با این حال اوضاع سینماها همچنان تعریفی ندارد. در بسیاری از کشورها سینماها رو به تعطیلی است. در یک فقره از این تعطیلی‌ها سینه ورلد که از بزرگ‌ترین سینماداران جهان است، خبر داد که همه ۵۴۳ سالن سینمایش را در آمریکا و همه سینماهایش را در بریتانیا و ایرلند تعطیل می‌کند. با این اوضاع معلوم می‌شود چرا با وجود اینکه فروش «تنت» جدیدترین فیلم کریستوفر نولان از ۳۰۰ میلیون دلار عبور کرد، اما فروش در داخل آمریکا در حد فاجعه بوده است. افزون بر این بسیاری از فیلم‌ها نیز تصمیم به اکران را به تعویق انداخته‌اند. اوایل هفته گذشته میلادی اعلام شد که فیلم تازه جیمز باند با عنوان «زمانی برای مردن نیست» تا آوریل ۲۰۲۱ به تعویق می‌افتد. تعویق فیلم جدید «جیمز باند» از ۱۲ نوامبر در بریتانیا و ۲۰ نوامبر در آمریکا، بر صنعت سینما تاثیر زیادی گذاشت. موکول کردن این فیلم به آوریل نیز به منزله شوکی برای بخش نمایش فیلم بود که تنها راه ادامه حیاتش نمایش فیلم‌های پرفروش و بلاک‌باستر است تا مخاطبان را به سینماها برگردانند. گفته شده تصمیم سینه‌ورلد برای تعطیلی تا عصر شنبه به اطلاع کارکنان نرسیده بود. ساندی تایمز نخستین بار اواخر شنبه شب این خبر را منتشر کرد. ورایتی در گزارشی نوشته است: با وجود فروش بسیار پایین فیلم «تنت» در بازار داخلی آمریکا فیلم «شعبده‌بازی» (هاکوس پاکوس) دیزنی که یک فیلم کمدی به کارگردانی کنی اورتگا با بازی بت میدلر است و سال ۱۹۹۳ که اکران شد فروش چشمگیری داشت، در سیستم اکران آنلاین حسابی درخشید و تقریبا فروشی برابر با «تنت» در آمریکا را ثبت کرد. این فیلم موفق شد فیلم «جهش‌یافتگان جدید» را هم پشت سر بگذارد. در هفته‌ای که گذشت «هاکوس پاکوس» که برای هالووین دوباره اکران شده فروشی ۹/ ۱ میلیون دلاری را از نمایش در ۲۵۷۰ سالن سینما کسب کرد و «تنت» ۷/ ۲ میلیون دلار از نمایش در ۲۷۲۲ سالن سینما کسب کرد و مجموع فروش این فیلم در داخل آمریکا را به ۱/ ۴۵ میلیون دلار رساند. «جهش یافتگان جدید» نیز یک میلیون دلار از اکران در ۲۱۵۴ سالن سینما فروخت و مجموع فروشش در آمریکا را به ۹/ ۲۰ میلیون دلار رساند.

با همه اقبالی که انتظار می‌رفت از «تنت» صورت بگیرد به‌نظر می‌رسد تماشاگران آمریکا درحالی‌که میزان شیوع کرونا در داخل کشور بسیار بالاست، برای بازگشت به سینماها مردد هستند. در عین حال بسته بودن سینماهای بازارهای بزرگ فیلم یعنی نیویورک و لس‌آنجلس نیز همچنان مزید بر علت هستند.«تنت» در دیگر کشورهای جهان بسیار بهتر ظاهر شده و این آخر هفته با اکران در ۵۹ بازار منطقه‌ای در مجموع ۲/ ۱۴ میلیون دلار فروش کرد. این فروش مجموع فروش بین‌المللی فیلم را به ۲۶۲ میلیون دلار رساند تا در مجموع فروشش در سطح جهان به ۳۰۷ میلیون دلار برسد. در شرایط عادی این رقم فروش برای فیلمی که با هزینه ۲۰۰ میلیون دلاری ساخته شده یک فاجعه محسوب می‌شود اما در دوران پاندمی باید با اغماض بیشتری به این آمار نگاه کرد.

استودیو برادران وارنر هنوز امید خود را از دست نداده و معتقد است فروش فیلم بالاتر می‌رود. هر چند فروش به شیوه‌های دیگر از جمله نمایش دیجیتال و فروش امتیاز نمایش تلویزیونی می‌تواند این رقم را بالاتر ببرد اما برای نولان که مدافع سرسخت تماشای فیلم در سینماهاست، این یک تجربه خیلی ناخوشایند است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند