علاقه‌مندان سینمای ایران می‌توانند فیلم‌های «جزیره خارک»، «وقایع ایرانی»، «کوروش کبیر»، «زن و حیوان» و «مینیاتورهای ایرانی» این فیلم‌ساز پیشگام را از تاریخ ۷ تا ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۹ مشاهده کنند.

اکران آنلاینِ مرور فیلم‌های مستند «مصطفی فرزانه» به‌صورت رایگان به آدرس اینترنتی https:/ / hashure.com از ۷ آبان ماه به مدت پنج روز قابل دسترسی و تماشا است.

 مصطفی فرزانه، نویسنده، مترجم و سینماگر ۹۱ ساله ایرانی مقیم فرانسه به واسطه کتاب‌هایش درباره صادق هدایت شناخته می‌شود. وی اولین سینماگر ایرانی است که در سه جشنواره کن، ونیز و لوکارنو با فیلم‌هایش حضور داشته است.  فرزانه ابتدا در سال ۱۳۳۷ با فیلم «مینیاتورهای ایرانی» در جشنواره فیلم ونیز حضور پیدا کرد و پس از آن در سال ۱۳۴۰ با فیلم «کورش کبیر» در بخش مسابقه فیلم‌های کوتاه جشنواره فیلم کن شرکت کرد. وی با فیلم «زن و حیوان» در سال ۱۳۴۱ در جشنواره‌ لوکارنو حضور داشت و جایزه بهترین فیلم کوتاه هنری را نیز گرفت. 

پس از مدتی به ایران آمد و مستند «جزیره خارک» را ساخت و نخستین آموزشگاه سینمایی را در سال ۱۳۴۵ تاسیس کرد و از اولین پایه‌گذاران تلویزیون ملی ایران بود. وی علاوه بر ساخت فیلم در عرصه ادبیات، رمان «چار درد» را سال ۱۳۳۳ و نمایش‌نامه «ماه گرفته» را سال ۱۳۳۴منتشر کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند