخی از کشورها مطالعه کتاب جایگزینی پیدا نکرده و هنوز هم به‌عنوان وسیله‌ای برای پیشرفت، گسترش دانش، فرهنگ و... عاملی مورد توجه است و دولت‌ها بسیار تلاش می‌کنند تا با روش‌های مختلف فضا را برای مطالعه بهتر و بیشتر فراهم کنند.

 البته قبل از معرفی برخی از کشورها که در چند سال اخیر در زمینه مطالعات و کتابخوانی گوی سبقت را از کشورهای زیادی ربوده‌اند، باید گفت که در تمام کشورهای دنیا عده‌ای نگران کاهش سطح مطالعه کتاب‌های چاپی در رقابت با کتاب‌های الکترونیک و فضای مجازی هستند؛ اما آن چیزی که مردم این کشورها را به سمت مطالعه می‌کشاند، میل به دانستن و نهادینه‌شدن فرهنگ مطالعه است.  برای بررسی جهانی میزان مطالعه جهانی شاخص‌هایی کلی وجود دارد که در بطن خود مواردی خاص را گنجانده و به‌صورت‌های هفتگی، ماهانه و سالانه اندازه‌گیری می‌شود. در این بررسی مطالعه اخبار آنلاین، مجلات، کتاب‌های الکترونیکی و کتاب‌های چاپی در گروه‌ها سنی با جنسیت و تحصیلات متفاوت در نظر گرفته می‌شود.

 عام‌ترین تعریف از سرانه مطالعه میانگین مدت زمان‌های مطالعه یک نفر در یک شبانه‌روز است؛ اما لزوما همیشه این تعریف صادق نیست و می‌توان به جای مدت زمان از تعداد کتاب‌های خوانده‌شده یا تعداد صفحات خوانده‌شده در طول روز نیز برای تعریف سرانه مطالعه بهره برد.

 یکی از تحقیقات آماری انجام‌شده در زمینه سرانه مطالعه، سعی کرده ‌است بر اساس آمار امانت، عضویت و دیگر شاخص‌های کتابخانه‌ای تخمینی از میزان سرانه مطالعه انجام دهد. این سازمان از آمارهای اعلام‌شده توسط دولت‌ها و سازمان‌های غیردولتی استفاده کرده و میزان فعالیت کتابخانه‌ها را شاخصی برای میزان مطالعه مردم در شهرهای مختلف جهان قرار داده است.

 این سازمان شهرهای مختلف جهان بر اساس فعالیت کتابخانه‌ها و میزان به امانت گرفتن مردم از کتابخانه‌ها در سال را طبق آمار جدولی که در این گزارش می‌بینید، آورده است. اعداد میزان کتاب‌‌های امانت گرفته‌شده از کتابخانه‌های عمومی شهرهاست.

 

 

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند