برگزاری کمپین‌های متعدد اعتراضی از جمله کمپین ME TOO در جریان برگزاری مراسم اسکار در اعتراض به ناامنی اخلاقی زنان هالیوود به نقطه عطفی در جلب توجه عمومی به وضعیت زنان در بزرگ‌ترین رویداد سینمایی جهان تبدیل شد.همه‌گیر شدن نگاه اعتراضی یادشده، بسیاری از مناسبات هالیوود و اسکار را تغییر داد. به دادگاه کشاندن برخی از چهره‌های معروف سینمای آمریکا از جمله هاروی وینستاین و تحریم برخی از کارگردانان معروف از سوی بازیگران نشان داد جریان برابری‌خواهی و انتقادی زنان، جریانی جدی است و قرار نیست بدون نتیجه به پایان برسد. همچنین اعتراض‌های گسترده زنان به مسائل مختلف موجود در صنعت سینما، دیگر جنبش‌ها و اعتراض‌ها را نیز تقویت کرد. از جمله جریان‌هایی که در این دوره بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت، جریان اعتراض به رویکردهای نژادپرستانه بود.

در جریان برگزاری مراسم اهدای جوایز اسکار در سال جاری و هنگام اعلام نامزدهای بخش‌های مختلف، اتفاق جالبی رخ داد. ۹بازیگر رنگین‌پوست به فهرست نامزدهای شاخه بازیگری راه یافتند و رکورد جدیدی از تنوع نژادی را در این بخش از جوایز اسکار ثبت کردند. این دستاورد شیرین میوه سال‌ها تلاش پیگیرانه آکادمی اسکار برای ایجاد تنوع نژادی و جنسیتی در بین اعضایش بود؛ تلاش‌هایی که در واکنش به رسوایی سلطه بازیگران سفیدپوست بر فهرست نامزدهای اسکار بازیگری در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ آغاز شد. 

همچنین در اعلام نام برندگان نیز شگفتی بزرگی رخ داد. کلوئی ژائو، کارگردان فیلم سینمایی «سرزمین آوارگان» توانست تندیس اسکار بهترین کارگردانی را کسب کند و به این ترتیب، نمادی از پیروزی اعتراض‌ها علیه برابری در این جوایز باشد. فیلم او همچنین توانست به عنوان بهترین فیلم اسکار معرفی شود.

 ادامه موفقیت‌ها

افزون بر رخدادهای یادشده، روز گذشته هم خبر رسید که برای نخستین‌بار در تاریخ ۹۴ساله آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار، زنان اکثریت هیات‌مدیره این نهاد سینمایی را در اختیار گرفتند. با انجام انتخابات اعضای هیات‌مدیره آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار، برای نخستین بار از میان ۵۴ عضو گاورنر این نهاد سینمایی، زنان ۳۱ کرسی را به دست آوردند و همچنین شمار اعضای متعلق به اقلیت‌های قومی و نژادی نیز برای نخستین بار به ۲۵درصد رسید و از ۱۲نفر به ۱۵نفر افزایش یافت.  در انتخابات اخیر آکادمی اسکار که برای انتخاب اعضای ۱۷ کرسی انجام شد تنها چهار نفر که از گذشته این سمت را بر عهده داشتند دوباره انتخاب شدند و می‌توانند برای سه سال دیگر به فعالیت خود ادامه دهند.

«ریتا ویلسون» همسر «تام هنکس»، «لارا سی.کیم»، «ادواردو کاسترو»، «بیل کارسو»، «پل کامرون»، «لسلی باربر» و «هاوارد.‌ای رادمن» از جمله چهره‌هایی هستند که از شاخه‌های مختلف وارد هیات‌مدیره آکادمی اسکار شده‌اند. 

براساس قانون آکادمی اسکار، اعضای آکادمی اسکار پس از انتخاب در هر دوره به صورت پیاپی یا با فاصله، حداقل باید یک وقفه دو ساله را بگذرانند تا یک‌بار دیگر واجد شرایط حضور در انتخابات هیات‌مدیره آکادمی شوند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند