نتایج پژوهش

در تازه‌ترین پژوهش‌ در این‌باره لاچلان‌براون از موسسه و سایت «بست‌بای‌نامبرز»آمریکا با استفاده از آخرین گزارش‌ها و آمارهای جمعیتی در این کشور رده بندی جالبی در میزان مطالعه نسل‌های مختلف انجام داده است. براساس رده‌بندی او افراد برای مقایسه میزان مطالعه به پنج رده سنی تقسیم شده‌اند. در این تقسیم‌بندی سنین بین ۵ تا ۲۵ سال با عنوان نسل زد(Z)، نسل هزاره بین ۲۶ تا ۴۰، نسل (X) بین ۴۱ تا ۵۵، نسل بچه‌دارها بین ۵۶ تا ۷۵ و نسل خاموش بالای ۷۶ سال سن دارند.

 براساس اطلاعات و آمارهای منتشر شده توسط براون معلوم شده است که نسل هزاره در طول ۱۲ ماه گذشته بیشترین نرخ مراجعه به کتابخانه را دارند (۵۳درصد) که بعد از آن نسل ایکس با ۴۵درصد و نسل بچه‌دارها با ۴۳درصد قرار دارند.

 در نوع کتاب‌های داستانی نسل خاموش به رمان‌های معمایی و کارآگاهی علاقه دارند، نسل بچه‌دارها به تریلرها، نسل «زد» به فانتزی و نسل ایکس به همه ژانرها علاقه دارند. عادات کتابخوانی در بین نسل‌ها کاملا متفاوت است و براساس اینفوگرافی منتشر شده توسط براون نشان داده شده است که سنین بین ۶ تا ۸ سال هفته‌ای تنها ۵ تا ۷ ساعت برای سرگرمی کتاب مطالعه می‌کنند که در بین آنها دختران بیشتر از پسربچه‌ها کتاب‌ داستان می‌خوانند.

 عادات کتابخوانی در بین نسل‌های بعدی به‌گونه‌ای است که معلوم شده نسل‌های دارای سنین بالاتر بیشتر از سایرین به کتاب‌های چاپی علاقه نشان می‌دهند و نسل‌های جدیدتر به کتاب‌های الکترونیک گرایش دارند. نسل‌ خاموش به جای تماشای اخبار در تلویزیون دوست دارند خبرها را در روزنامه بخوانند.

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند