چندی پیش صدای تام کروز، هنرپیشه معروف سینما هنگام فیلمبرداری «ماموریت غیرممکن» پخش شده بود که با خشم خطاب به یکی از افراد سر صحنه که ماسک نداشت فریاد می‌زند که چرا متوجه نیست که پرداخت وام خانه‌های بسیاری از کارکنان به ادامه کار تولید فیلم بسته است و او مجبور است «در برابر تولیدکنندگان و شرکت‌های بیمه» خود را توجیه کند. صدای او را وب‌سایت روزنامه بریتانیایی ساندی‌تایمز منتشر کرده بود که در زمان خودش خیلی سروصدا کرد. با اینکه در ماه‌های گذشته با افزایش روند واکسیناسیون در این کشور که بزرگ‌ترین تولید‌کننده فیلم‌های سینمایی و از بازارهای بزرگ تولیدات هالیوودی است، موج مرگ‌ومیر کاهش یافته بود، با شیوع گونه‌های جدید این بیماری و سهل‌انگاری برخی مردم دوباره خطر جامعه را فرا گرفته تا آنجا که آمارها در هفته گذشته نشان می‌دهد میزان موارد ابتلا به کرونا در آمریکا به بالاترین حد در ۹ ماه گذشته رسیده است. براساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا تاکنون بیش از ۱۹۳میلیون و ۷۶۴هزار نفر در این کشور در برابر ویروس کرونا واکسینه شده‌اند که بیش از ۱۶۵میلیون و ۹۱۸هزار نفر از آنها دز دوم واکسن را دریافت کرده‌اند. با این حال هنور کسانی هستند که با وجود مرگ اطرافیانشان به این بیماری و پیشگیری از آن اعتقادی ندارند.

  هالیوودی‌ها علیه لجبازها

در روزهای اخیر با افزایش شمار مبتلایان به کووید نوع دلتا، آرنولد شوارتزنگر پیامی برای هموطنان آمریکایی‌اش فرستاد.

در این پیام ستاره «ترمیناتور» به مخالفان پوشیدن ماسک می‌گوید: «مرده‌شور آزادی‌تان را ببرد.»

شوارتزنگر ۷۴ساله گفت که بشریت به جای تمرکز بر اقدامات پیشگیرانه‌ای که بر آزادی‌های شخصی تاثیر می‌گذارد، باید به متخصصان در این زمینه گوش دهد. «یک‌سال‌ونیم گذشته است، ما هنوز در بلاتکلیفی هستیم و هنوز افرادی در انکار همه‌گیری زندگی می‌کنند، هنوز افرادی هستند که به ماسک اعتقاد ندارند، هنوز افرادی هستند که می‌گویند که خوب، ما نمی‌دانیم لازم نیست فاصله‌گذاری اجتماعی انجام دهیم و از این‌طور حرف‌ها و من فقط فکر می‌کنم که باید بارها و بارها به مردم یادآوری شود که متخصصان می‌گویند ما باید از ماسک استفاده کنیم؛ به‌ویژه هنگامی که به مکان‌های بسته می‌روید، متخصصان می‌گویند که هنوز هم باید مرتبا دستان خود را بشویید، باید فاصله اجتماعی را رعایت کنید. به‌ویژه در حال حاضر با بازگشت نوع جدید ویروس که اکنون چهارمین موج است، ما واقعا باید با هم همکاری کنیم. من همیشه می‌گویم که باید نقاط قوت خود را بشناسید و به متخصصان گوش دهید. اگر می‌خواهید درباره ساخت عضلات دو سر بازویی بیاموزید، به حرف من گوش دهید؛ زیرا من عمرم را در راه مطالعه نحوه رسیدن به قله عالی این ورزش صرف کرده‌ام و به‌عنوان بزرگ‌ترین بدنساز تمام دوران لقب گرفته‌ام. ما تخصص‌های متفاوتی داریم.»

وی می‌افزاید: «دکتر فائوچی و همه ویروس‌شناسان و اپیدمیولوژیست‌ها و پزشکان در طول زندگی خود بیماری‌ها و واکسن‌ها را مطالعه کرده‌اند. بنابراین من به آنها گوش می‌دهم و از شما می‌خواهم که همین کار را انجام دهید. هیچ‌کدام از ما با تماشای چند ساعت ویدئو بیشتر از آنها یاد نمی‌گیریم. ساده است: اگر خانه شما در آتش می‌سوزد، به یوتیوب نروید، با آتش‌نشانی لعنتی تماس بگیرید. اگر حمله قلبی دارید، گروه فیس‌بوک خود را بررسی نمی‌کنید، با آمبولانس تماس می‌گیرید. اگر ۹ پزشک به شما می‌گویند سرطان دارید و باید آن را درمان کنید وگرنه می‌میرید و یک پزشک می‌گوید سرطان از بین می‌رود، شما همیشه باید طرف ۹ پزشک باشید. در این مورد، تقریبا همه متخصصان واقعی در سراسر جهان به ما می‌گویند واکسن ایمن است و برخی از افراد در فیس‌بوک می‌گویند که این‌طور نیست.»

شان پن، بازیگر معروف سینما نیز در پیامی به سینماروهایی که هنوز واکسن نزده‌اند گفت: «خانه بمانید.»

این بازیگر ۶۰ساله برنده جایزه اسکار روی فرش قرمز پیش از نمایش فیلم جدیدش «روز پرچم» گفت که ناراحت است که هنوز خیلی‌ها قبول نمی‌کنند واکسن بزنند و باعث اعمال قوانین سخت‌تر برای همه می‌شوند.

نیویورک پیش‌تر از همه برای تمام فضاهای سربسته خواستار اثبات انجام واکسیناسیون شد و شورای شهر لس‌آنجلس هم طرحی مشابه تصویب کرده که هنوز نیازمند تایید نهایی است.

پن درباره فیلمش که از بیستم آگوست در سینماها پخش می‌شود، گفت: من دارم تبلیغ فیلمی را می‌کنم که برای بازه‌ای خاص در سینماها پخش می‌شود؛ اما باید بگویم که از افرادی که واکسن نزده‌اند می‌خواهم به سینماها نروند. بمانید خانه تا برای زدن این واکسن‌ها که ثابت شده کاملا امن هستند، متقاعد شوید.

وی اضافه کرد: این تفکرات ایده متصل بودن انسان‌ها به هم را زیر پا می‌گذارد. استقلال نمی‌تواند بدون اتکا به یکدیگر وجود داشته باشد و واکسن‌ها هم همین کار را می‌کنند. زدن واکسن جنبشی بزرگ از اتکا به یکدیگر است.

پن همراه با سازمان غیرانتفاعی خود یعنی «تلاش کمکی سازمان‌دهی محلی» از اوایل پاندمی به مقابله با کووید -۱۹ پرداخته است. او در ابتدا مراکز تست جمعی راه‌اندازی کرد و حالا مراکز واکسیناسیون درست کرده است و خدمات و منابع حیاتی به مردم ارائه می‌کند.

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند