در چندروز اخیر نیز بسیاری از چهره‌های مطرح سیاسی، فرهنگی و هنری به توافق میان امارات‌متحده‌عربی ورژیم صهیونیستی واکنش نشان داده‌اند. در کنار واکنش‌های گسترده دولت‌ها و دیپلمات‌های مختلف جهان به این رویداد، نویسندگان و روشنفکران عرب از تمام جوایز و رویداد‌های ادبی که در این کشور برگزار می‌شد انصراف دادند.

چنان که خبرگزاری کتاب ایران گزارش داده است، تعداد نویسندگان، رمان‌نویسان و هنرمندان عربی که انصراف خود را از نامزد شدن در جوایز، مسابقات ادبی و هر فعالیت دیگری که به نوعی با امارات‌متحده‌عربی در ارتباط است اعلام کرده‌اند، در حال افزایش است.

نویسندگان، رمان‌نویسان، شعرا و هنرمندان عرب با این اقدام همبستگی خود را با ملت فلسطین نشان داده و از دیگر نویسندگان و روشنفکران در سراسر جهان دعوت کرده‌اند تا با تحریم امارات به آنها بپیوندند.

احمد ابوسلیم، شاعر فلسطینی با بیرون کشیدن رمانش از رقابت در جایزه بین‌المللی بوکر عربی 2021 اولین فردی بود که اعتراض خود را نسبت به سازش امارات با اسرائیل نشان داد و از دیگر روشنفکران عرب نیز خواست تا با قطع مراودات فرهنگی خود با امارات به این کارزار بپیوندند.

از دیگر تحریم‌‌کنندگان امارات، محمد بدرانه، عکاس فلسطینی است که از مشارکت در نمایشگاه «دیدگاه 8» که قرار بود در تاریخ 29 اوت در امارات برگزار شود انصراف داد.

نویسندگان و هنرمندان مراکشی نیز با محکوم کردن امارات در پی برقراری روابط با اسرائیل از نامزدی در جایزه شیخ زاید و برخی موسسات فرهنگی دیگر که امارات مسوول برگزاری آن است انصراف دادند و در صف اول اعتراض به این اقدام قرار گرفته‌اند.

یحیی‌بن‌الولید، منتقد و استاد دانشگاه مراکشی در توییتر خود با اشاره به اینکه در آثار پژوهشی بسیاری به قضیه فلسطین پرداخته نوشت که به سبب این توافق زشت و پلید کتاب خود را از رقابت در جایزه ادبی امارات کنار کشیده و از سمیناری که قرار بود در سال 2021 در امارات برگزار شود انصراف داده و تا رسیدن به حق و مطالبه قانونی فلسطینی‌ها‌‌ در کنار آنها ایستاده است.

 عبدالرحیم جیران، دیگر نویسنده مراکشی نیز استعفای خود را از عضویت در تحریریه مجله «الموروث الثقافی» که وابسته به موسسه شارجه بود و نیز کناره‌گیری از همه فعالیت‌هایی که در امارات برگزار می‌شد اعلام کرد و در صفحه اجتماعی خود نوشت «فلسین خط قرمز ما است و هرگونه عادی‌سازی با رژیم صهیونیستی قابل‌قبول نیست.»

ابویوسف طه، نویسنده «آشیانه پرنده منفرد» نیز نوشت «در همه عمرم به قضیه فلسطین و این حقیقت که ملت فلسطین تحت یک بی‌عدالتی و ظلم تاریخی قرار گرفته‌اند ایمان داشته‌ام و به همین سبب و برای راضی کردن درونم و همدردی با ملت فلسطین از رقابت در جایزه ادبی در امارات انصراف می‌دهم.»

الزهره رمیج نیز از مسوولان جایزه شیخ زاید خواست تا اثرش با عنوان «سالن انتظار» را از رقابت در این جایزه حذف کنند.

احمد الوزیری، مترجم و نویسنده نیز اثر خود با عنوان «پادشاه دو بار می‌میرد» را از گردونه رقابت در جایزه شیخ زاید حذف کرد و نوشت که امارات از طریق جوایز ادبی، فعالیت‌ها، رویدادها و تاسیس موسسات فرهنگی، سعی در نفوذ در وجدان ملت عرب داشته تا مسیر عادی‌سازی روابط، پذیرش و قبول رژیم صهیونیستی را هموار کند و برای نویسندگانی که در آثارشان به دفاع از حق و دشمنی با ظلم پرداخته‌اند تحمل خشونت، استبداد، بی‌عدالتی و آوارگی غیر ممکن است.

در یک دهه اخیر کمپین‌های بسیاری علیه دولت اسرائیل در میان هنرمندان شکل گرفته است. معروف ترین این کمپین‌ها در سال 2014 و در مقابل کشتار کودکان و مردم بی‌گناه غزه شکل گرفت. در این کمپین هنرمندان مطرحی در سراسر جهان با انتشار تصاویری از کودکان شهید به جنبش اعتراض علیه رژیم صهیونیستی پیوستند. 

در ایران نیز گروه‌های اجتماعی بسیاری حاکمیت امارات‌متحده‌عربی را به‌خاطر عادی‌سازی روابط با اسرائیل نکوهش کرده‌اند و برخی کمپین‌های اعتراضی در فضای مجازی نیز درحال شکل‌گیری است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند