در این سال‌ها او همواره سوژه رسانه‌های مهم جهان بوده و گاهی برخی طرح‌هایی که از او روی جلد نشریات نقش بسته بود با واکنش‌های فراوانی روبه‌رو شد. خبرآنلاین در گزارشی به جلد چند نشریه مهمی پرداخته که طرح‌هایشان واکنش‌های زیادی را شکل داده بودند. البته دوران ریاست جمهوری ترامپ هنوز به پایان نرسیده و با اتفاقاتی که بعد از انتخابات رقم زده بی‌تردید باز هم سوژه طراح‌ها خواهد بود.

 نیویورکر و کرونا؛ همه چیز تحت کنترل است!

از ابتدای شیوع کرونا در ایالات‌متحده آمریکا، شیوه مدیریت دولت ترامپ انتقادات زیادی برانگیخت. حتی به باور بسیاری کارشناسان این رویداد، پاشنه آشیل ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ شد. برایان استوفر گرافیست آمریکایی در طرحی که روی جلد مجله نیویورکر رفت، این ماجرا را به خوبی تصویر کرده است. در این طرح ترامپ که اصولا میانه‌ای با ماسک زدن ندارد ماسک زده است اما روی چشمانش. این طرح با تیتر «همه چیز تحت کنترل است» با کنایه به نقد رفتار ترامپ می‌پردازد که مدعی است در کنترل کرونا عملکرد درخشانی داشته است.

 تایم و رنگین‌کمانی از طرح‌ها

ترامپ همیشه دوست داشت تصویرش را بر جلد این مجله ببیند، اتفاقی که بارها افتاد اما نه به آن شکلی که او می‌پسندید. او که در سال ۲۰۱۶ به انتخاب تایم شخصیت سال لقب گرفت پیش از رسیدن به کاخ‌سفید و در کارزار انتخابات سوژه یکی از مشهورترین طرح‌های مجله شد. تصویری از چهره‌ درحال ذوب شدن ترامپ بر جلد تایم را می‌توان مشهورترین طرح نامید که دنباله‌دار هم شد. تصویری از چهره ترامپ با یک توضیح یک‌کلمه‌ای «ذوب شدن». انگار که کسی شعله آتش را به چهره مجسمه مومی ترامپ در موزه مادام توسو گرفته باشد. این طرح مشهور کنایه‌ای ژرف به گرفتاری‌های پی‌درپی ترامپ در مسیر رسیدن به ریاست‌جمهوری بود. ادل رودریگز هنرمند آمریکایی کوبایی‌تبار خالق این طرح می‌گوید: «ایده چندان پیچیده‌ای پشت طرح نبود، مهم این بود که به شکلی تاثیرگذار پیاده‌اش کنم. می‌شد در این طرح به جزئیات فراوانی در چهره پرداخت اما من تمام تمرکزم را روی دهانش گذاشتم. داد و بیدادهای او مهم‌ترین عامل بود. او همیشه به دردسر می‌افتد به این دلیل که نمی‌تواند دهانش را بسته نگه دارد.»

این پایان راه نبود و این طرح قرار بود ادامه داشته باشد. چند ماه بعد رودریگز طرح دیگری را در ادامه تصویر کرد که با عنوان «ذوب شدن» کامل، برنده جایزه هم شد.از دیگر طرح‌های مشهور رودریگز که پس از رسیدن ترامپ به کاخ‌سفید روی جلد تایم کار شد، باید به «آتش و خشم» اشاره کرد. طرحی که با الهام گرفتن از کتاب مشهور مایکل وولف به همین نام یک‌سال پس از ورود ترامپ به کاخ‌سفید ساخته و پرداخته شده بود.

طرح او همان ویژگی‌های آشنای طرح «ذوب شدن» را در خود دارد. همان رنگ‌ها، تاکید بر فرم دهان و این بار استفاده از موهای شعله‌ور برای نشان دادن «آتش و خشم». این طرح قرار بود توصیفی از یک‌سال نخست ریاست‌جمهوری ترامپ شود.

 اشپیگل و طرح‌های تکان‌دهنده

در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ هیچ نشریه‌ای به اندازه اشپیگل در تصویرپردازی بی‌پروا نبود. طرح‌هایی که به راحتی عنوان جنجالی را به خودشان اختصاص می‌دادند و حرف‌های بسیاری برای گفتن داشتند.

یکی از این طرح‌ها ترامپ را نشان می‌داد که کاردی خونین در یک دست دارد و در دست دیگرش سر بریده مجسمه آزادی است. تصویری که در نگاه اول یادآور سربریدن‌های بی‌رحمانه تروریست‌های داعشی بود.

از قرار طراح این طرح نیز ادل رودریگز بود. او که خودش در کودکی از کوبا به آمریکا مهاجرت کرده بود، در پی سیاست‌های سختگیرانه مهاجرتی ترامپ ایده کشیدن این طرح به فکرش رسید. او در این باره می‌گوید: «رفتار ترامپ با مهاجران مشابه رفتار دیکتاتورها بود. من چند سال پیش طرحی از یک تروریست داعشی کشیده بودم و پس از مشاهده این رفتارها با خشم بسیار طرح را با تصویری از ترامپ و سر بریده مجسمه آزادی که معنای بسیاری برای من داشت، تغییر دادم.» این طرح خیلی زود در فضای مجازی دست به دست شد و توجه مسوولان مجله اشپیگل را به خود جلب کرد. رودریگز در این باره می‌گوید: «آنها با من تماس گرفتند و پرسیدند، آیا این طرح را برای انتشار روی جلدشان به آنها می‌دهم؟ به آنها گفتم: «دیوانه‌ شده‌اید؟ واقعا می‌خواهید این طرح را روی جلد کار کنید؟» پاسخ مثبت دادند و درخواست کردند که لباس طرح را عوض کنم تا بیشتر شبیه ترامپ شود.» در نهایت اشپیگل این طرح را با تیتر کنایه‌آمیز «اول آمریکا» منتشر کرد.


کاریکاتور‌ها علیه ترامپ

Untitled-2 copy

 

حواشی انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده کاریکاتوریست‌های جهان را دست به قلم کرده است. انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده به پایان رسیده است؛ اما فعالیت کاریکاتوریست‌های سراسر جهان آغاز شده و موضوعاتی همچون خودداری «دونالد ترامپ» برای پذیرفتن نتایج انتخابات سوژه کاریکاتورها شده است. «آدام زایگلیس» کاریکاتوریست برنده جایزه پولیتزر از کسانی بود که با اعلام نتایج اولیه انتخابات به این موضوع واکنش نشان داد. در اثر این کاریکاتوریست، ترامپ درحالی‌که قصد ندارد از ریاست‌جمهوری آمریکا دست بکشد به تصویر کشیده شده است. طرح‌هایی که ترامپ را در شکل یک کودک بهانه‌گیر یا حین سنگرگیری در کاخ سفید نشان می‌دهد از دیگر کاریکاتورهایی هستند که این روزها در فضای مجازی به چشم می‌خورند. حضور «دونالد ترامپ» در زمین گلف در روزهای شمارش آرای ریاست‌جمهوری هم دیگر سوژه کاریکاتورهای روزهای اخیر بود. یکی از این طرح‌ها ترامپ را به تصویر می‌کشد که ادعای پیروزی در انتخابات را دارد؛ اما در جوراب کثیفی که قرار است دور انداخته شود، گیر افتاده است.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند