مارتین اسکورسیزی، اولین نامی است که در میان این کارگردانان به ذهن خطور می‌کند، گرچه فیلم‌هایی چون «هوانورد» و «سکوت» از ساخته‌های این کارگردان ۷۸ساله به عقیده برخی اندکی طولانی‌مدت و سانتیمانتال به‌نظر برسد، اما به هیچ عنوان فیلم‌های بدی نیستند و دیگر آثار او در فهرست برترین فیلم‌ها قرار می‌گیرند. اسکورسیزی در طول دوران فعالیت خود در سبک‌های مختلفی از «خیابان‌های پایین شهر» تا «جزیره شاتر» فیلم ساخته و نقطه اشتراک همه ماجراجوایی‌های سینمایی او کیفیت آثاری است که با مخاطبان سهیم می‌شود.

کریستوفر نولان نیز از آن دسته سینماگرانی است که نه‌تنها که با حفظ تداوم همچنان فیلم‌های موفق و هیجان‌انگیز می‌سازد، بلکه معمولا پروژه‌های سینمایی خود را با بودجه‌ای کمتر از برآورد اولیه و زودتر از موعد برنامه‌ریزی آماده می‌کند و به همین دلیل هر استودیوی فیلم‌سازی و تهیه‌کننده‌ای بی‌تاب همکاری با اوست. «نولان» که به خوبی نیاز مخاطب سینما را می‌شناسد و می‌داند در مقطع کنونی چه چیزی برای آنها سرگرم‌کننده است، از خلاق‌ترین کارگردانان تمام ادوار است.

اصغر فرهادی کارگردان ایرانی که دو جایزه اسکار در کارنامه دارد، سینماگر مولفی است که در آثارش به عمق احساسات انسانی می‌پردازد و گرچه شاید در رادار همه فیلم دوستان قرار نداشته باشد، اما بهترین جا برای شروع تماشای آثار او فیلم «جدایی» است. پرداخت صادقانه و پراحساس فرهادی به موضوع انسانیت، تاثیرگذار و هنری است.

«بونگ جون-هو» دیگر کارگردان آسیایی حاضر در این فهرست است که سال گذشته با کسب اسکار بهترین فیلم با «اَنگل» توجهات را بیش از پیش به سمت خود جلب کرد؛ اما این کارگردان کره‌ای پیش از سال ۲۰۲۰ نیز چندین فیلم کلاسیک و موفق چون «خاطرات قتل» و «سگ‌هایی که پارس می‌کنند گاز نمی‌گیرند» را نیز به سینما آورده بود. «جان هرت» بازیگر انگلیسی که در فیلم «برف شکن» با «بونگ جون-هو» بازی کرده پیش از این در اظهارنظری او را یکی از بهترین کارگردانانی توصیف کرده بود که تاکنون مقابل دوربینش رفته است. «بونگ جون-هو» کارگردانی است که در ساخت آثارش به روح فیلم‌نامه‌هایش بسیار وفادار است و به خوبی می‌داند چگونه با هدایت بازیگران، به فیلم‌نامه زندگی ببخشد.

کوئنتین تارانتینو از کارگردانان کمال‌گرای سینماست که اعلام کرده پس از ساخت دهمین فیلم بلند خود از دنیای سینما خداحافظی می‌کند و کار خود را در عرصه ادبیات یا نقد سینما پی خواهد گرفت. «تارانتینو» پیش از نهمین ساخته‌اش «روزی روزگاری در‌هالیوود» ساخت فیلم‌های موفقی چون «سگ‌های انباری»، «داستان عامه‌پسند»، «بیل را بکش»، «حرامزده‌های لعنتی» و «هشت نفرت انگیز» را در کارنامه سینمایی دارد.

برادران «کوئن» که از چیره‌دست‌ترین فیلم‌نامه نویسان‌هالیوودی نیز هستند و آثاری چون «جایی برای پیرمردها نیست»، «فارگو»، «بارتون فینک»، «ای برادر کجایی؟» و... را به سینما آورده‌اند در کنار «دنیس ویلنوو» کارگردان فرانسوی- کانادایی، «مارتین مکدونا» و دو فیلم‌ساز زن یعنی «کلی رایکارت» و «گرتا گرویگ» دیگر چهره‌های حاضر در فهرست کارگردانانی هستند که فیلم بد نمی‌سازند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند