مایک پنس یکی از نخستین چهره‌های دولت پیشین آمریکاست که خاطره‌های خود را از هشت سال حضور در حلقه نزدیکان ترامپ در دو جلد کتاب روایت می‌کند و سه تا چهار میلیون دلار به جیب می‌زند. زندگی‌نامه معاون رئیس‌جمهوری وقت آمریکا که هنوز نامی برای آن انتخاب نشده، سال ۲۰۲۳ به بازار می‌آید و شرکت انتشاراتی سایمون ‌اند شوستر قرارداد یک کتاب دیگر را هم با پنس بسته است. هر چند هنوز جزئیات مربوط به کتاب دوم آشکار نشده است. این سیاستمدار کهنه‌کار آمریکایی برای این دو کتاب رقمی بین سه تا چهار میلیون دلار از مدیران سایمون ‌اند شوستر می‌گیرد.پنس ۶۱ ساله بیانیه‌ای درباره نوشتن دو کتاب منتشر کرد که در بخشی از آن چنین آمده است: «خوشحالم که می‌توانم داستان زندگی‌ام را در دوران خدمت برای مردم آمریکا روایت کنم؛ از حضور در کنگره، رفتن در دفتر فرماندار ایندیانا و سرانجام معاون رئیس‌جمهوری آمریکا. مشتاقانه منتظر همکاری با گروه شگفت‌انگیز سایمون ‌اند شوستر هستم تا خوانندگان را به سفری از یک شهر کوچک در ایندیانا تا واشنگتن دی‌سی دعوت کنم.»

مایک پنس نخستین فرد از حلقه نزدیکان ترامپ است که پس از خروج از کاخ سفید در ماه ژانویه برای نوشتن کتاب خاطره‌های خود قرارداد بسته و آن را اعلام عمومی کرده است. هر چند پیش‌تر گفته شده بود کلیان کان‌وی، مشاور پیشین کاخ سفید و مایک پمپئو، وزیر امورخارجه دولت ترامپ هم سرگرم نوشتن کتاب خاطره‌های خود هستند و احتمالا در آینده دور یا نزدیک باید منتظر انتشار خبر کتاب‌های این دو چهره هم بود. معاون رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا گرچه از وفادارترین و آشکارترین متحدان ترامپ بود؛ اما در ماجرای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ از موضع‌گیری به سود رئیس خود پرهیز کرد و در نشست ششم ژانویه سنا هم برخلاف خواسته ترامپ و هوادارانش بر نتایج انتخابات مهر تایید زد. هر چند شورش در کنگره باعث شد تایید پیروزی جو بایدن در انتخابات چند ساعت به تاخیر بیفتد.

اگر پنس در کتاب خاطره‌های خود بخشی از ماجراهای شورش ششم ژانویه ۲۰۲۱ در کنگره و خرابکاری‌های هواداران افراطی ترامپ را هم روایت کند، از همین حالا می‌توان آن را یک جنجال بزرگ در اردوگاه جمهوری‌خواهان دانست که برای پیروزی در انتخابات ۲۰۲۴ حسابی ویژه باز کرده‌اند.

از دیگر سیاستمدارانی که در چند سال اخیر کتاب خاطرات آنها به چاپ رسیده و با استقبال عمومی مواجه شده می‌توان به کتاب «انتخاب‌های سخت» نوشته هیلاری کلینتون، «شدن» نوشته میشل اوباما و «اتاقی که در آن اتفاق افتاد» نوشته جان بولتون اشاره کرد. تمام این کتاب‌ها به فارسی ترجمه شده و برخی به قلم مترجم‌های گوناگون از سوی ناشران مختلف به چاپ‌های متعدد رسیده است.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند