فیلم تازه‌وارد «عجیب و غریب» با بازی وینس وو و کاترین نیوتون در بدو اکران ۷/ ۳ میلیون دلار فروخت و با همین فروش پایین افتتاحیه در راس باکس آفیس آمریکا نشست. نکته قابل‌توجه آن است که فروش افتتاحیه فیلم‌های پرفروش در چند سال اخیر بیش از ۱۰۰ میلیون دلار بوده است. با این حال فیلم عجیب و غریب با نمایش در ۲ هزار و ۴۷۲ سالن سینما در آمریکای شمالی تنها ۷/ ۳ میلیون دلار فروخته و با چنین شرایطی صدرنشین باکس آفیس هم شده است؛ اتفاقی که بیش از هر چیز مصداق نام این فیلم است. در خارج از آمریکا نیز «عجیب و غریب» ۹/ ۱ میلیون دلار فروخته و از فروش در ۲۰ بازار بین‌المللی در مجموع در سطح جهان میزان فروشش را به ۶/ ۵ میلیون دلار رسانده است.

«عجیب و غریب» داستان یک قاتل سریالی با بازی وینس وو و یک دختر دبیرستانی با بازی کاترین نیوتون است. این فیلم که از ۱۳ نوامبر اکران عمومی‌اش را شروع کرد داستان این دو را درحالی روایت می‌کند که در یک روز جمعه که سیزدهم ماه است بدن‌های این دو با جادوی یک خنجر خاص با یکدیگر جابه‌جا می‌شود و دختر مدرسه‌ای خود را در بدن قاتل پیدا می‌کند. آنها فقط ۲۴ ساعت زمان دارند تا جادو را باطل کنند و به بدن خود برگردند وگرنه تا ابد به همان صورت خواهند ماند.این فیلم را کریستوفر لندون با بودجه ۶ میلیون دلاری ساخته و با آن نقدهای خوبی از منتقدان گرفته است.

سازندگان فیلم این فروش را افتتاحیه‌ای خوب در دوران پاندمی خوانده‌اند و مدیر داخلی یونیورسال ابراز امیدواری کرده است که با وجود نبودن رقبای چندانی در گیشه، این فیلم عمر بیشتری برای اکران داشته باشد.

در مقایسه با استودیوهای رقیب، یونیورسال در اکران فیلم‌ها در دوران پاندمی فعال‌تر بوده و علت عمده آن معامله‌ای است که با سینماهای زنجیره‌ای ای‌ام‌سی داشته است. درحالی‌که به‌طور معمول فیلم‌ها ۷۵ تا ۹۰ روز برای اکران بر پرده‌های بزرگ فرصت دارند و بعد می‌توانند وارد سیستم اجاره برای سیستم‌های دیجیتال شوند؛ طبق قرارداد جدید استودیو موافقت کرده تا پس از ۱۷ روز فیلم‌ها وارد سیستم کرایه‌ای شوند.

البته یونیورسال فیلم‌های درجه یک خود مانند دنباله «سریع و خشمگین» یا «دنیای ژوراسیک: سلطه» را وارد این چرخه نکرده و آنها را برای دوران پس از پاندمی نگه داشته است.

این درحالی است که در این مقطع در مجموع تنها ۴۸ درصد سینماهای آمریکا باز هستند.

«بگذار برود» با بازی کوین کاستنر و دایان لین که هفته پیش فیلم اول گیشه‌ها بود این هفته دوم شد و ۸/ ۱ میلیون دلار فروش کرد تا مجموع فروشش در آمریکا به ۷ میلیون دلار برسد. فیلم ترسناک دیگر «بیا بازی کن» نیز با فروش ۱/ ۱ میلیون دلار در جایگاه چهارم نشست. این فیلم پس از سه هفته اکران ۴/ ۷ میلیون دلار فروخته است.

فیلم کمدی خانوادگی «جنگ با پدربزرگ» با بازی رابرت دنیرو نیز با فروش ۳/ ۱ میلیون دلار فیلم سوم باکس آفیس بود و در ۶ هفته اکرانش در مجموع ۲/ ۱۵ میلیون دلار فروش کرد.

فیلم جدید دیگر این آخر هفته «آمونیت» با بازی کیت وینسلت و سورشا رونان بود که با اکران در ۲۸۰ سالن سینما در مجموع ۸۶ هزار دلار فروخت که به معنی میانگین ۳۰۵ دلار در هر سالن سینماست.

با توجه به اینکه هنوز واکسنی برای کرونا وارد بازار نشده باید برای سینما زمستانی سخت را پیش‌بینی کرد که به دلیل نبودن فیلم‌های پرفروش بالقوه، نمی‌تواند بلیت‌فروشی را بالا ببرد و سالن‌های نمایش فیلم را سرپا نگه دارد.

گرچه سالن‌های سینماهای ۴۸ ایالت آمریکا بازگشایی شده‌اند اما بسیاری از آنها به دلیل نداشتن فیلم‌های کافی برای نمایش دوباره تعطیل شدند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند