به گزارش هنرآنلاین، چارلز استوارت، مدیر اجرایی ساتبیز، در بیانیه‌ای با تایید این گزارش گفت: «در آمار ارائه شده بیش از ۲۸۵ میلیون دلار از حراج‌های آنلاین و ۵۷۵ میلیون دلار در فروش خصوصی این موسسه به‌دست آورده‌اند.»

اما براساس داده‌هایی که به‌طور مستقل توسط شرکت تحلیلی بازارهنر (Pi-eX) لندن گردآوری شده، فروش ساتبیز از حراج‌های آنلاین از ژانویه تا ژوئیه امسال 540 درصد رشد داشته است، اما حراج‌های زنده این موسسه 6/ 1 میلیارد دلار کاهش یافته که نشان دهنده کاهش 42 درصدی است. در نتیجه این تحلیل ساتبیز نسبت به فعالیت‌های مشابه سال گذشته 25 درصد کاهش فروش داشته است. البته طبق آمار ارائه شده (Pi-eX) فروش آنلاین و زنده معادل حراج‌خانه کریستیز کاهش 53 درصدی را نشان می‌دهد.

داگ وودهام، رئیس پیشین حراج کریستیز در آمریکا درباره این گزارش ساتبیز می‌گوید: «این جالب است که چگونه ساتبیز توانسته است فروش‌های زیادی در این دوران بحرانی داشته باشد. بدون شک به دست آوردن این عدد، متعلق به ایجاد شرایط برای خرید فروش از طریق ارتباطات از راه دور است و به نظر می‌رسید ساتبیز سریع‌تر از رقبای خود از نوآوری دیجیتال بهره گرفته است.»

باید توجه داشت که بازار هنر، مانند بسیاری از اقتصادهای جهانی، تحت تاثیر بحران ویروس کرونا قرار گرفته است و تعداد زیادی نمایشگاه و حراج‌های هنری در این ایام لغو یا به یک قالب آنلاین تبدیل شده‌اند. طی هفت ماه گذشته سال 2020 بیش از 180 حراج آنلاین برگزار شده است که برپایی این تعداد حراج تاکنون بی‌سابقه بوده است. از سویی دیگر در سال‌های اخیر، همواره حراج‌های زنده هنر، ارزش افزوده بالایی داشته‌اند و آثار هنری مدرن و معاصر درآمد اصلی ‌‌حراج خانه‌‌های بین‌المللی را رقم می‌زدند. به‌طور مثال حراجی ساتبیز بهار سال پیش در نیویورک 692 میلیون دلار درآمد داشت که امسال این حراج زنده لغو و در ماه ژوئن (خرداد) به‌صورت آنلاین با به‌روزترین تکنولوژی‌ها برگزار شد که به فروش 2/ 363 میلیون دلاری دست پیدا کرد.

کریستین بورون، مدیر اجرایی (Pi-eX) در‌این باره گفت: «رشد فروش آنلاین در حراجی‌ها بسیار چشمگیر است، اما مساله اصلی برای حراج‌خانه‌ها کاهش درآمد حاصل از حراج‌های زنده است. زیرا فروش آنلاین به‌طور متوسط هنوز درآمد بسیار کمتری نسبت به حراج‌های زنده به همراه دارد.»

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند