جزئیات فروش کتاب‌های تخفیف‌دار

طرح پاییزه کتاب۹۹، پانزدهمین دوره طرح‌های فصلی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌ مجری‌گری موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران از شنبه، ۲۴ آبان‌ماه؛ مصادف با روز کتاب و شروع بیست‌وهشتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران و در شرایط شیوع کرونا و اعمال محدودیت‌های کرونایی برای حمایت از کتاب‌فروشی‌ها به‌عنوان آخرین حلقه صنعت نشر آغاز شده است و تا ۳۰ آبان‌ماه به مدت هفت روز در کتاب‌فروشی‌های عضو طرح ادامه خواهد داشت.

براساس گزارشی که خبرگزاری کتاب در این باره منتشر کرده است، براساس آمارهای ثبت‌شده در پایگاه پاییزه کتاب ۹۹، در چهار روز ابتدایی این طرح (تا صبح چهارشنبه ۲۸ آبان‌ماه) با مشارکت ۸۴۸ کتاب‌فروشی در سراسر کشور، ۲۴۳ هزار و ۷۷۰ جلد کتاب در قالب طرح فروخته شده‌ که مبلغ کل این کتاب‌ها بیشتر از ۱۰ میلیارد و ۸۲۹ میلیون تومان بوده ‌است.

 آمارهای جزئی‌تر نشان می‌دهد استان تهران در چهارمین روز متوالی از برگزاری طرح پاییزه کتاب ۹۹ همچنان به لحاظ میزان فروش و تعداد کتاب‌های فروخته‌شده، با فروش ۳۵ هزار و ۱۸۸ جلد کتاب با بهای بیش از یک میلیارد و ۷۱۸ میلیون تومان، پیشتاز استان‌های کشور در این طرح است. این درحالی است که در میان ۱۰ کتاب‌فروشی پرفروش، تنها یک کتاب‌فروشی حائز رتبه شده است.  در استان تهران، مجموعا ۱۳۴ کتاب‌فروشی در پاییزه ۹۹ مشارکت دارند که ۱۲۱ کتاب‌فروشی در شهر تهران و ۱۳ کتاب‌فروشی از سایر شهرهای استان در طرح فعالند.

  کدام شهرها در صدر هستند؟

 خراسان‌رضوی، اصفهان، قم، فارس، گیلان، خوزستان، مازندران، آذربایجان‌شرقی و کردستان مقام‌های دوم تا دهم پرفروش‌ترین استان‌ها از نظر تعداد فروش را به خود اختصاص داده‌اند و جایگاه ثابت خود را حفظ کرده‌اند. همچنین در نمودار پرفروش‌ترین استان‌ها به‌لحاظ مبلغ فروش، استان‌های اصفهان، خراسان‌رضوی، قم، کردستان، فارس، گیلان، آذربایجان شرقی، خوزستان و مازندران جایگاه دوم تا دهم را از آن خود کرده‌اند.

 در چهارمین روز شاهد رقابت چشمگیری و قابل‌توجهی میان استان‌ها به‌لحاظ پرفروش‌ترین کتاب‌فروشی‌ها براساس تعداد کتاب و پرفروش‌ترین استان‌ها براساس تعداد کتاب بودیم که با جابه‌جا شدن رتبه‌ها همراه بود.

 دنیای کتاب قم، پاتوق کتاب شهرکرد، کتاب فرازمند رشت، پاتوق کتاب شیراز، کلبه کتاب جهرم، نشر ثالث تهران، کتاب شرق اهواز، کتاب آبان مشهد، پردیس کتاب اصفهان و شهر کتاب اصفهان رتبه‌های یکم تا دهم پرفروش‌ها به‌لحاظ تعداد کتاب‌های فروخته‌شده را به خود اختصاص داده‌اند.

تمرکز جمعیت و برخورداری از امکانات شهری بیشتر در مراکز استان‌ها، معمولا باعث می‌شود که رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ها در تصاحب کتاب‌فروشی‌هایی باشد که در مراکز استان‌ها فعالیت دارند. در چنین شرایطی، تصاحب جایگاه پنجم از این فهرست، توسط یک کتاب‌فروشی جهرمی، اتفاق حائز اهمیتی است.

 در انتهای جدول پاییزه کتاب، استان‌های ایلام، کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان که تنها با چهار کتاب‌فروشی در طرح پاییزه شرکت کرده‌، کمترین میزان فروش را از آن‌خود کرده‌اند و استان‌های خراسان‌شمالی، سیستان و بلوچستان و زنجان در پایین‌ترین رتبه‌های فروش پس از ایلام، کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان قرار دارند که مشارکت کمی در طرح پاییزه کتاب داشته‌اند.

 

این مطلب برایم مفید است
27 نفر این پست را پسندیده اند