البته در میان کشورهایی که با قرنطینه مواجه بوده‌اند تنها سالن‌های سینمای چین، کشور خاستگاه این ویروس، توانسته‌اند تا حد زیادی از مهلکه جان سالم به در ببرند و رونق گذشته را بازیابند. وضعیت سینماهای این کشور پس از شیوع کرونا درحال بهبود است. فیلم جنگی «ایثار» از سینمای چین که اواخر اکتبر راهی پرده‌ها شد، تاکنون ۱۵۰ میلیون دلار فروخته است. فروش سینماهای چین هر چند در مقایسه با همین مقطع زمانی از سال پیش با افت ۷۳ درصدی روبه‌رو است، ولی سینماهای این کشور از درآمد سینماهای آمریکا که بزرگ‌ترین گیشه جهانی بوده‌اند، پیشی گرفته‌اند و بیش از ۹۰ درصد سینماهای چین مشغول فعالیت هستند. همین عامل باعث شده کمپانی برادران وارنر سازنده آمریکایی فیلم «زن شگفت‌انگیز ۱۹۸۴» تصمیم بگیرد از ۱۸ دسامبر (۲۸ آذر) یعنی یک هفته جلوتر از آنکه این فیلم در سینماهای آمریکای شمالی به نمایش درآید آن را در کشور چین به نمایش بگذارد. پیش از این فیلم اصلی «زن شگفت‌انگیز» فروشی ۵/ ۹۰ میلیون دلاری را در سال ۲۰۱۷ در چین تجربه کرده و در مجموع ۸۲۰ میلیون دلار در گیشه جهانی فروخته بود. چنین پیشینه‌ای و همچنین وضعیت امن‌تر نمایش در این کشور موجب شده است کمپانی‌های آمریکایی به سوی این بازار بزرگ فیلم چشم بدوزند تا اوضاع اقتصادی خود را از این طریق بهبود بخشند.

 پرفروش‌های هفته

فیلم ترسناک «عجیب و غریب» با فروش تنها ۲/ ۱ میلیون دلاری، پرفروش ترین فیلم گیشه هفتگی سینمای آمریکا شد.

به گزارش «ایسنا» به نقل از ورایتی، فیلم کمدی ترسناک «عجیب و غریب» به کارگردانی «کریستوفر لندون» محصول مشترک یونیورسال و بلوم هاوس با ثبت فروش ۲/ ۱ میلیون دلاری در ۲۰۵۷ سالن سینما در صدر گیشه هفتگی سینمای آمریکا قرار گرفت.

این فیلم در ۱۰ روز نخست اکران خود در آمریکا و درحالی‌که بسیاری از مخاطبان در مقطع زمانی کنونی و تا تولید واکسن کرونا تمایلی به رفتن به سینما ندارند به فروش ۶/ ۵ میلیون دلاری دست یافته است.

در فیلم «عجیب و غریب» ویسن وو در نقش یک قاتل سریالی بازی می‌کند و کاترین نیوتون هم یک نوجوان دبیرستانی است. کریستوفر لندون که فیلم «آشفته» از سه‌گانه «فعالیت فراطبیعی» را نویسندگی کرد و کارگردان «روز مرگت مبارک» هم بود، فیلم «عجیب و غریب» را در رده سنی بزرگسال ساخته است. این اثر که عموما نقد‌های مثبتی داشته، با بودجه ۶ میلیون دلاری ساخته شده است.

 فروش ۲/ ۱ میلیون دلاری و ناامید‌کننده فیلم «عجیب و غریب» درحالی رقم خورده که سال گذشته در همین مقطع زمانی انیمیشن «منجمد ۲» محصول کمپانی دیزنی به فروش آغازین ۱۳۰ میلیون دلاری رسیده بود.

بازار چین

«گرفتار زمان» (Caught in Time) ساخت هنگ کنگ در آخر هفته افتتاحیه خود با فروش ۵۱ میلیون دلاری جان تازه‌ای به گیشه سینمای چین بخشید. این فیلم با فروش ۵۱ میلیون دلاری در تعطیلات آخر هفته گیشه چین را بالا کشید.

این تریلر جنایی فانتزی که ماجرای پلیسی است که در تعقیب یک باند تبهکار در دوره‌های مختلف است، توانست ۳/ ۳۰ میلیون دلار درآمد کسب کند. در این فیلم که توسط استودیو «Emperor Motion Picture» تولید شده، «دنیل وو» و «وانگ کیان یوان» هنرپیشه‌های محبوب چین و هنگ‌کنگ بازی می‌کنند و «لاو هو لئونگ» کارگردانی آن را انجام داده است.

«گرفتار زمان» توانست فیلم جنگی میهن‌پرستانه «ایثار» (Sacrifice) را که در سه آخر هفته گذشته در جایگاه نخست قرار داشت، کنار بزند و در جایگاه نخست پرفروش‌ترین‌های باکس آفیس کشور پهناور چین قرار بگیرد.

براساس داده‌های مرکز «Artisan  Gateway» فیلم «ایثار» در چهارمین آخر هفته خود ۶ میلیون دلار کسب کرد و فروش کلی آن تا این تاریخ ۱۶۱ میلیون دلار است.

فیلم سینمایی انیمیشن محبوب «سگ‌های نگهبان» با فروش ۳/ ۳ میلیون دلاری در هفته دوم اکران خود، جایگاه سوم باکس آفیس این هفته چین را کسب کرد. این فیلم در هفته اول اکران افتتاحیه خود ۵/ ۵ میلیون دلار کسب کرد و در مجموع ۱۱ روز اکران، مبلغ ۶/ ۹ میلیون دلار درآمد داشته است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند