این اثر طی ۱۴۰ سال گذشته در مالکیت خانواده «لاتویی» قرار داشته است؛ چراکه در تمام این سال‌ها تمایل نداشتند این تابلوی نقاشی را به فروش برسانند. به گفته فردریک چانویت، کارشناس هنری، این تابلوی نقاشی ۵/ ۳۲ در ۵/ ۲۴ سانتی‌متری که طی ۲۰ دقیقه خلق شده است، نمایشگر مهارت بالای «مانه» است.

چانویت می‌گوید: «با اینکه این تابلو یکی از شاهکارهای «مانه» نیست، اما اثری حیرت‌آور برای نمایش مهارت این هنرمند است؛ سمفونی حیرت‌آور از ضربات قلم‌مو که نبوغ خالص او را به نمایش می‌گذارد. این تابلو با آثار کلاسیک «مانه» تفاوت دارد، اما نمایش‌دهنده مهارت تکنیکی او به‌عنوان یک نقاش است. این حقیقت که او در مدت زمان کوتاهی و با ابزار محدودی توانسته تصویر یک سگ کوچک را نقاشی کند که یک توپ پشمالو است اما چشمانی زنده دارد، شگفت‌آور است.»

به گفته «چانویت» این تابلوی نقاشی از زمانی که توسط «مانه» خلق شده تاکنون به نمایش گذاشته نشده است.

این کارشناس هنری افزود: «نامه‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد در دهه ۲۰ میلادی یک دلال آثار هنری به «مارگارت» التماس می‌کند این تابلوی نقاشی را به او بفروشد؛ اما «مارگارت» مخالفت می‌کند. این تابلوی نقاشی مستقیما به فرزندان «مارگارت» رسید که آنها هم تا به امروز از به فروش رساندن تابلو امتناع کرده بودند.»

این سگ به «مارگارت» تعلق داشت که پدرش صاحب رستورانی بود که سایر نقاشی‌های «مانه» در آن به نمایش گذاشته شده بود.

تابلوی نقاشی سگ در ۲۶ فوریه (8 اسفند) در پاریس با قیمت تقریبی دست‌کم ۲۸۰ هزار یورو به مزایده گذاشته می‌شود.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند